Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդդեմ Արցախի. 1998–ի պատմությունը կրկնվում է
1–ին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ տեղի ունեցած պաշտոնական միջոցառումներին Արցախը որևէ պաշտոնյայի մակարդակով ներկայացված չէր։ Սա հետանկախական Հայաստանում առաջին դեպքն է։ Նույնիսկ քիրվայականության մոլի ջատագով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի օրոք նման բան չի եղել։ 1–ին նախագահի հոգեզավակը, փաստորեն, ավելի առաջ գնաց։
Նիկոլ Փաշինյանի ներկայիս վարքագիծն Արցախի մասով նեղմտության ու պետական գործիչ չդառնալու հետևանք է։
Եթե վարչապետի աթոռին հայտնվելու առաջին իսկ օրվանից հայտարարվում է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ բանակցելու է միայն Հայաստանի մասով, եթե պաշտոնական Երևանը քննարկման առարկա է դարձնում ու մի պահ նույնիսկ ոտուգլխով մտնում Բոլթոնի պլան, եթե խրախուսվում է հայաստանցի–ղարաբաղցի տեղեկատվական դիվերսիան, եթե ամենաբարձր մակարդակով աջակցվում է ու տիրաժավորվում նիկոլական հունվեյբինի շուրթերով Արցախում քարերով գլուխ ջարդելու քարոզը, ապա պարզ է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը չպետք է ներկայացված լիներ Սարդարապատում։
Փաշինյանը երեկ անուղղակիորեն ցույց տվեց, որ Ազատության հրապարակում տխրահռչակ այն երիտասարդը հակաարցախյան հոխորտանք է հնչեցրել իր ցուցմամբ, կամ էլ ջահել–ջիվան այդ նիկոլական հունվեյբինն ինքնուրույն է օդում որսացել Փաշինյանի սրտի ցանկությունը, զգացել է հակաղարաբաղցիական մթնոլորտը և անցել գործի։
Փաշինյանը հետևողական է։ Նա հետևողականորեն հանրության մեջ ներարկում է ներքին թշնամու կերպարը։
Պետք է իրերը կոչել իրենց անուններով։ «Ժողովրդի» վարչապետն արտաքին թշնամու կերպարը տրանսֆորմացնում է ներքին թշնամու կերպարով։ «Հուգենոտներ» են հռչակվել ղարաբաղցիները և բուրժուազիան։ Սա 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ տերպետրոսյանենց կողմից քարոզված ու մերժված կոդի ռեինկարնացիան է։
Փաշինյանը նեոբոլշևիկ է։ Դե, իսկ նեոբոլշևիզմից մինչև, Նժդեհի ասած, թրքաբոլշևիկ մեկ քայլ է։
Փաշինյանն առաջարկում է Արցախյան պատերազմը փոխարինել քաղաքացիական պատերազմով։ Թիրախավորել ոչ թե հայ զինվորի վրա կրակող ադրբեջանցուն, այլ բոլոր նրանց, ովքեր չեն անցնում «ժողովրդի» վարչապետի թրի տակով։
«Անցումային արդարադատություն», «վեթթինգ», «մեղավորության կանխավարկած». սրանք քաղաքացիական պատերազմ հրահրող գործիքներ են։ Նեոբոլշևիկյան գործիքներ, որոնք մինչև վերջ պառակտելու են մեր ժողովրդին։ Դրանից լավ բան մեր իրական թշնամին չէր էլ կարող երազել։
Պատահական չէ, որ ադրբեջանական մամուլը, վերլուծական ու քաղաքական շրջանակները քննարկում են Հայաստանի ու Արցախի վրա հարձակվելու տարբերակները։ Մի մասը գտնում է, որ հիմա ճիշտ պահն է, քանզի Փաշինյանը կազմալուծել է պետական կառավարման համակարգը, թշնամանք է հրահրել Երևանի ու Ստեփանակերտի միջև, վարկաբեկել է բանակը և պառակտել հանրությանը։ Մյուս մասի կարծիքով պետք է մի փոքր էլ սպասել, որ Փաշինյանն է՛լ ավելի քայքայիչ գործողություններ իրականացնի, ու միայն այդ պահին անցնել հարձակման։
Նրանք, ովքեր Ադրբեջանում կողմ են արտահայտվում շուտափույթ հարձակմանը, գտնում են, որ Բաքուն իզուր է ուզում կրկին ժամանակ տալ Փաշինյանին, որպեսզի նա ամրապնդի իր իշխանությունը (ադրբեջանցիները չեն էլ թաքցնում, որ նախորդ տարվա ապրիլից հետո Փաշինյանին թայմ–աութ են տվել՝ պայմանով, որ նա գնալու է զիջումների և դատելով ամենից՝ Փաշինյանից ստացել են դրական պատասխան, ու դա էր պատճառը, որ որոշ ժամանակ չէին կրակում)։ Այս տեսակետի հակառակորդները գտնում են, որ պետք է որոշ ժամանակ անց հարձակվել, քանզի Փաշինյանը, միևնույն է, չի կարողանալու ամրապնդվել ու ստիպված է լինելու զիջումների գնալ՝ մինչ այդ Հայաստանում ավերածություններ գործելով։
Ինչ վերաբերում է մեզ, ապա մենք չպետք է դիտորդի կարգավիճակով հետևենք, թե ինչպես է պաշտոնական Երևանը պատերազմ հայտարարում Արցախին։ Անկախ այն բանից, թե ովքեր են Ստեփանակերտում իշխանության, Երևանի ու Ստեփանակերտի հարաբերությունները չպետք է լինեն հակադիր։ Մեկ անգամ նման բան եղել է 1997-1998թթ., որն ավարտվել է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հրաժարականով։ Այն օրերին էլ հակաղարաբաղցիական քարոզը պետական մակարդակով էր տարվում, բայց այսքան բացահայտ ու լկտի չէր։
Հակաղարաբաղցիական քարոզիչը հեռացվեց իշխանությունից, բայց քիրվայականությունը արմատախիլ չարվեց 1998–ին ՀՀ սահմանադրական կարգը վերականգնելուց հետո։ Դրա համար էլ այն տարածվեց, փորձեց գլուխ բարձրացնել 2008–ին ու հետո իշխանության եկավ 2018–ին՝ Նիկոլի տեսքով։ Հիմա մենք ՀՀՇ–ական թերմացքի իշխանություն ենք ստացել։

Никол Пашинян – против Арцаха: история 1998-го повторяется
На официальных мероприятиях в связи с Днем Первой республики Арцах не был представлен ни на одном из уровней. Это первый подобный случай за всю историю постнезависимой Армении. Такого не было даже в период правления апологета братания с турками Левона Тер-Петросяна. Фактически, духовный сын 1-го президента пошел дальше.
Нынешняя линия поведения Никола Пашиняна касательно Арцаха является следствием его мышления, недалекости и неспособности стать государственным деятелем.
Если с первого же дня занятия премьерского кресла заявляется, что Армения будет переговариваться с Азербайджаном лишь по части Армении, если официальный Ереван делает предметом обсуждения и даже в какой-то момент с головой уходит в план Болтона, если поощряется информационная диверсия по разделению на жителей Армении и карабахцев, если на самом высоком уровне устами николовского хунвейбина поддерживается и тиражируется пропаганда раскраивания камнем головы в Арцахе, то понятно, что официальный Степанакерт не должен быть представлен в Сардарапате.
Пашинян вчера косвенно показал, что тот печально известный молодчик с площади Свободы озвучил антиарцахскую браваду с его указки, или этот горе-храбрец из числа николовских хунвейбинов самостоятельно уловил в воздухе чаяние души Пашиняна, почувствовал нагнетаемую против карабахцев атмосферу и перешел к делу.
Пашинян последователен. Он последовательно внедряет в общество образ внутреннего врага.
Вещи нужно называть своими именами. Образ внешнего врага «народный» премьер трансформирует в образ внутреннего врага. «Гугенотами» провозглашены карабахцы и буржуазия. Это – реинкарнация кода, пропагандировавшегося тер-петросяновцами и отвергнутого в ходе президентских выборов 2008-го.
Пашинян – необольшевик. От необольшевизма же до описанного Нжде турко-большевика – один шаг.
Пашинян предлагает заменить Арцахскую войну гражданской. В качестве мишени предлагается видеть не стреляющего в армянского солдата азербайджанца, а всех тех, кто не присягает «народному» премьеру на верность.
«Переходное правосудие», «веттинг» и «презумпция виновности» являются инструментами провоцирования гражданской войны. Необольшевистскими инструментами, которые расколют наш народ до последнего атома. Ни о чем лучшем наш враг не мог и мечтать.
Неслучайно, что азербайджанская пресса, аналитические и политические круги обсуждают варианты нападения на Армению и Арцах. Одна часть находит, что сейчас – самый момент, так как Пашинян развалил систему государственного управления, спровоцировал вражду между Ереваном и Степанакертом, дискредитировал армию и расколол общество. Другая часть считает, что нужно подождать еще немного, чтобы дать Пашиняну возможность предпринять еще более губительные шаги, и лишь после этого перейти в наступление.
Те, кто высказывается в Азербайджане за скорейшее нападение, полагают, что Баку напрасно хочет снова дать Пашиняну время на упрочение своей власти (азербайджанцы и не скрывают, что после апреля прошлого года дали Пашиняну тайм-аут – с условием, что он пойдет на уступки, и, судя по всему, получили от Пашиняна позитивный ответ, поэтому и не стреляли некоторое время). Противники этого мнения считают, что напасть нужно лишь некоторое время спустя, поскольку Пашинян все равно не сумеет укрепить свою власть и будет вынужден пойти на уступки, успев до этого причинить Армении разрушения.
Что до нас, то мы не должны пребывать в статусе наблюдателей за объявляемой официальным Ереваном Арцаху войной. Независимо от того, кто представляет власть в Арцахе, отношения Еревана и Степанакерта не должны противопоставляться. Нечто подобное уже было в 1997-98 гг., и это завершилось отставкой Левона Тер-Петросяна. В те дни тоже на государственном уровне велась пропаганда против карабахцев, но она не была столько явной и наглой.
Антикарабахский пропагандист от власти был отстранен, но после восстановления конституционного строя в 1998-ом идея братания с турками искоренена так и не была. Поэтому она распространилась, попыталась поднять свою голову в 2008-ом, а затем пришла к власти в 2018-ом – в лице Никола. Сейчас мы имеем власть АОД-овских пережитков.