Ռ. Մելքոնյան. «Թուրքիայում հայ համայնքի ղեկավար հասկացություն գոյություն չունի»
Անդրադառնալով Ցեղասպանության բանաձևի ընդունման վերաբերյալ Թուրքիայի արձագանքներին՝ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասել է, թե դրանք բուռն էին և հիստերիկ։
-Որքան ես ծանոթ եմ քաղաքական գործընթացներին, Թուրքիան փորձում է փոխել մարտավարությունը, մի փոքր մեղմ բնույթ տալ։ Այդ գործին ներգրավված է ինչպես նախագահ Գյուլը, այնպես էլ փորձում են ներգրավել թուրքական հայ համայնքին։
Վկայակոչելով այն, որ այս օրերին որպես թուրքական հայ համայնքի ղեկավար են ներկայացրել Շիրինօղլուին, ու նա հայտարարություններով է հանդես եկել հայ համայնքի անունից, թուրքագետն ասել է, թե Թուրքիայում հայ համայնքի ղեկավար հասկացություն գոյություն չունի ո՛չ իրավական, ո՛չ էլ այլ մակարդակներում.
-Նման կարգավիճակ չկա և երբեք չի էլ եղել,-ասել է Ռ. Մելքոնյանը։

Р. Мелконян: «В Турции не существует такого понятия, как глава армянской общины»
Комментируя реакцию Турции на принятие резолюций, признающих Геноцид армян, политолог РубенМелконян сказал, что она была бурной и истеричной:
«Насколько я знаком с политическими процессами, Турция пытается изменить тактику, придать ей немного мягкий характер. В это вовлечен президент Гюль и пытаются вовлечь армянскую общину Турции».
Ссылаясь на то, что в эти дни в качестве главы армянской общины был представлен некий Шириноглу и он выступил с заявлениями от имени армянской общины, тюрколог сказал, чтовТурциинесуществуеттакогопонятия, какглаваармянскойобщины, нинаправовом, нинаиныхуровнях.
«Подобного статуса нет и никогда не было», - отметил Р. Мелконян.
Комментируя реакцию Турции на принятие резолюций, признающих Геноцид армян, политолог Рубен Мелконян сказал, что она была бурной и истеричной:
Ссылаясь на то, что в эти дни в качестве главы армянской общины был представлен некий Шириноглу и он выступил с заявлениями от имени армянской общины, тюрколог сказал, что в Турции не существует такого понятия, как глава армянской общины, ни на правовом, ни на иных уровнях.