Եթե Նիկոլ Փաշինյանին թվում է, որ հասարակությանը՝ ամբոխ, իսկ ամբոխին՝ ոհմակ սարքելու արդյունքում ինքը շահելու է, ապա չարաչար սխալվում է։
Փողոցային «արդարադատություն» պահանջողների ու նրանց հետևում երևացող ներքին և արտաքին տիկնիկավարների իրական թիրախը «ժողովրդի վարչապետն» է, ավելի ճիշտ՝ Հայաստանն ու Արցախը։
Թուրք–ադրբեջանական տանդեմին ամբողջությամբ ձեռնտու է Հայաստանում «վերևից» խրախուսվող փողոցային «արդարադատությունը»։ Օգտագործվողները, բնականաբար, չգիտեն այդ մասին, ու իրենց դա չի էլ հետաքրքրում. իրենք «աբիժնիկ» են ու Նիկոլից փայ են ուզում։ Հեղափոխական փայ։
Ճակատագրի հեգնանքով հիմա ոհմակը Փաշինյանին համարում է հակահեղափոխական։ Բանն այն է, որ իրենք ճիշտ են։ Քանզի ցանկացած հեղափոխական իշխանության գալուց հետո դառնում է թունդ հակահեղափոխական, սակայն խնդիրն այն է, որ «Պանդորայի արկղը» բացելուց հետո բացողն արդեն չի կարողանում տիրապետել իրավիճակին ու վերջում հայտնվում է ոհմակի ոտքերի տակ։
Նիկոլը՝ հակահեղափոխական
Փաշինյանից երեկ բողոքողների համար առիթն այն էր, որ դատարանը որոշեց փոխել ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը։ Ոհմակին այդ առիթը պետք էր Փաշինյանից «հեղափոխական հաշիվ» պահանջելու համար։
Իսկ հաշիվն այդ վերաբերում է հեղափոխական հասույթին։ Շատերը տեսան, որ անթրաշ, անգրագետ ու կենսագրություն չունեցող մի խումբ մարդիկ հասան պաշտոնի ու ստացան արտոնություններ։ Ու քանի որ այդ շատերի մեջ լիքն են անթրաշ, անգրագետ ու կենսագրություն չունեցողները, ուստի իրենք մտածում են, որ իրենք ինչո՞վ են պակաս, որ ամեն օր«կայֆավատ» չլինեն պետության հաշվին։
Փաշինյանը հիմա, իրոք, Հայաստանի թիվ մեկ հակահեղափոխականն է, քանզի ներսից է տեսնում, թե ինչ էժանագին ու հակապետական կյանքով է ապրել նախկինում։ Եվ ինչքան վտանգավոր են դեմագոգիան ու պոպուլիզմը։ Բայց իներցիան հզոր է, ու նա ապրում է իր երկու «ես»–երի (ընդդիմադիր ու իշխանավոր) արանքում։
Վարչապետ դառնալուց հետո Փաշինյանը չի կարողանում բարձրաձայն ասել, որ սխալվել է ու անիմաստ ապրել մինչև 43 տարեկանը և միայն 43–ից հետո է հասկացել, որ դատարկախոսությունը վատ բան է։ Ամբոխին, սակայն, այս ամենը չի հետաքրքրում։ Ոհմակի վերածվող ամբոխն իր բաժինն է ուզում փողոց փակելուց։
«Մենք տանջվենք ու փակենք փողոցը, դու ու կնիկդ գաք իշխանության և տժժա՞ք» թեմայով ոհմակը գրառումներ է կատարում ու լոզունգներ հնչեցնում։ Ոհմակն իրականում կատաղած է ոչ թե Քոչարյանի, այլ Փաշինյանի վրա։ Սրանք պատկերացնում էին, որ, ահա, գալու է իշխանության մեկը, ով իրենց պես է ու իրենց էլ է տանելու պալատ՝ սնվելու և վայելելու։ Փաշինյանը, սակայն, սրանց միայն վիրտուալ առումով (լայվերով) է իր հետ տանում պալատ, քանզի այլ կերպ չէր կարող լինել։ Բայց քանի որ չի կարող կտրուկ կտրել կապը փողոցից, ուստի պարբերաբար կատաղեցնում է ամբոխին, որպեսզի ցույց տա, որ ինքը նախկինի պես է։
Ամբողջ խնդիրն այն է, որ կատաղած ամբոխը (իրականում՝ ամբոխի հետևում կանգնածները) սկսել է արդեն Փաշինյանի գլուխը պահանջել, քանզի տեսարանից բացի՝ հաց չի ստանում։ Քաղաքական մուտիլովչիկներն ու թուրքական շահերին ծառայողներն էլ օգտվում են այս վիճակից ու պահանջում արմատական հեղափոխականություն, որի անունը դրել են «անցումային արդարադատություն»։ Դրանց պահանջն իրականում ոչ թե արդարադատությունն է, այլ հեղափոխության պտուղների վերաբաշխումը՝ փողոցային «արդարադատության» գործիքի միջոցով։
Ամբոխն՝ ընդդեմ պետության
Եթե Փաշինյանը կանգ չառնի ու շարունակի քսի տալ ոհմակին, որպեսզի ինքը մաքուր երևա, ապա փողոցային «արդարադատության» առաջին թիրախը հենց ինքը կդառնա՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Հրանտ Մարգարյանի վրա թոռների ներկայությամբ հարձակումն ու հեղափոխական ոռնոցներն առաջին ազդանշանն են։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա քաղաքացիական պատերազմն անխուսափելի կդառնա։ Իսկ այդ դեպքում անարգանքի ու հակահեղափոխականության սյունին գամվելու է հենց Նիկոլ Փաշինյանը։ Իր իսկ երբեմնի կողմնակիցների ձեռամբ։
Պետության ու հասարակության շահերից է բխում փողոցային «արդարադատությունն»արմատախիլ անելն ուոստիկանությանը ոհմակի դեմ բռնության կիրառման լեգիտիմությունը վերադարձնելը։ «Դուխով» գրությամբ գլխարկ կրողը չի կարող ավելի բարձր դասվել, քան ՀՀ զինանշանով գլխարկով ծառայություն իրականացնող շարքային ոստիկանը։
Ամբոխն ազգություն չունի։ Առավել ևս՝ ազգություն չունի ոհմակը։
Ամբոխը հանցագործ է։ Ոհմակը՝ առավել ևս։
Եթե Նիկոլն այս ամենը չի հասկանում, ապա ժամանակի ընթացքում կհասկանա։ Իսկ եթե հասկանում է ու դիտմամբ է անում, ապա թող հիշի, թե ինչով են ավարտվել Կերենսկու (լավագույն դեպքում) կամ մյուս հեղափոխականների քաղաքական ճակատագրերը։ Սթափվել է պետք։
Փողոցային «արդարադատություն» (տեսանյութ)
Իսկ հաշիվն այդ վերաբերում է հեղափոխական հասույթին։ Շատերը տեսան, որ անթրաշ, անգրագետ ու կենսագրություն չունեցող մի խումբ մարդիկ հասան պաշտոնի ու ստացան արտոնություններ։ Ու քանի որ այդ շատերի մեջ լիքն են անթրաշ, անգրագետ ու կենսագրություն չունեցողները, ուստի իրենք մտածում են, որ իրենք ինչո՞վ են պակաս, որ ամեն օր «կայֆավատ» չլինեն պետության հաշվին։
Պետության ու հասարակության շահերից է բխում փողոցային «արդարադատությունն» արմատախիլ անելն ու ոստիկանությանը ոհմակի դեմ բռնության կիրառման լեգիտիմությունը վերադարձնելը։ «Դուխով» գրությամբ գլխարկ կրողը չի կարող ավելի բարձր դասվել, քան ՀՀ զինանշանով գլխարկով ծառայություն իրականացնող շարքային ոստիկանը։

Если Николу Пашиняну кажется, что в результате превращения общества в толпу, а толпы – в стаю он выиграет, то он глубоко заблуждается.
Реальной мишенью требующих уличного «правосудия» и заметных за ними внутренних и внешних кукловодов является «народный премьер», вернее – Армения и Арцах.
Турецко-азербайджанскому тандему полностью на руку поощряемое в Армении сверху уличное «правосудие». Естественно, используемые об этом не знают, и их это даже не интересует: они – обиженники, и хотят от Никола своей доли. Революционной доли.
По иронии судьбы стая сейчас считает Пашиняна контрреволюционером. Дело в том, что они правы, так как любая революционная власть автоматически становится яро контрреволюционной. Однако проблема в том, что после открытия «ящика Пандоры» открывший ее уже не может совладать с ситуацией, и в конце оказывается растоптанным стаей.
Никол – контрреволюционер
Поводом вчерашнего недовольства Пашиняном было то, что суд решил поменять меру пресечения в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна. Стае этот повод нужен был для требования от Пашиняна «революционного отчета».
Отчитаться же нужно было за революционные дивиденды. Многие увидели, что группа небритых, безграмотных и не имеющих биографии людей добилась постов и получила привилегии. И поскольку в этих многих немало небритых, безграмотных и не имеющих биографии субъектов, они полагают, что ничем от тех не отличаются и тоже имеют право кайфовать за счет государства.
Сейчас Пашинян действительно является контрреволюционером номер один, так как изнутри видит, какой дешевую и антигосударственную жизнь он вел в прошлом и насколько опасны демагогия и популизм. Однако инерция слишком сильна, и он разрывается между двумя своими «я» – оппозиционным и власть предержащим.
Став премьером, Пашинян не может публично заявить, что ошибался и бессмысленно прожил до своих 43 лет и лишь после 43 понял, что пустословие – вещь плохая. Однако толпу всё это не интересует. Становящаяся стаей толпа хочет свою долю от перекрытия улиц.
Стая пишет статусы и озвучивает лозунги на тему «Мучиться и перекрывать улицы нам, а прийти к власти и «тусить» тебе с женой?» Стая в реальности взбешена не на Кочаряна, а на Пашиняна. Они представляли, что к власти придет подобный им человек, который возьмет их к себе в палаты – пользоваться всеми благами. Однако Пашинян повел их в палаты лишь виртуально (посредством «лайвов»), так как иначе и быть не могло, и поскольку он не может резко разорвать связи с улицей, он периодически распаляет толпу, чтобы показать, что он – прежний.
Вся проблема в том, что разъяренная толпа (в реальности – стоящие за толпой) уже начала требовать головы Пашиняна, так как ничего, кроме зрелищ, она не получает. Политические мутиловщики и служащие турецким интересам, в свою очередь, пользуются этой ситуацией и требуют радикальной революционности, которую нарекли «переходным правосудием». Их требованием в реальности является не правосудие, а передел плодов революции посредством инструмента уличного «правосудия».
Толпа – против государства
Если Пашинян не остановится и продолжит натравливать стаю, чтобы самому казаться чистым, то первой мишенью уличного «правосудия» станет он сам, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Нападение на Гранта Маргаряна в присутствии его внуков и поднятый революционный вой являются первыми сигналами. Если так продолжится, то гражданская война станет неминуемой. А в этом случае к позорному и контрреволюционному столбу будет прибит сам Никол Пашинян. Причем руками своих же некогда сторонников.
Искоренение уличного «правосудия» и возвращение легитимности применения полицией силы против стаи продиктованы интересами государства и общества. Носящий кепку с «духовитой» надписью не может ставиться превыше рядового полицейского с головным убором с гербом РА.
У толпы нет национальности. Тем более ее нет у стаи.
Толпа преступна. Стая – тем более.
Если Никол всего этого не понимает, то со временем придет и это осознание. Если же понимает, но делает намеренно, то пусть вспомнит, чем завершились политические судьбы Керенского (в лучшем случае) и других революционеров. Нужно отрезвиться.
Уличное «правосудие» (видео)