«Ուժի չկիրառումը ոչ մի կողմի զիջում չէ». Զ. Մնացականյանի հոդվածը ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» օրաթերթին
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոդված է հրապարակել ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» օրաթերթում:
Հոդվածը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Մայիսի 12-ին լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման քառորդ դարը։ 25 տարի առաջ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի միջեւ ստորագրվեց հրադադարի մասին համաձայնագիրը։ Հարկ է առանձնակի ընդգծել Ռուսասատանի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ երկրների դերը փաստաթղթի ստորագրման եւ հրադադարի ռեժիմի հետագա պահպանման գործում։
Այս հիշարժան օրը լավ առիթ է ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ստեղծված հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի պայմաններին եւ հնարավորություններին գնահատական տալու, ինչպես նաեւ հասկանալու, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն՝ նոր ռազմական գործողությունները կանխելու եւ խաղաղ գործընթացի եւ կայուն խաղաղության հաստատման անշրջելիությունն ապահովելու համար։
Հրադադարի հաստատման հիմքը դրվեց 1994թ. մայիսի 5-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում, որտեղ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում կայացան Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարների միջեւ բանակցությունները եւ ստորագրվեց Բիշքեկյան արձանագրությունը։ Ի հավելում մայիսյան համաձայնագրին` 1994 թվականի հուլիսի 26-27-ին ստորագրվեց լրացուցիչ համաձայնագիր, որով երեք կողմերը հաստատեցին հրադադարի ռեժիմի անժամկետ բնույթը՝ ընդհուպ մինչեւ հակամարտության վերջնական կարգավորումը։
1995թ. փետրվարի 6-ին ուժի մեջ մտան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի միջեւ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները: Համաձայնագիրը պարունակում է ռազմական տեսանկյունից կարեւորություն ներկայացնող մի շարք միջոցներ` ճգնաժամային իրավիճակների կայունացման եւ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համար:
Միջազգային հանրությունը վճռական կերպով աջակցեց հրադադարի մասին համաձայնագրին: ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովն ողջունեց հակամարտության կողմերի կողմից 1994թ. մայիսի 12-ի համաձայնագրի հաստատումը: Հարկ է նշել, որ 1992-1993թթ. միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվել էին հաշտության կնքման փորձեր, սակայն դրան խոչընդոտում էր Ադրբեջանի կողմից հակամարտության ուժային լուծմանն ուղղված հետեւողական քաղաքականությունը: Այսպես` 1992 թվականի ամռանն ադրբեջանական զինված ուժերը գրավեցին Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի 40%-ը՝ իրականացնելով էթնիկ զտումներ:
Հրադադարի մասին անժամկետ համաձայնագրի կնքման առաջին նախադրյալները ստեղծվեցին 1994թ. սկզբին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակին հաջողվեց հետ մղել կոնֆլիկտն ուժային ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի վերջին փորձերը եւ դուրս գալ պաշտպանական դիրքեր, որտեղից հնարավոր էր ապահովել Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը։ Այսպիսով, հակամարտության գոտում հաստատվեց ռազմական հավասարակշռություն, եւ այդ պայմաններում ադրբեջանական կողմը համաձայնեց բանակցել հրադադարի շուրջ։
1994թ. մայիսի 12-ի համաձայնագրի, ինչպես նաեւ լրացուցիչ համաձայնագրերի հիման վրա հաստատված հրադադարի ռեժիմի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ այն պահպանվում է հենց կողմերի ջանքերով։ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում բացակայում է որեւէ նշանակալի միջազգային ներկայությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլի ավարտը պայմաններ ստեղծեց խաղաղ կյանքի, ազատ եւ կայուն հասարակության կառուցման համար: Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը ոչ միայն հակամարտության անվանում է, այլեւ ինքնուրույն քաղաքական միավոր՝ զարգացման ձգտող իր դինամիկ հասարակությամբ։ Այդուհանդերձ, մարդկանց անվտանգությունը շարունակում է առավել խոցելի լինել։
Հրադադարի հաստատումից հետո ընկած այս քառորդ դարի ընթացքում ադրբեջանական կողմը բազմիցս փորձել է խախտել հաստատված հավասարակշռությունը եւ վերստին նախադրյալներ ստեղծել հակամարտության ուժային լուծման համար։ Լարվածությունն իր գագաթնակետին հասավ 2016 թ. ապրիլին, երբ ադրբեջանական զորքերը, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, անցան լայնամասշտաբ հարձակման շփման գծի հյուսիսային եւ հարավային հատվածներում։
Ապրիլյան էսկալացիայի արդյունքները վերահաստատեցին, որ կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի։ Անվիճելի է նաեւ այն, որ ուժի կիրառման յուրաքանչյուր փորձ եւ յուրաքաչյուր կործանված մարդկային կյանք ավելի են խորացնում կողմերի միջեւ անդունդը եւ խարխլում վստահության մնացորդները՝ ծայրահեղ բարդացնելով բանակցային գործընթացը:
Ադրբեջանի ապրիլյան լայնամասշտաբ հարձակումը, խաղաղ բնակիչների սպանությունն ու նրանց կտտանքների ենթարկելը, ինչպես նաեւ մարտական գործողությունների ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի այլ կոպիտ խախտումներն ակներեւ ցուցադրեցին, որ համաձայնագրի անշեղ իրագործումն Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության եւ անվտանգության գրավականն է։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հստակ եւ միանշանակորեն պնդեցին, որպեսզի կողմերը անշեղորեն հետեւեն 1994-95 թվականների համաձայնագրերի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը:
Վստահության եւ անվտանգության միջոցառումների իրականացման միջոցով հրադադարի ռեժիմի պահպանումն ու ամրապնդումը նպաստում են հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացմանը եւ նպաստավոր պայմաններ ստեղծում խաղաղ բանակցային գործընթացի համար։ Այդ առումով կարեւոր նշանակություն ունեցավ նախորդ տարվա աշնանը Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման եւ կողմերի միջեւ ուղիղ կապի ստեղծման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Կարեւոր է նաեւ, որ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ այդ պայմանավորվածությունները վերահաստատվեցին այս տարի Վիեննայում կայացած գագաթաժողովում:
Միեւնույն ժամանակ, ցավոք, պետք է արձանագրել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման եւ հնարավոր էսկալացիայի վաղ ահազանգման ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների բացակայությունը, ինչը 1994 եւ 1995 թվականների համաձայանագրերի իրագործման լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում։ Այս համատեքստում մենք կարեւորում ենք 2016 թվականին Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներում ձեռք բերված ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների գործնական կիրառումը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելության ընդլայնումը, ինչպես նաեւ միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմի ստեղծումը:
Կցանկանայի առանձնակի ընդգծել, որ համաձայնագրի շրջանակներում պարտավորությունների կատարումը բխում է կողմերի շահերից։ 1994-ի համաձայնագիրն անժամկետ է եւ դրա շրջանակներում կողմները պարտավորություն են ստանձնել բանակցությունների հիման վրա խաղաղ կարգավորման եւ ուժի չկիրառման շուրջ։ Դա նշանակում է, որ ուժի չկիրառումը ոչ մի կողմի զիջում չէ, այլ հստակ պարտավորություն, որի պահպանումը պետք է լինի կարգավորման սկզբնակետը:
Եզրափակելով կարելի է արձանագրել, որ հրադադարի հաստատման շուրջ համաձայնագրի կնքումը ցույց տվեց, որ կառուցողական բանակցային գործընթացում բոլոր կողմերի ներգրավման շնորհիվ հնարավոր է հասնել շոշափելի արդյունքների: Համաձայնագիրի կնքումը հնարավոր է դարձել, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ անմիջական շփումների միջոցով, ինչը եւս մեկ անգամ հաստատում է բոլոր կողմերի մասնակցությամբ լիարժեք բանակցային ձեւաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Հրադադարի կնքումը նպաստեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետեւանքների վերացմանը: Իսկ խաղաղ գործընթացն, իր հերթին, պետք է ուղղված լինի վերացնելու հակամարտության սկզբնապատճառը, այն է՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի խախտումը: Այս առումով, Լեռնային Ղարաբաղի ֆիզիկական անվտանգության եւ կարգավիճակի հարցը խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի բացարձակ գերակայություններն են:

Зограб Мнацаканян: «Неприменение силы – это не уступка какой-либо стороны»
12 мая исполнилось четверть века со дня установления перемирия в зоне нагорно-карабахского конфликта, напомнил в своей статье в «Независимой газете» министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян под названием «Хрупкий мир Нагорного Карабаха».
Материал публикуем ниже:
«25 лет назад было подписано соглашение о прекращении огня между Арменией, Нагорно-Карабахской республикой и Азербайджаном. Необходимо особо отметить роль России, а также других стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ в подписании этого документа и дальнейшем поддержании режима прекращения огня.
Эта знаменательная дата является хорошим поводом для того, чтобы дать оценку условиям и возможностям для переговорного процесса по урегулированию конфликта, которые создались после окончания военных действий, и понять, какие шаги следует предпринять для предотвращения возобновления боевых действий и обеспечения необратимости мирного процесса и установления устойчивого мира.
Основа для заключения перемирия была заложена 5 мая 1994 года в столице Киргизии, Бишкеке, где на полях Межпарламентской ассамблеи СНГ состоялись переговоры между руководителями парламентов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана и был подписан Бишкекский протокол. В развитие майского соглашения 26–27 июля 1994 года было заключено дополнительное соглашение, которым три стороны подтвердили бессрочный характер режима прекращения огня, вплоть до достижения окончательного урегулирования конфликта.
6 февраля 1995 года вступили в силу договоренности об укреплении режима прекращения огня, достигнутые между Арменией, Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Соглашение содержит целый комплекс значимых в военном отношении мер по стабилизации кризисных ситуаций и консолидации режима прекращения огня.
Международное сообщество решительно поддержало соглашение о прекращении огня. Будапештский саммит ОБСЕ приветствовал подтверждение сторонами конфликта соглашения от 12 мая 1994 года. Следует отметить, что и в 1992–1993 годах международное сообщество предпринимало попытки заключения перемирия, однако этому препятствовала последовательная политика Азербайджана по силовому разрешению конфликта. Так, к лету 1992 года азербайджанские вооруженные силы оккупировали 40% территории Нагорного Карабаха, осуществив этнические чистки.
Первые предпосылки для заключения бессрочного соглашения о прекращении огня появились лишь в начале 1994 года, когда Армии обороны НКР удалось отразить последние попытки Азербайджана решить конфликт силовым путем и выйти на оборонительные рубежи, с которых можно было обеспечить физическую безопасность населения Нагорно-Карабахской республики. Таким образом, в зоне конфликта установилось военное равновесие, и в этих условиях азербайджанская сторона согласилась на переговоры по прекращению огня.
Уникальность режима перемирия, установленного на основе соглашения от 12 мая 1994 года, а также дополнительных соглашений является в том, что оно сохраняется усилиями самих сторон. На линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном нет сколько-нибудь значимого международного присутствия.
Конец военного этапа конфликта создал в Нагорном Карабахе условия для мирной жизни, построения свободного и стабильного общества. Сегодня Нагорный Карабах – не только название конфликта, но и самостоятельная политическая единица с динамичным обществом, устремленным к развитию. И все же безопасность людей остается наиболее уязвимой.
За четверть века, прошедшую со времени заключения перемирия, азербайджанская сторона неоднократно пыталась нарушить установленное равновесие и вновь создать предпосылки для силового решения конфликта. Пик эскалации пришелся на апрель 2016 года, когда азербайджанские войска, нарушив режим прекращения огня, перешли в широкомасштабное наступление на северном и южном участках линии соприкосновения.
Итоги апрельской эскалации еще раз подтвердили отсутствие альтернативы мирному урегулированию конфликта. Неоспоримо и то, что каждая попытка применения силы и каждая погубленная человеческая жизнь еще более углубляют пропасть между сторонами, подрывают остатки доверия, чрезвычайно осложняя переговорный процесс.
Апрельское широкомасштабное наступление Азербайджана наглядно продемонстрировало, что неукоснительное выполнение соглашения является залогом физического выживания и безопасности народа Арцаха. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ ясно и недвусмысленно настояли на том, чтобы стороны неукоснительно придерживались своих обязательств в рамках соглашений 1994–1995 годов.
Поддержание и укрепление режима прекращения огня путем осуществления мер по укреплению доверия и безопасности способствуют стабилизации ситуации в зоне конфликта и создают благоприятные условия для мирного переговорного процесса. В этой связи важное значение имела договоренность между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана об укреплении режима прекращения огня и создании прямой линии связи между сторонами, достигнутая на полях саммита СНГ в Душанбе осенью прошлого года. Важно и то, что эти договоренности об укреплении режима прекращения огня были вновь подтверждены на Венском саммите текущего года.
Вместе с тем, к сожалению, приходится констатировать отсутствие институциональных механизмов консолидации режима прекращения огня и раннего предупреждения возможной эскалации, что является серьезным препятствием для полного выполнения соглашений 1994 и 1995 годов. В этом контексте придаем важность практическому осуществлению договоренностей по созданию механизмов снижения риска, которые достигнуты на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году, в частности, по расширению миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ, а также по созданию механизма расследования инцидентов.
Хотелось бы особо отметить, что выполнение обязательств в рамках соглашения исходит из интересов всех сторон. Соглашение от 1994 года имеет бессрочный характер, и в его рамках все стороны приняли на себя обязательства по мирному урегулированию на основе переговоров и неприменения силы. То есть неприменение силы – это не уступка какой-либо стороны, а четкое обязательство, соблюдение которого должно являться исходной точкой урегулирования.
В завершение можно констатировать, что подписание соглашения о прекращении огня показало, что при вовлечении всех сторон в конструктивный переговорный процесс можно достигнуть осязаемых результатов. Соглашение стало возможным в том числе благодаря прямым контактам между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, что еще раз подтверждает необходимость восстановления полноценного переговорного формата с участием всех сторон.
Заключение перемирия способствовало устранению последствий военной агрессии, развязанной Азербайджаном. А мирный процесс, в свою очередь, должен быть нацелен на устранение первопричины конфликта, а именно – нарушение Азербайджаном неотъемлемого права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. В этой связи вопрос физической безопасности и статуса Нагорного Карабаха являются абсолютными приоритетами Армении в вопросе мирного урегулирования».