Անցումային արդարադատության մասին
3. սեփական ապաշնորհ կառավարումն այլ երևույթով բացատրելու և հանրությանը միֆերով կերակրելու համար (ա՛յ, կլինի անցումային արդարադատություն, կյանքը կդառնա մեղր, թե չէ չենք կարողանում նորմալ աշխատել, քանզի ժողովրդի իշխանությունը չի հաստատվել դատարաններում (հետագայում՝ բանկերում, մասնավոր հիմնարկներում և այլն))։
Ի դեպ, անցումային արդարադատության կարիք լինելու է, բայց իշխանափոխությունից հետո։ Քանզի սրանց արածներն առանց անցումային արդարադատության հնարավոր չի լինելու շտկել։
Անցումային արդարադատությամբ հանրային համերաշխություն պետք է հաստատել, այլ ոչ թե «վհուկների որս» և հանրության պառակտում կազմակերպել։ Բայց սա հետագայում։ Հիմա պետականության փլուզումներ թույլ չտալու կամ դրանք հնարավորինս մեղմելու փուլն է։
Հ.Գ.։ Հետաքրքիր է՝ ինչքա՞ն գումար ու այլ ռեսուրսներ պետք է ծախսեին մեր հարևան, բայց ոչ բարեկամ երկու պետությունները, որ Հայաստանում նման իրավիճակ ստանային։

О переходном правосудии
3. объяснения собственного бесталанного правления другими явлениями и потчевания общества мифами (вот будет переходное правосудие, и жизнь станет медом, а то мы не можем нормально работать, так как власть народа не утвердилась в судах (впоследствии – в банках, частных учреждениях и т.д.)).
Кстати, необходимость в переходном правосудии появится, но лишь после смены власти, так как исправить содеянное ими без переходного правосудия будет невозможно.
Посредством переходного правосудия нужно утвердить общественную солидарность, а не организовывать «охоту на ведьм» и раскол общества. Однако это – впоследствии. Сейчас – этап недопущения развала государственности или его максимального смягчения.
P.S. Интересно, сколько денег и других ресурсов должны были потратить наши соседние, но недружественные два государства, чтобы получить в Армении подобную ситуацию?