ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ կապված սկանդալային պատմությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հեղափոխականորեն հայտարարում էր, որ պահպանելու է այդ պաշտոնը Հայաստանի համար։
Խոստումն այդ խոստում էլ մնաց։ Մյուս խոստումների պես։
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում տեղի ունեցած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստում հավանություն է տրվել կառույցի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը ներկայացնելուն:Զասն իր աշխատանքին պետք է անցնի 2020թ. հունվարի 1–ից։
Նիստին մասնակցել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ով նույնպես բազմիցս հայտարարել է, որ Խաչատուրովի փոխարեն կրկին կվերանշանակվի ՀՀ ներկայացուցիչը։
Փաստորեն, պաշտոնական Երևանը, պատկերավոր ասած, «ԶԱՍվեց»։ Այսինքն՝ կորցրեց դիրքն ու փոխարենը ոչինչ չստացավ։
Սա Փաշինյանի հերթական ձախողումն է։ Մեծ ձախողումներից մեկն արտաքին ասպարեզում։ Եվ այդ ամենը՝ անձնական հաշվարկների, մտասևեռումների ու պետական շահի հաշվին։
Բայց դե, կարևորը՝ «դուխո՛վ», ժողովո՛ւրդ ջան, դուխո՜վ։
Հայաստանը «ԶԱՍվեց». Փաշինյանի հերթական ձախողումը
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում տեղի ունեցած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստում հավանություն է տրվել կառույցի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը ներկայացնելուն: Զասն իր աշխատանքին պետք է անցնի 2020թ. հունվարի 1–ից։

После связанной с генсеком ОДКБ Юрием Хачатуровым скандальной истории Никол Пашинян революционно заявлял, что сохранит данный пост за Арменией.
Обещание это так и осталось обещанием. Подобно всем другим обещания.
В ходе заседания Совета министров иностранных дел стран-членов ОДКБ в Бишкеке было одобрено выдвижение кандидатуры Станислава Зася на должность генсека Организации на трехлетний срок с 1 января 2020 года.
В заседании принимал участие также глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, который тоже неоднократно заявлял, что вместо Хачатурова будет переназначен представитель РА.
Фактически, официальный Ереван, образно говоря, ушел в «ЗАСос», то есть потерял свои позиции, так ничего и не получив.
Это очередной провал Пашиняна. Один из крупных провалов на внешнеполитической арене. И все это по причине личных расчетов и озабоченностей, а также за счет государственных интересов.
Что ж, главное – «с духом». Дорогой народ, с духом!
Армения ушла в «ЗАСос»: очередной провал Пашиняна