Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը երկարաշունչ ասուլիս տվեց։ Մոտ 5 ու կես ժամ։
Երկար սիրում էր խոսել կուբացի հանգուցյալ հեղափոխական Ֆիդել Կաստրոն։ Նաև՝ Վենեսուելայի ոչ պակաս հանգուցյալ նախագահ Ուգո Չավեսը։
Խոսքի տևողության առումով Փաշինյանը դեռ հեռու է միջազգային ստանդարտներից, բայց ունի բոլոր նախադրյալները դրանց հասնելու։ Որքան շատանան խնդիրներն, ու անարդյունավետ աշխատի կառավարությունը, այնքան մեծ է հավանականությունը, որ Փաշինյանն ավելի շատ կխոսի՝ ի վերջո, գերազանցելով էքսցենտրիկ և պոպուլիստ Չավեսին։
Փաշինյանը երեկ փաստեր էր ներկայացնում։ 100 և ավելի փաստեր։ Ասում էր, որ, օրինակ, փաստն այն է, որ այս տարի պետական բյուջեում հավաքվելու է նախատեսվածից ոչ թե 40, այլ 62 միլիարդ դրամով ավելի գումար։ Ուշադրությո՛ւն դարձրեք, ոչ թե հավաքվել է, այլ հավաքվելու է, այսինքն՝ գործ ունենք ապագայում կատարվելիքի հետ։ Կանխատեսումը, ակնկալիքը և կատարվելիքը որպես կատարված փաստ ներկայացնելու արվեստին, թերևս, միայն սիլլոգիզմի սիրահար Փաշինյանն է տիրապետում։
Բացի նմանատիպ փաստեր ներկայացնելուց՝ Փաշինյանը նաև իր սիրած գործով էր զբաղված։ Հանրահավաք էր անում պատկերասրահում։ Հայհոյում էր, դեմքի արտահայտություններն էր փոխում, ջղայնանում էր, դերասանություն էր անում և մերկապարանոց ու անհիմն հայտարարություններ անում։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Փաշինյանն ընտրվեց վարչապետ, բայց վարչապետ չդարձավ։ Ընտրողը ժողովուրդն էր, իսկ դարձողը՝ ինքը։ Ժողովուրդն ընտրեց անծրագիր ու անգաղափար Փաշինյանին, ու բնական է, որ նա չպետք է վարչապետ դառնար։ Ու համառորեն չի դառնում։ Չի էլ դառնա։ Քվե ստանալն ու աթոռը զբաղեցնելը մի բան է, ֆունկցիան արդյունավետորեն կատարելը՝ լրիվ այլ բան։
Փաշինյանն այդպես էլ հոգեբանական ու դերային տրանսֆորմացիայի չի կարողանում ենթարկվել։ Իրեն թվում է, որ եթե ճղճղան լրագրողի ու էժանագին ընդդիմադիր գործչի իր երբեմնի ոճով քննադատի Ռոբերտ Քոչարյանին, պետության ղեկավարին ոչ հարիր ձևակերպումներ օգտագործի կամ մերկապարանոց հայտարարություններ անի պատերազմով անցած զինվորականների մասին, ապա դրանից շահելու է։ Չի՛ շահելու։
Փաշինյանը չի հասկանում, որ վարչապետի կարգավիճակով հանրահավաք անելը ձախորդության նշան է։ Խոսքային «պանոսը»՝ դատարկության։
Որքա՞ն կհանդուրժի պետությունն այս ձախորդությունը, և ինչքա՞ն կտևի «պանոսը»։ Այս հարցերը հռետորական չեն, ու դրանց պատասխանները գործնական նշանակություն ունեն։
Խոսքի «պանոսն» ու ձախորդ ՓԱՍՏոսը
Երկար խոսելու առումով Փաշինյանն օրիգինալ չէ ու ռեկորդակիր էլ չէ։

Накануне Никол Пашинян дал продолжительную пресс-конференцию. Длилась она около 5,5 часов.
Длинные речи любил кубинский революционер Фидель Кастро. А также не менее почивший, президент Венесуэлы Уго Чавес.
В плане длительности выступления Пашинян пока далек от международных стандартов, но зато обладает всеми предпосылками для их достижения. Чем больше будет становиться проблем и чем менее эффективно будет работать правительство, тем, по всей вероятности, всё больше и больше Пашинян начнет говорить, превзойдя в итоге эксцентричного и популистского Чавеса.
Вчера Пашинян преподносил факты. 100 и даже больше фактов. Говорил, например, что фактом является то, что в текущем году доходная часть бюджета будет перевыполнена не на 40 миллиардов, а на 62 млрд драмов. Обратите внимание, что не перевыполнена, а будет перевыполнена, то есть мы имеем дело с прогнозируемым в будущем. Искусством преподнесения прогноза, ожидания и предстоящего в качестве состоявшегося факта, по-видимому, владеет лишь любитель силлогизма Пашинян.
Помимо преподнесения подобных фактов, Пашинян был также занят своим излюбленным делом. Проводил митинг в галерее. Ругался, менял выражения лица, сердился, актерствовал и делал голословные и необоснованные заявления.
Нам остается лишь констатировать, что Пашинян был избран премьером, но премьером так и не стал. Избирал народ, а стать должен был он сам. Народ избрал беспрограммного и безыдейного Пашиняна, и естественно, что он не должен был стать премьером. И упорным образом не становится. И не станет. Одно дело – получение голосов и занятие кресла, и совсем другое – эффективное выполнение своей функции.
Пашинян никак не может подвергнуться психологической и ролевой трансформации. Ему кажется, что если он будет критиковать Роберта Кочаряна в своем некогда стиле дешевого оппозиционного журналиста с визгливым голосом, использовать неподобающие руководителю страны формулировки или делать голословные заявления о прошедших через войну командирах, то от этого он лишь выиграет.
Пашинян не понимает, что проведение митинга в статусе премьера – признак безуспешности, а словесный «понос» – пустоты.
Сколько государство будет терпеть эту безуспешность и сколько продлится этот «понос»? Эти вопросы не риторические, и ответы на них имеют прикладное значение.
Словесный «понос» и неудачник «Панос»
В плане длительности выступления Пашинян неоригинален, и на рекорды не претендует.