88–ի շարժումից հետո իշխանության եկավ ՀՀՇ–ն։ Համաժողովրդական էյֆորիան այդ փուլում շատ մեծ էր։ Մարդիկ ունեին գերբարձր մոտիվացիա և ակնկալում էին գերարագ արդյունքներ։ Հեղափոխական ալիքն առաջացրել էր հեղափոխական սպասումներ, որն անխուսափելիորեն հանգեցնելու էր հեղափոխական «լոմկայի»։
Ջերմուկով ու մոլիբդենով գերհզոր Հայաստան կառուցելու պատրանքները շատ արագ վերացան։ Մարդիկ նաև հասկացան, որ Ղարաբաղը ոչ թե գոռալով է մերը լինելու, այլ կռվելով։
Շատերը սպասում էին, որ բուն անկախությունն արդեն հերիք է, որպեսզի լավ ապրեն։ Հետո տեսան, որ անկախությունը քրտնաջան աշխատանք ու պատասխանատվություն է պահանջում։ Պատրանքները փոխարինվեցին կասկածներով։ Էյֆորիային հաջորդեց ֆրուստրացիան՝ հիասթափությունը։
Եկավ կուռքերին տապալելու ժամանակը (դասեր, սակայն, չքաղվեցին, քանզի նորանկախ Հայաստանի քաղաքական պատմությունը դարձավ կուռքերի ստեղծման ու տապալման ժամանակագրություն)։
ՀՀՇ–ական իշխանության ձևավորումից ընդամենը մեկ տարի անց լսվում էին նախագահի հրաժարականի պահանջներ։
Այդ փուլում շատերն սկսեցին հայտարարել, որ իրենք 88–ին Ազատության հրապարակ չեն եկել ու չեն մասնակցել շարժմանը, մինչդեռ 88–ին դժվար էր հայության մեջ գտնել մեկին, ով չասեր, որ անձամբ է մասնակցում շարժմանն ու ոչ մի հանրահավաք բաց չի թողել։
Մի որոշ ժամանակ անց քանի՞ մարդ է հայտարարելու, որ 2018–ին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած ոչ մի հանրահավաք բաց չի թողել ու անձամբ է փակել այսինչ փողոցը...
Սիրո և ատելության նեղ սահմանը

После движения 88-го к власти пришло АОД. Общенародная эйфория на данном этапе была огромной. У людей была сверхвысокая мотивация, и они ожидали сверхскорые результаты. Революционная волна породила революционные ожидания, что неминуемо должно было привести к революционной «ломке».
Иллюзия возможности построения мощной Армении одной лишь продажей «Джермука» и молибдена очень быстро развеялась. Люди также поняли, что Карабах будет нашим не выкрикиваниями, а путем войны.
Многие ожидали, что для хорошей жизни одной независимости будет уже достаточно. Потом увидели, что независимость требует кропотливой работы и ответственности. Иллюзии сменились сомнениями. На смену эйфории пришла фрустрация – разочарование.
Пришло время свергать кумиров (уроков, однако, извлечено не было, так как политическая история новонезависимой Армении стала хронологией создания и свержения кумиров).
Спустя всего год после формирования АОД-овской власти раздавались требования отставки президента.
На этом этапе многие начали заявлять, что в 88-ом они не были на площади Свободы и не принимали участия в движении, в то время как в 88-ом трудно было найти хоть одного армянина, который не сказал бы, что лично участвовал в движении и не пропустил ни одного митинга.
Сколько людей спустя некоторое время заявит, что они не пропустили в 2018-ом ни одного митинга на площади Республики и лично перекрывали те или иные улицы?
Тонкая грань любви и ненависти