Հետտոնական տրամադրություններդ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) ներկայացրած տվյալներով կտրեմ։
Հայաստանը շարունակում է նախորդ տարվանից «թրենդային» դարձած գիծը պահել։ Մենք շարունակում ենք արտաքին շուկաներում պարտություն կրել։
Ըստ ԱՎԿ–ի՝ այս տարվա 1–ին եռամսյակում նախորդ տարվա հունվար–մարտի համեմատ արտաքին առևտրաշրջանառությունը դոլարային հաշվարկով պակասել է 5 տոկոսով։ Կրճատվել է ինչպես արտահանումը, այնպես էլ ներմուծումը։
Մտահոգիչն արտահանմանն է վերաբերում։ Արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ արտահանման ծավալները 2019–ի առաջին եռամսյակում 2018–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պակասել են 8,6 տոկոսով։
Արտահանման կրճատումն ու արտաքին շուկաների կորուստը նոր իշխանությունների տնտեսական քաղաքականության բրենդն են դառնում։
Հիշեցնեմ, որ նախորդ տարին արտահանման աճի (7,8 %) տեմպով 2017–ի համեմատ (25,2 %) ավելի քան 3 անգամ պակաս ցուցանիշ արձանագրեց։ Հետագայում արդեն արտահանման նվազումը դարձավ խրոնիկ։ 2019–ի համեմատականները 2018–ի հետ վատ են բոլոր ամիսների համար։
Այսպես, 2019–ի հունվարը 2018–ի հունվարի համեմատ արտահանումը նվազել է երկնիշ՝ 16,3 տոկոսով։ 2019–ի փետրվարին 2018–ի փետրվարի համեմատ ՀՀ–ն արտահանել է 8,5 տոկոսով պակաս։ Իսկ այս տարվա մարտ ամսին մենք ունենք անցած տարվա մարտի համեմատ արտահանման 2,5 տոկոս նվազեցում։ Ստացվում է, որ հետիշխանափոխական/հետհեղափոխական ժամանակահատվածն արտահանման առումով պաշտոնապես բացասական արդյունք է արձանագրել։
Ինչո՞ւ եմ հատկապես արտահանման ցուցանիշների վրա հրավիրում բոլորիս ուշադրությունը։ Պատճառը շատ պարզ է։ Հայաստանը որպես փոքր ու բաց տնտեսություն ունի զարգացման և սեփական անվտանգությունն ապահովելու մեկ տարբերակ՝ ներմուծման փոխարինում բոլոր այն դեպքերում, երբ դա ողջամիտ է ու հնարավոր, ինչպես նաև արտահանմանն ուղղված քաղաքականություն։ Եթե մենք անգամ քիչ թե շատ նվաճված արտաքին շուկաներն ենք կորցնում, ապա սա ուղղակի սպառնալիք է ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցությանը, բիզնես դաշտին ու մեր երկրի անվտանգությանը։
Մենք պետք է արտահանման ամեն մի շուկայի վրա դողանք և ամեն ինչ անենք, որ մեր երկրից ապրանքներ ու ծառայություններ արտահանվեն, այլ ոչ թե արձանագրվի կապիտալի փախուստ, այն էլ՝ քաղաքական շիզոֆրենիայի պատճառով։
Արտահանումն ու քաղաքական շիզոֆրենիան

Немного подпорчу ваше постпраздничное настроение данными Национального статистического комитета (НСК).
Армения продолжает придерживаться ставшей с прошлого года «трендовой» линии. Мы продолжает проигрывать на внешних рынках.
Согласно НСК, в первом квартале текущего года, по сравнению с январем-мартом прошлого года, внешнеторговый оборот в долларовом выражении сократился на 5 процентов. Сократился как экспорт, так и импорт.
Беспокойство вызывает экспортная составляющая. Объем экспорта во внешнеторговом обороте в первом квартале 2019 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сократился на 8,6 процентов.
Сокращение экспорта и потеря внешних рынков становится брендом экономической политики новых властей.
Напомним, что в прошлом году в плане темпа роста экспорта (7,8%), по сравнению с 2017-ым (25,2%), было зафиксировано более чем трехкратное сокращение. Затем сокращение экспорта стало хроническим. Показатели 2019-го в сравнении с 2018-ым отрицательны для всех месяцев.
Итак, в январе 2019-го, по сравнению с январем 2018-го, экспорт сократился на 16,3 процентов. В феврале 2019-го, по сравнению с февралем 2018-го, РА экспортировала на 8,5 процентов меньше. В марте же текущего года данный показатель сократился на 2,5 процентов. Получается, что период после смены власти или постреволюционный период в плане экспорта зафиксировал негативный результат.
Почему мы обращаем ваше внимание в особенности на показатели экспорта? Причина проста. Армения, как набольшая и открытая экономика, имеет единственный вариант развития и обеспечения собственной безопасности – замещение импорта во всех тех случаях, когда это рационально оправданно и возможно, а также направленная на стимулирование экспорта политика. Если мы теряем даже более-менее завоеванные внешние рынки, то это уже является прямой угрозой благосостоянию граждан РА, бизнес-полю и безопасности нашей страны.
Мы должны дрожать над каждым экспортным рынком и делать всё, чтобы из нашей страны экспортировались товары и услуги, а не фиксировался отток капитала, к тому же попричине политической шизофрении.
Экспорт и политическая шизофрения
Мы должны дрожать над каждым экспортным рынком и делать всё, чтобы из нашей страны экспортировались товары и услуги, а не фиксировался отток капитала, к тому же по причине политической шизофрении.