Երբ ՀՅԴ–ն հայտարարեց հանրահավաք կազմակերպելու մասին, Նիկոլ Փաշինյանն իր հունվեյբինական թևով նախաձեռնեց պատասխան հանրահավաք։
«Ժողովրդի» վարչապետը հակահանրահավաք նախաձեռնեց հետևյալ նպատակներով՝
1. ցույց տալ, որ իրեն կցված ու իրեն աջակցող նյու ջահելներն ավելի շատ մարդ կարող են հավաքել Ազատության հրապարակում, քան իրեն քննադատողները,
2. հունվեյբինների բերանով ասել այն, ինչ ինքը մտածում է, բայց ինչ–ինչ պատճառով չի կարող արտահայտվել կամ այդ դոզայով չի կարող արտահայտվել (Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ վայրահաչոց, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի դեմ սպառնալիքներ, Հանրային խորհրդի դեմ հարձակում, հակաղարաբաղցիական քարոզի խորացում, դատական իշխանության յուրացումը և անցումային տեռորը որպես բազմահազարանոց հավաքի մասնակից ժողովրդի ցանկություն ներկայացնել, ՀՅԴ–ին կծմծել և այլն),
3. ստուգել փողոց հավաքելու հնարավորությունը։
Բոլոր երեք կետերում էլ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ տապալվեց։ Երեկվա 200–հոգանոցլակոտահավաքն ամբողջությամբ վարկաբեկեց «ժողովրդի» վարչապետին ու նրա նախաձեռնած արշավանքը դատարանների դեմ։
«Հանուն Հայաստանի անկախ դատական համակարգի և ի պաշտպանություն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի» խորագրի ներքո անցկացվող խայտառակությունը Փաշինյանի հերթական հակապետական ակցիան էր։ Ու ինչքան էլ հիմա քայլարածները փորձեն տարանջատվել իրենց իսկ բուծած հունվեյբիններից, թե բա՝ մենք չենք «հուժկու» հանրահավաքի կազմակերպիչը, միևնույն է՝ ոչինչ դուրս չի գա։ Եթե իրենք չէին կազմակերպիչը, ապա ինչո՞ւ մինչ այդ չէին հայտարարում, որ իրենք կապ չունեն. չէ՞ որ այդ դուրսպրծուկները չէին էլ թաքցնում, թե ովքեր են և ինչ են ուզում։
Հանրահավաքի համար Փաշինյանենք նույնիսկ «թույն իդեա» էին մտածել՝ ՀՅԴ–ի դեղին քարտերին հակադրելով կարմիր քարտը, բայց դժգույն և խուլիգանական այդ միջոցառումը դեղին ու կարմիր դարձավ հենց կազմակերպիչների՝ քայլարածների համար։
Շատերին արդեն տեսանելի է, որ Նիկոլի հակասահմանադրական նախաձեռնությունները չեն ողջունվում ժողովրդի կողմից։ Ավելին՝ մերժվում են։ Ասել է թե՝ դատարանները մյուս կառույցների պես գրպանային դարձնելու և անցումային արդարադատության անվան տակ տոտալիտար ռեժիմ հաստատելու փաշինյանական քայլերը լեգիտիմ չեն, քանզի նրա կողմից առաջ քաշված լեգիտիմության միակ ցուցանիշ փողոցը նրանից երես է թեքել (եթե «Իմ քայլում» այդպես չեն կարծում, ապա թող հանրահավաք կազմակերպեն Հանրապետության հրապարակում և այդժամ կտեսնեն, թե ինչ է մնացել իրենց նախկին ֆոտոներից)։
Նիկոլը շատ լավ զգում է, որ փողոցը կորցնում է։ Զգում է և այդ իսկ պատճառով էլ շտապում է ու ագրեսիվանում։ Վախից է շտապում և ագրեսիվանում։ Բայց քանի որ վախը, շտապողականությունը և ագրեսիվությունը վատ խորհրդատուներ են, ուստի սխալը սխալի հետևից է անում։
Մի քանի օր առաջ Փաշինյանի հնչեցրած հակասահմանադրական կոչին ամբողջ հանրապետությունով 1.000–ից մի փոքր ավելի մարդ արձագանքեց։ Երեկվա խայտառակությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ լակոտիզմը մերժվում է հանրության կողմից։ Մերժվում է փաշիզմը։
Քաղաքական դաշտը հիմա մտնում է վակուումի փուլ։ Այդ փուլից հետո տարբեր ելքեր կան, բայց դա արդեն այլ խոսակցության թեմա է։
Հ.Գ.։ Նիկոլենք երեկ հսկայական ծախս էին արել։ 200–հոգանոց հավաքի համար թանկարժեք բեմ էր հավաքվել, թանկարժեք լուսային ու ձայնային տեխնիկա էր տեղադրվել։
Պարզ է, որ այդ գումարը հարթակի վրայի բոմժերը չէին վճարել։ Նրանց համար վճարել էին։ Բայց հունվեյբինները ստուգարքը չհանձնեցին։ Նիկոլենք այլ բան պետք է մտածեն։
Նիկոլ Փաշինյանի հունվեյբինների հանրահավաքը տապալվեց
Բոլոր երեք կետերում էլ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ տապալվեց։ Երեկվա 200–հոգանոց լակոտահավաքն ամբողջությամբ վարկաբեկեց «ժողովրդի» վարչապետին ու նրա նախաձեռնած արշավանքը դատարանների դեմ։

Когда АРФД объявила об организации митинга, Никол Пашинян инициировал с хунвейбинским крылом своей команды ответный митинг.
Организацией контрмитинга «народный» премьер преследовал следующие цели:
1. показать, что закрепленный за ним и поддерживающий его нью-молодняк может собрать на площади Свободы больше людей, чем его критики,
2. сказать устами хунвейбинов то, о чем думает он сам, но по каким-то причинам не может сказать публично или сказать в той мере, в которой он хочет (лай в направлении Роберта Кочаряна, угрозы в адрес президента Арцаха Бако Саакяна, нападки на Общественный совет, усиление антикарабахской пропаганды, преподнесение переходного террора и подчинения судебной власти в качестве желания участвующего в многотысячном митинге народа, уязвление АРФД и т.д.),
3. проверить возможность мобилизации улицы.
По всем трем пунктам Никол Пашинян накануне провалился. Вчерашний слет шантрапы в количества 200 человек полностью дискредитировал «народного» премьера и инициированный им поход против судов.
Имевшее место под лейтмотивом «Во имя независимой судебной системы Армении и в защиту премьера Никола Пашиняна» позорище было очередной антигосударственной акцией Пашиняна. И как бы сейчас мойшаговцы ни пытались дистанцироваться от взращенных ими же хунвейбинов, мол, организаторами «мощного» митинга являемся не мы, все равно ничего не получится. Если организаторами были не они, тогда почему раньше не заявляли о том, что не имеют к этому никакого отношения, ведь эти отщепенцы и не скрывали, кем они являются и чего хотят?
Специально для митинга пашиняновцы даже придумали «сногсшибательную» идею – противопоставить желтой каточке АРФД красную карточку, но это убогое и хулиганское мероприятие стало желтой и красной карточкой одновременно для самих организаторов – мойшаговцев.
Многие успели зафиксировать, что антиконституционные инициативы Никола народом не приветствуются. Более того, они отвергаются. То есть пашиняновские шаги по превращению судов в карманные, подобно другим учреждениям, структуры и утверждению под видом переходного правосудия тоталитарного режима нелегитимны, так как провозглашенная им в качестве единственного показателя легитимности улица повернулась к нему спиной (если в «Моем шаге» так не считают, то пусть проведут митинг на площади Республики, и тогда они увидят, что осталось от их прежних фото).
Никол прекрасно чувствует, что теряет улицу. Чувствует, поэтому спешит и становится агрессивнее. Делает он это из страха. Но поскольку страх, спешка и агрессивность являются плохими советчиками, он допускает одну ошибку за другой.
На озвученный несколько дней назад Пашиняном антиконституционный призыв откликнулись по всей стране не более 1000 человек. Вчерашнее позорище в очередной раз показало, что сволочизм обществом отвергается. Точно так же, как и пашизм.
Политическое поле сейчас входит в этап вакуума. Выходов из него несколько, но это уже тема для отдельного разговора.
P.S. Николовцы вчера осуществили огромные затраты. Для собрания из 200 человек были установлены дорогостоящие сцена, световая и звуковая техника.
Понятно, что данные деньги заплатили не бомжи с этой самой сцены. За них заплатили. Однако хунвейбины зачета так и не сдали. Николовцы должны придумать что-то другое.
Собрание хунвейбинов Никола Пашиняна провалилось