ՀՀ–ն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածությունը կգնահատի՝ ելնելով նրա պրոֆեսիոնալ հատկանիշներից. ԱԳՆ (տեսանյութ)
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր կմեկնի Բիշքեկ՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։ Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը մայիսի 21-ի ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման օրակարգի հարցերի շարքում գլխավոր քարտուղարի նշանակումն է եւ ՀԱՊԿ Կանոնադրությունում իրավաբանական բացի լրացումը գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների ժամկետից շուտ ավարտի դեպքում։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում առաջարկվել է Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը։ ՀԱՊԿ-ում փոխատեղումն իրականացվում է այբբենական կարգով, եւ 2020 թվականի հունվարի 1-ից գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը անցնելու էր Բելառուսին։ Բայց Զասի թեկնածությունը հարցեր է առաջացնում հայկական կողմի մոտ՝ հաշվի առնելով նրա հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ։
Պատասխանելով Բելառուսի թեկնածուի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշման մասին հարցին՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը նշել է, որ առայժմ չկա Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը, բոլոր հարցերի մասին կարելի է միայն ենթադրել։ Նա հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ը ղեկավարվում է Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից եւ ներկայացնում է մասնակից երկրների շահերը։ Գլխավոր քարտուղարն այդպիսով վարչության ղեկավարն է։
«Ուստի թեկնածությունը գնահատվում է այս տեսակետից։ Որոշումն ընդունվում է կոնսենսուսով»,- նշել է Աննա Նաղդալյանը։

Армения будет оценивать кандидатуру на пост генсека ОДКБ исходя из его профессиональных качеств – МИД
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян сегодня отправится в Бишкек для участия в заседании совета министров иностранных дел ОДКБ. Об этом сегодня заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, сообщает «News.am».
По ее словам, в числе вопросов повестки встречи – назначение генерального секретаря и восполнение юридического пробела в Уставе ОДКБ на случай досрочного завершения полномочий генерального секретаря.
Отвечая на вопрос о позиции Армении по кандидатуре от Беларуси, пресс-секретарь МИД отметила, что пока нет решения Совета коллективной безопасности, обо всех вопросах можно только предполагать. Она напомнила, что ОДКБ руководится СКБ и представляет интересы стран-участниц. Генсек, таким образом, – руководитель администрации.
«Поэтому кандидатура оценивается с этой точки зрении. Решение принимается консенсусом», – отметила Анна Нагдалян.
Напомним, что на должность генсека ОДКБ предложена кандидатура секретаря Совбеза Беларуси Станислава Зася. Ротация в ОДКБ осуществляется по алфавитному порядку, и с 1 января 2020 года пост генсека перейдет Беларуси. Однако кандидатура Зася вызывает вопросы у армянской стороны, учитывая его отношения с Азербайджаном.