«Տնտեսական հեղափոխության» բենզինը
«Տնտեսական հեղափոխության» դրական արդյունքները հակադարձ համեմատական կապի մեջ են Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսների տևողության հետ։ Որքան քիչ են դրական արդյունքները, այնքան երկար է տևում ասուլիսը։
Կառավարության շեշտը հիմնականում դրված է քարոզչության վրա։ Օրինակ՝ ասում են՝ այսքանով ավելի գումար ենք հավաքելու պետական բյուջեում։ Դեռ տարին նոր է սկսվել, դեռ չեն հավաքել, բայց արդեն հպարտանում են, որ գերակատարում են բյուջեն։ Չեղած բանը որպես կայացած փաստ են ներկայացնում. կարևորը շոուն է։
Հպարտանում են նաև «խփած» ՀԴՄ կտրոնների քանակով։ Ինչքան ուզում, այնքան «խփում» են, բայց հպարտ քաղաքացիների կյանքում, մեծ հաշվով, բան չի փոխվում։
Մի ժամանակ հպարտության առարկա էր նաև բենզինի գինը։ Գինն իջել էր նավթի միջազգային գների անկման հետևանքով, բայց քայլարածներն իջեցումն իրենց էին վերագրում։ Հայտարարում էին, թե բա՝ բենզալցակայաններում բենզինի գինն իջել է հարազատ ու հեղափոխական կառավարության շնորհիվ, քանզի մոնոպոլիան վերցրել են, նոր խաղացողներ են մտել այդ ոլորտ, ու հիմա լրիվ ազատ խաղի կանոն է։ Դա, իհարկե, լկտի սուտ էր։ Հեղափոխական սուտ։ Բենզինի շուկան ոչ նախկինում, ոչ էլ հիմա մենաշնորհային չի եղել։ Կառավարությունն էլ ոչ մի քայլ այս շուկայում չի ձեռնարկել։ Նոր իշխանությունը դա լավ գիտի։ Գիտի, բայց քարոզչական առումով ուրիշ բաներ է տարածում։
Վերջին շրջանում բենզինի գինը մեզ մոտ թանկացել է։ Պատճառը կրկին միջազգային գների բարձրացումն է։ «Բրենտ» տեսակի նավթի 1 բարելի բորսայական գինն այժմ 70 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է։ Այս տարվա սկզբում նույն «Բրենտի» գինը տատանվում էր 50–55 դոլարի միջակայքում։ Գների անկումը սկսվել էր 2018–ի հոկտեմբերից՝ 85 դոլարից իջնելով մինչև 50–ի։ Հիմա կրկին նավթի գինը բարձրանում է։
Եվ այսպես, Հայաստանում բենզինի գինը թանկացել է միջազգային գների ուղղակի ազդեցության արդյունքում։ Քայլարածների քարոզչական փուչիկն, ըստ այդմ, պայթում է։ Ու որպեսզի տակից դուրս գան, հայտարարում են, թե բա՝ բենզինի գնի աճը կարող է ներքին պայմանավորվածության արդյունքում լինել։
Բա ասում էիք, թե Նիկոլի օրոք ամեն ինչ շտկվել է, ու շուկան ազատականացել է։ Բա ասում էիք, թե բենզինի գները «թավշյա հեղափոխության» ահից իջել են։ Ինչևէ։
Փաստորեն, երբ գներն իջնում են, Փաշինյանի թիմակիցները դա վերագրում են «ժողովրդի վարչապետին»՝ նախապես հայտարարելով, որ այլևս շուկան ազատականացրել են։ Բայց երբ բենզինի գինը լցակայանում թանկանում է, անմիջապես խոսում են այն մասին, որ սա մտահոգիչ է ու կարող է տնտեսվարողների կարտելային համաձայնության հետևանք լինել։ Որ մի քիչ էլ առաջ գնան, կարող են հայտարարել, որ բենզինի գնի վերջին շրջանի աճը հակահեղափոխական քայլերի հետևանք է. դեմագոգիան ներհատուկ է հեղափոխականներին։
Իրականությունն այն է, որ բենզինի շուկան ինչպես կար թավշյա հեղափոխությունից առաջ, այնպես էլ մնացել է։ Այդ շուկայում մենաշնորհ չի եղել։ Եղել են առնվազն 3 խոշոր ընկերություններ, ու ներքին մրցակցությունը միշտ էլ կատաղի է եղել, այդ թվում՝ մյուս՝ համեմատաբար միջին խաղացողների մասնակցությամբ։ Այլ հարց է, որ քարոզչական դաշտում միշտ խոսվել է բենզինային մենաշնորհի մասին, ու դա մարդկանց համար ականջահաճո է եղել։
Բենզինի շուկան մեծ չէ, և կառավարության թմբկահարած նոր խաղացողները չկան։ Հայաստանում բենզինի սպառման ամսական քանակը 12 հազար տոննայի սահմաններում է, ինչը հնարավորություն չի տալիս մանր խաղացողներ ունենալ այս շուկայում։ Մասշտաբի էֆեկտի խնդիր կա։
Բենզինի շուկայում կան մի քանի խոշոր ներկրողներ, որոնք էլ օբյեկտիվորեն եղանակ են թելադրում։ Նրանց թելադրած եղանակը, սակայն, ուղղակիորեն կախված է միջազգային գնային եղանակից։
Ի դեպ, միջազգային եղանակը հուշում է, որ բենզինի գները Հայաստանում կարող են ավելի թանկանալ։ Այս փուլում դեռևս վաճառվում է դրսից համեմատաբար էժան գնված բենզինը։ Հենց թանկ ապրանքը մտավ Հայաստան, լցակայաններում գները կբարձրանան։ Եթե գները դրսում իջնեն, մեզ մոտ էլ կիջնեն։ Ու կառավարությունն այստեղ զրո դերակատարում ունի։

Бензин «экономической революции»
Позитивные результаты «экономической революции» обратно пропорциональны продолжительности пресс-конференций Никола Пашиняна. Чем меньше положительных результатов, тем дольше длятся пресс-конференции.
Акцент правительства в основном сделан на пропаганде. Например, заявляют, что бюджет правительства будет перевыполнен на столько-то. Год только начался, бюджет еще не собран, но они уже гордятся, что его перевыполняют. Несостоявшееся преподносится в качестве случившегося факта. Главное – шоу.
Гордятся также количеством выданных кассовых чеков. Выдавать-то выдают, но в жизни гордых граждан ничего, по большому счету, не меняется.
В свое время предметом гордости была также цена на бензин. Она снизилась на фоне падения мировых цен на нефть, но мойшаговцы приписывали это снижение себе. Заявляли, будто цена на бензин опустилась благодаря родному и революционному правительству, так как монополия была ликвидирована, в эту сферу вошли новые игроки, и сейчас правило свободной игры. Конечно же, это было наглой ложью. Революционной ложью. Рынок бензина ни в прошлом, ни сейчас не является монопольным. Правительство тоже никаких шагов на этом рынке не предприняло. Новая власть прекрасно об этом знает. Знает, но в пропагандистском плане распространяет совсем другое.
В последний период цена на бензин повысилась. Причина снова в мировых ценах – нефть подорожала. Биржевая стоимость 1 барреля нефти марки «Brent» сейчас колеблется в пределах 70 долларов. В начале этого года «Brent» стоил около 50-55 долларов. Падение цен началось в октябре 2018-го, опустившись с 85 до 50 долларов.
Итак, цена на бензин в Армении выросла в результате непосредственного влияния мировых цен. В этом плане лопается пропагандистский пузырь мойшаговцев. И дабы выкрутиться из положения, они заявляют, мол, рост цен на бензин может быть обусловлен внутренней договоренностью.
Так вы же сами заявляли, что при Николе все исправилось, и произошла либерализация рынка! Говорили, будто цены на бензин опустились от страха к «бархатной революции»…
Фактически, когда цены снижаются, члены команды Пашиняна приписывают это «народному премьеру», заявляя, что рынок они отныне сделали свободным. Однако, как только цена на бензин на заправках повышается, сразу же говорят о том, что это вызывает беспокойство и может быть следствием картельного сговора. Еще немного, и могут заявить, что рост обусловлен контрреволюционными шагами – революционерам присуща демагогия.
Реальность же в том, что рынок бензина остался таким же, как и до бархатной революции. На рынке не было монополии. Было как минимум 3 крупных компании, и внутренняя конкуренция всегда была яростной, в том числе с участием других, сравнительно средних игроков. Другой вопрос, что на пропагандистском поле всегда говорилось о бензинной монополии, и это ласкало людям слух.
Рынок бензина небольшой, и новых игроков, о которых трубит правительство, попросту нет. Ежемесячная доля потребления бензина в Армении составляет около 12 тысяч тонн, что не позволяет иметь на рынке мелких игроков. Вопроса эффекта масштабов не стоит.
На рынке бензина есть несколько крупных импортеров, которые объективно и диктуют погоду. Однако диктуемое ими напрямую связано с положением мирового рынка.
Кстати, погода на мировых рынках подсказывает, что цены на бензин в Армении могут вырасти еще больше. На данном этапе все еще продается закупленный по сравнительно низким ценам бензин. Как только в Армению поступит подорожавшая партия, цены на заправках повысятся еще больше. Если цены на мировых рынках снизятся, то подешевеет бензин и у нас. И правительство имеет к этому нулевую причастность.