Համանախագահները ներկայացրել են ԼՂ կարգավորման գործընթացում հետագա որոշակի քայլերի մասին առաջարկներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շեֆեր՝ ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մայիսի 27-30-ը տարածաշրջան կատարած այցից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Ինչպես նշվում է ԵԱՀԿ կայքում, համանախագահները մայիսի 27-ին Երևանում հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և մայիսի 30-ին Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Երկու մայրաքաղաքում էլ նրանք խորհրդակցություններ են անցկացրել ԱԳ նախարարների և պաշտպանության նախարարների հետ: Մայիսի 28-ին համանախագահները հանդիպում են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների հետ:
«Մեր այցելության գլխավոր նպատակը շփման գծում և սահմանում իրավիճակի գնահատումն էր, ինչպես նաև Վիեննայում մարտի 29-ին Ադրբեջանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի անցկացրած քննարկումների շարունակությանը հետևելու հնարավորությունը»,-ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
Խնդրանքի համաձայն՝ համանախագահները ներկայացրել են կարգավորման գործընթացում հետագա որոշակի քայլերի մասին առաջարկները, այդ թվում և մարդասիրական և անվտանգության միջոցառումները:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներն ընդունել են առաջիկայում հանդիպելու համանախագահների առաջարկը՝ իրենց հովանու ներքո, և կայանալիք հանդիպման մանրամասների մասին կտեղեկացնեն համապատասխան ժամանակին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահները խորը մտահոգություն են հայտնել վերջերս գրանցված զոհերի առնչությամբ և կողմերին կոչ են արել առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել իրավիճակի սրումից խուսափելու համար:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ представили предложения о конкретных последующих шагах
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Россия), Эндрю Шофер (США), Стефан Висконти (Франция) – и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик с 27-30 мая посетили регион. Об этом сообщается на официальном сайте ОБСЕ.
Сопредседатели МГ ОБСЕ 27 мая провели встречу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, а 30 мая – с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В столицах Армении и Азербайджана сопредседатели провели консультации с главами МИД и министрами обороны.
28 мая они провели встречу также с властями Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
Основная цель регионального визита Сопредседателей МГ ОБСЕ заключалась в оценке ситуации на линии соприкосновения и границе.
Сопредседатели представили предложения о конкретных последующих шагах в процессе урегулирования конфликта.
Главы МИД Армении и Азербайджана приняли предложение сопредседателей встретиться в ближайшее время под их эгидой.
Сопредседатели МГ ОБСЕ также выразили глубокую обеспокоенность в связи с недавними инцидентами и жертвами и призвали стороны проявлять максимальную сдержанность во избежание эскалации.