Հանրահավաք ռուսական մամուլում
Նախորդ տարվա ապրիլի 23-ին քաղաքական սյուժեն ավարտվեց, բայց սերիալը շարունակվում է: Շարունակվում են նաև հանրահավաքները:
Հանրահավաքի հարթակը Հանրապետության հրապարակից տեղափոխվել է կառավարության նիստերի դահլիճ, խորհրդարան, ԵԽԽՎ, ՀԱՊԿ, մաքսատուն, Ռանչպար, Զարթոնքի գյուղապետարան...
Երեկ հանրահավաք էր «Независимая газета»-ում: Հանրահավաքն այդ «դուխով» չէր: Քծնանքային էր: Նաև՝ «ո՛չ, ո՛չ»-ային: Կրկին խախտվեց անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, կրկին փորձ արվեց աշխարհաքաղաքական մի կենտրոնին դուր գալու համար քննադատել մյուս կենտրոնին, ինչը հուշում է, որ շուտով ականատեսն ենք դառնալու հակառակ ուղղությամբ քծնանքին ու քննադատությանը:
Այս ամենը գին է ունենալու: Հանրահավաքային կառավարումը շատ թանկ է նստելու:
Հպարտ քաղաքացիները գիտե՞ն, որ այդ գինն իրենք են վճարելու: Խոսքս «քաղաքացու օրվա» համար պետբյուջեից հատկացված գումարի մասին չէ:

Митинг в российской прессе
23 апреля прошлого года политический сюжет закончился, но сериал продолжается. Продолжаются также митинги.
Митинговая площадка переместилась с площади Республики в зал заседания правительства, в парламент, ПАСЕ, ОДКБ, на таможню, в Ранчпар, в сельскую администрацию Зартонка…
Накануне был митинг в «Независимой газете». Митинг этот не был «духовитым». Он был скорее заискивающим. А также «ни, ни»-евским. Снова был нарушен принцип презумпции невиновности, снова была предпринята попытка покритиковать один геополитический центр в надежде понравиться другому центру. Это, в свою очередь, подсказывает, что скоро мы станем свидетелями заискиваний и критики в противоположном направлении.
Всё это будет иметь свою цену. Митинговое управление нам дорого обойдется.
Знают ли гордые граждане, что эту цену будут платить они? Речь не о выделяемой из госбюджета на «день гражданина» сумме.