«Քաղաքացիական» կոռուպցիա (տեսանյութ)
Հանրային գիտակցության մեջ կոռուպցիոները փողկապավոր ու հաստափոր, միջինից բարձր տարիքի պաշտոնյան է կամ մականունավոր պատգամավորը։ Սրանք «դասական» կոռուպցիոներներն են։ Բայց կան նաև ոչ դասականները՝ ժամանակակիցները և «առաջադեմները»։
Ժամանակակիցները ջինսերով են, ուսապարկով ու ջահել։ Սրանք հանդես են գալիս երիտասարդ «պայքարիստի» պիտակի տակ ու բոցաշունչ ճառեր արտասանում մաքուր հայրենիք ունենալու թեմայով, բայց ոչ մի կապ չունեն Հայաստանի իրական շահերի հետ. սնվում են կասկածելի ֆինանսական աղբյուրներից ու ծառայում չբացահայտված նպատակների։
Ժամանակակից կոռուպցիոներները հաշվետու չեն հանրությանը։ Նրանք ներկայանում են որպես բնապահպաններ, քաղաքի տեսքի համար պայքարողներ, հանքատյացներ և այլն։
Ժամանակակիցները «քաղաքացիական» կոռուպցիոներներ են։ Սրանք գործում են ահաբեկիչների պես, այսինքն՝ փոքր խմբերով բարձրացնում են մեծ աղմուկ։ Այդ աղմուկի տարածմանը նպաստում են համապատասխան լրատվամիջոցները, որոնք նույն կոռուպցիոն սխեմաների մեջ են մտած։
Բերեմ մեկ օրինակ, մնացածն ինքներդ կարող եք թվարկել։
Վարդանյանների ընտանիքի կողմից մայրաքաղաքին նվիրած Մյասնիկյանի արձանի հետնամասում գտնվող այգին բացվելուն պես մարդաշատ է դարձել։ Այսինքն՝ սիրվել է երևանցիների ու մայրաքաղաքի հյուրերի կողմից։ Բայց նույն այդ մարդիկ պետք է հետ նայեն ու որոշ հարցեր տան իրենք իրենց։
Բանն այն է, որ այգին այդ ևս մեկ անգամ բացահայտեց, որ մեզ մոտ կա կոռուպցիայի ուշագրավ տարատեսակ՝ «քաղաքացիական» կոռուպցիա։
Եթե հիշում եք, այգու շինարարության ընթացքում «քաղաքացիական ակտիվիստ» ներկայացողները կոկորդ ու մարմնի այլ մասեր էին պատռում, թե բա՝ հարա՜յ, հասե՜ք, քաղաքն ավերում են, թույլ չենք տա դա, և այլն։ Դա արվում էր հետհեղափոխական շրջանում, երբ խնդիր էր դրվել նախորդ քաղաքապետին փոխարինել հեղափոխական քաղաքապետով։
Կոկորդ և մարմնի այլ մասեր պատռողները «Իմ քայլից» են կամ քայլարածամերձ շրջանակներն են ներկայացնում։
Հիմա որևէ մեկը նրանցից կամ նրանց առաջնորդից չի՞ ուզում պատասխան պահանջել այն վայրենության համար, որ տեղի ունեցավ շինարարության փուլում։
Երբ որ հպարտ ու դուխով մասնակցում են այգու բացմանը, չե՞ն ուզում անդրադառնալ «քաղաքացիական» կոռուպցիոներներին ու գնահատական տալ այդ «քաղաքացիական ահակբեկիչներին»։
Թե՞ կասկածելի ֆինանսավորմամբ գործողների համար կարևորը տվյալ պահին շինարարական տարածքը փակող պաստառները պոկելն ու առաջադրանքը կատարելն էր։
Հ.Գ.։ Մեր օրերի խաչիկստամբուլցյանները դեռ շատ ավերածություններ են գործելու։ Հեղափոխական իշխանության բարձր հովանու ներքո, բնականաբար։ Կամ էլ՝ հեղափոխական իշխանության անգործության պայմաններում։

«Гражданская» коррупция (видео)
В общественном сознании коррупционером является пузатый чиновник или депутат с прозвищем старше среднего возраста и в костюме с галстуком. Они – «классические» коррупционеры. Однако есть также неклассические – современные и «прогрессивные».
Современные молоды, в джинсах и с рюкзаками. Они выступают в имидже борцов-активистов и держат пламенные речи на тему обладания чистой родиной, но не имеют к реальным интересам Армении никакого отношения. Они подпитываются из сомнительных финансовых источников и служат неразглашенным целям.
Современные коррупционеры неподотчетны обществу. Они позиционируют в качестве экологов, борцов за внешний облик города, ненавистников рудников и т.д.
Современные являются «гражданскими» коррупционерами. Они действуют подобно террористам, небольшими группами поднимая большой шум. Поднятию этого шума способствуют соответствующие СМИ, которые причастны к тем же коррупционным схемам.
Приведу один пример, а остальные можете перечислить сами.
Находящийся за памятником Мясникяну сад, подаренный столице семьей Варданян, сразу же по открытии стал многолюдным. То есть он полюбился ереванцами и гостями столицы. Однако те же люди должны обернуться назад и задаться некоторыми вопросами.
Дело в том, что этот сад в очередной раз раскрыл, что у нас присутствует весьма примечательная разновидность коррупции – «гражданская» коррупция.
Если помните, то в ходе строительства сада представлявшиеся «гражданскими активистами» рвали глотки и другие части тела, мол, помогите, город уничтожается, мы этого не допустим и т.д. Делалось это в постреволюционный период, когда была поставлена задача заменить предыдущего мэра революционным градоначальником.
Эти «активисты» представляют «Мой шаг» или аффилированные с ним круги.
Спрашивается: никто не хочет потребовать у них или их лидера ответа за то дикарство, которое имело место на этапе строительства?
Когда гордо и «духовито» участвуют в открытии сада, не хотят ли они обратиться к «гражданским» активистам и дать оценку этим «гражданским террористам»?
Или для действующих при сомнительном финансировании важным является срыв в конкретный момент закрывающих стройплощадку плакатов и выполнение поставленной перед ними задачи?
P.S. Хачикстамбулцяны наших дней принесут еще немало разрушений. Естественно, при высоком покровительстве революционной власти. Или в условиях бездействия этой власти.