ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից մայիսի 22-ին ՀՀ Տավուշի մարզում Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Օգնեն Յովիչը: Դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Սահմանային դիտարկման շրջանակում Տավուշի մարզպետարանում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ներկայացված տվյալների համար` ԵԱՀԿ պաշտոնյաները նշել են, որ դրանք կներառեն իրենց զեկույցներում:

ОБСЕ проела мониторинг армяно-азербайджанской границы
Накануне, 22 мая, офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ провел очередной мониторинг на участке армяно-азербайджанской границы близ села Баганис (Тавушский марз), сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
С позиций армянской стороны наблюдение осуществили полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Геннадие Петрика (Молдова) и Огнен Йович (Босния и Герцеговина). В ходе мониторинга нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.
В рамках мониторинга границы в областной администрации Тавуша представителям ОБСЕ были представлены ситуация на армяно-азербайджанской госгранице, статистика случаев нарушения режима прекращения огня ВС Азербайджана.
Поблагодарив армянскую сторону за представленные данные, представители ОБСЕ отметили, что используют их в своих докладах.