«Մարտիմեկիստների» բազմամյա սուտը հերքվեց (տեսանյութ)
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ 1-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Թեման 2008-ի մարտի 1-ի հետ կապված իրադարձություններն էին:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանն՝ ընդդեմ Հայաստանի» հայցին ի պատասխան՝ ՄԻԵԴ-ը հերքել է 1-ին նախագահի ու իր թիմակիցների բազմամյա սուտն ու բացահայտել մանիպուլյացիան:
Տեր-Պետրոսյանը վիճարկել էր իրեն, այսպես կոչված, տնային կալանքի ենթարկելու իրավաչափության հարցը: Նրա համոզմամբ՝ տեղի է ունեցել իր ազատության և ազատ տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակում:
Ի՞նչ է վճռել ՄԻԵԴ-ը
Ինչպես հայտնի է, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և «Մարտի 1»-ի մյուս շահարկողները տարիներ շարունակ պնդում էին, որ Տեր-Պետրոսյանին այն ժամանակվա իշխանությունները զրկել էին ազատ տեղաշարժի իրավունքից, ու դա էր պատճառը, որ նա չեկավ Մյասնիկյանի արձանի մոտ ու չփորձեց տեր կանգնել իր կողմնակիցներին: ՄԻԵԴ-ն, ահա, անհիմն ու անընդունելի է համարել Տեր-Պետրոսյանի բողոքն այն մասին, որ ինքը 2008թ. մարտի 1-ին զրկված է եղել ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից: Այսինքն՝ ՄԻԵԴ-ը հերքել է սուտն այն մասին, թե, իբր, Տեր-Պետրոսյանին մարտի 1-ին «տնային կալանքի» տակ են պահած եղել:
Սա շատ ուշագրավ որոշում է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ Նիկոլ Փաշինյանի պատվիրած գործով սպասվելիք դատավարությանն ընդառաջ:
Երբ նախկինում հիմնավոր տեսակետներ էին հնչում, որ Տեր-Պետրոսյանը, հանրահավաքներից մեկի ժամանակ արտասանելով «Մահվան տեսիլը», իրականում առաջնորդվում էր «Թող լիքը զոհ պահանջվի ինձնից բացի» կարգախոսով, ու դա էր պատճառը, որ նա տնից դուրս չեկավ 2008-ի մարտի 1-ին և տնից փաստացի ղեկավարում էր բախումները, մարտիմեկիստները կոկորդիլոսի արցունքներ էին թափում, թե բա՝ նա տնային կալանքի տակ է եղել և ուրեմն, ինչպե՞ս կարող էր գալ ու կանխել արյունահեղությունը: ՄԻԵԴ-ը վճռեց, որ Լևոնենց ասածները սուտ են:
Տեր-Պետրոսյանը կարող էր գալ հրապարակ ու հանդարտեցնել ժողովրդին՝ կանխելով մահվան ելքով բախումները, բայց նրան մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած բախումներից հետո արդեն զոհեր էին պետք՝ դրանք շահարկելու և իշխանությունը վերցնելու համար: Որպես գործիք՝ նա օգտագործեց Նիկոլ Փաշինյանին, ով փաստացի ղեկավարում էր բախումները, և ով փախավ, երբ պարզ դարձավ, որ բախումներով իշխանությունը չեն կարողանալու վերցնել (տե՛ս կից տեսանյութը):
Ինչ վերաբերում է ՄԻԵԴ վճռի մյուս կետերին, ապա հարկ է ուշադրություն դարձնել հետևյալ հանգամանքին: Այո՛, ՄԻԵԴ-ում գտնում են, որ 2008-ի մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում իշխանություններն անհամաչափ ուժ են կիրառել խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ և խախտել են նրանց՝ հավաքներ անելու իրավունքը, բայց բոլորին էլ հայտնի է, որ մարտի 1–ի առավոտյան զոհեր չեն եղել: 10 զոհը եղել է մարտի 1-ի երեկոյան ու լույս 2-ի գիշերը:
Կրկնենք. արյունահեղությունը կարող էր կանխել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, բայց նա դա չարեց, քանզի այլ հաշվարկներ ուներ: Հետագայում, իհարկե, Լևոնենք փորձեցին արդարանալ, թե բա՝ Քոչարյանենք տանն էին փակել Լևոնին, և հետևաբար, նա չէր կարող գալ Մյասնիկյանի արձանի մոտ, բայց ՄԻԵԴ-ը վերջնական կնիք դրեց մարտիմեկիստների այդ բազմամյա ստի վրա: ՄԻԵԴ-ը հաստատեց, որ Տեր-Պետրոսյանը կարող էր ազատ տեղաշարժվել ու գալ Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Մնացած եզրակացություններն արդեն հայ ժողովուրդը պետք է անի՝ «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» բառերն արտասանողի վարքագծին անդրադառնալով:
Հ.Գ.: 1996-ից հետո նախագահական բոլոր ընտրությունները՝ բացառությամբ 1998թ. տեղի ունեցածի, ուղեկցվել են հետընտրական ընդվզմամբ: Բոլոր ընդդիմադիր թեկնածուները համարել են, որ ընտրությունները կեղծվել են ու դուրս են եկել փողոց: Բայց միայն 2008թ. ընտրություններից հետո ունեցանք զոհեր:
Վազգեն Մանուկյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չգնացին ամեն գնով իշխանությունը վերցնելու և մինչև վերջ իրենց կողմնակիցներին օգտագործելու ճանապարհով, իսկ ահա Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ որպես ընդդիմության առաջնորդ, վարվեց այլ կերպ: Արդյունքում՝ 2008թ. մարտի 1-ի արյունահեղությունը ոչ միայն չկանխվեց, այլ զոհերն արդեն մտնում էին նրա հաշվարկների մեջ:
Տեր-Պետրոսյանը չէր էլ թաքցնում, որ շատ հանգիստ քնել է, քանզի 10 զոհերը նրան առավելագույնը կարող էին իշխանության բերել, իսկ նվազագույնը՝ մշտական շահարկման ու քաղաքական առևտրի առարկա դառնալ:
Հ.Գ.-2: Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը վերջերս հայտարարել էր, որ 2008թ. մարտի 1-ի բախումների ժամանակ բացի 10 զոհերից՝ ունեցել ենք նաև վիրավորներ: Վիրավորվել են 187 ոստիկան և 32 ցուցարար: Այս թվերը ևս մեկ ապացույցն են այն բանի, թե ինչպիսին է եղել Տեր-Պետրոսյանի կոմղնակիցների վարքագիծը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
«Մարտի 1»-ի գործը բումերանգի էֆեկտով հարվածելու է այն շահարկողներին ու այն քաղաքական նպատակներով օգտագործողներին:

Многолетняя ложь «первомартовцев» опровергнута (видео)
Как известно, 1-ый президент РА Левон Тер-Петросян обратился в Европейский суд по правам человека. Темой были связанные с 1 марта 2008 года события.
В ответ на иск «Левон Тер-Петросян против Армении» ЕСПЧ опроверг многолетнюю ложь 1-го президента и членов его команды и разоблачил манипуляцию.
Тер-Петросян оспаривал правомерность удерживания его под так называемым домашним арестом. На его взгляд, имело место ограничение его свободы и права на свободное передвижение.
Что решил ЕСПЧ?
Как известно, Левон Тер-Петросян и другие спекулирующие на «1 марта» утверждали, что тогдашние власти лишили Тер-Петросяна права на свободное передвижение, и именно поэтому он не появился у памятника Мясникяну и не попытался встать во главе своих сторонников. И вот, ЕСПЧ посчитал необоснованной и неприемлемой апелляцию Тер-Петросяна о том, что он 1 марта 2008 года был лишен права на свободное передвижение. То есть ЕСПЧ опроверг ложь о том, что Тер-Петросяна 1 марта якобы удерживали под «домашним арестом».
Это весьма примечательное решение в преддверии заказанного Николом Пашиняном судебного процесса в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна.
Когда в прошлом звучали обоснованные мнения, что Тер-Петросян, зачитав в ходе одного из митингов «Видение смерти», в действительности руководствовался лозунгом «Пусть потребуется куча жертв, кроме меня одного», и это было причиной того, что 1 марта 2008-го он так и не вышел из своего дома и фактически оттуда руководил столкновениями, первомартовцы проливали крокодиловы слезы, мол, он находился под домашним арестом, поэтому не мог прийти туда и предотвратить кровопролитие. ЕСПЧ постановил, что слова левоновцев – это ложь.
Тер-Петросян мог прийти на площадь и успокоить народ, предотвратив трагические столкновения, но после событий утром 1 марта на площади Свободы ему уже нужны были жертвы, чтобы спекулировать на них и впоследствии прийти к власти. В качестве инструмента он использовал Никола Пашиняна, который фактически руководил столкновениями и который сбежал, когда стало ясно, что они не смогут взять власть путем этих столкновений (см. видео).
Что касается других пунктов решения ЕСПЧ, то стоит обратить внимание на следующее обстоятельство. Действительно, в ЕСПЧ считают, что утром 1 марта 2008 года власти применили на площади Свободы в отношении мирных демонстрантов несоразмерную силу и нарушили их право на собрания, но всем известно, что утром 1 марта жертв не было. 10 жертв были вечером 1 марта и в ночь на 2 марта.
Повторимся, что Левон Тер-Петросян мог предотвратить кровопролитие, но он этого не сделал, так как у него были другие расчеты. Конечно, впоследствии левоновцы попытались оправдаться, будто кочаряновцы удерживали Левона под домашним арестом, поэтому он не мог прийти к памятнику Мясникяна, но ЕСПЧ поставил на этой лжи первомартовцев окончательную печать. ЕСПЧ подтвердил, что Тер-Петросян мог свободно передвигаться и прийти к известному памятнику. Остальные же выводы при обращении к поведению произнесшего слова «Пусть не потребуется ни одной жертвы, кроме меня одного» уже делать армянскому народу.
P.S. Начиная с 1996 года все президентские выборы, за исключением выборов 1998-го, сопровождались поствыборными протестами. Все оппозиционные кандидаты считали, что выборы были сфальсифицированы, и выходили на улицу. Однако жертвы случились лишь после выборов 2008-го.
Вазген Манукян, Степан Демирчян, Раффи Ованнисян не пошли по пути захвата власти любой ценой и использования своих сторонников до последнего, а Левон Тер-Петросян, как лидер оппозиции, поступил именно так. В результате кровопролитие 1 марта 2008 года не только не было предотвращено, но и входило в его планы.
Тер-Петросян и не скрывал, что преспокойно себе спал, так как 10 жертв, как максимум, могли принести ему власть, а как минимум – служить источником постоянных спекуляций и политического торга.
P.S.-2. Министр юстиции Артак Зейналян недавно заявил, что в ходе столкновений 1 марта 2008 года, помимо 10 жертв, были также раненые. Пострадали 187 полицейских и 32 демонстранта. Эти цифры являются еще одним доказательством того, каким было поведение сторонников Тер-Петросяна во главе с Николом Пашиняном.
Дело «1 марта» эффектом бумеранга ударит по тем, кто спекулирует на данной теме и использует ее в политических целях.