Դատախազությունը չի բողոքարկի «5-րդ ալիք»-ի սեփականտիրոջը չկալանավորելու որոշումը
ՀՀ դատախազությունը չի բողոքարկի «5-րդ ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանին չկալանավորելու որոշումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, մայիսի 18֊ին որոշվել էր մերժել «5-րդ ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանին կալանավորելու մասին ՔԿ քննիչի ներկայացրած միջնորդությունը՝ գտնելով, որ հիմքեր չկան կարծելու, որ նա կարող է խուսափել քննությունից:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ մայիսի 13-ին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու վերաբերյալ նիստի ընթացքում, Վարդգես Գասպարին բողոքի ակցիա էր իրականացրել դատարանի դիմաց՝ «Ռոբի՛կ, սրիկա՛, Ռոբի՛կ մարդասպա՛ն» պաստառով։ Քոչարյանի աջակիցները նրա ձեռքից խլել եւ պատռել էին պաստառը, առաջացած վիճաբանության ընթացքում նաեւ ջրով լի շշով հարվածել նրա դեմքին: Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ, որով մայիսի 17-ին Գասպարին ճանաչվել էր տուժող, եւ նույն օրը Արմեն Թավադյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 258 հոդվածի 4-րդ մասով, այն է` խուլիգանությունը, որը կատարվել է զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ։

Прокуратура не намерена обжаловать отказ суда в аресте владельца «Пятого канала» Армена Тавадяна
Прокуратура не намерена обжаловать решение суда, отклонившего ходатайство об избрании в отношении владельца телекомпании «Пятый канал» Армена Тавадяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом «ФактИнфо» сообщила начальник отдела по связям с общественностью надзорного ведомства Аревик Хачатрян.
18 мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армана Ованнисяна отклонил ходатайство следователя СК об аресте Армена Тавадяна.
Напомним, что 13 мая Вардгес Гаспари проводил акцию во дворе здания суда, где проходили слушания по вопросу об обоснованности меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна. Гаспари держал в руках плакат с надписью «Робик - подлец, Робик – убийца». Сторонники Кочаряна выхватили у него из рук плакат и разорвали его, а затем ударили его по лицу бутылкой, наполненной водой.
17 мая Гаспари был признан потерпевшим. В тот же день Армену Тавадяну было предъявлено обвинение по части 4 статьи 258 («Хулиганство с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия») Уголовного кодекса Армении.