Միհրան Պողոսյանը ՌԴ-ից քաղաքական ապաստան է խնդրել
ԴԱՀԿ նախկին ղեկավար և ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը, ով օրերս ձերբակալվել էր ՌԴ իրավապահների կողմից, ՌԴ-ից քաղաքական ապաստան է խնդրել։
«Դիմումն արդեն ներկայացվել է: Որոշումը կայացնում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին առընթեր հանձնաժողովը: Դրա պատճառները, իմ կարծիքով, կան: Միհրան Պողոսյանը քաղաքական հողի վրա հալածվում է իր հայրենիքում»,-այդ մասին «Руна» պարբերականին ասել է Միհրան Պողոսյանի փաստաբան Միխաիլ Յամչիստկին։
Նշենք, որ Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Ռուսաստանի իրավապահ մարմիններին՝ խնդրելով Պողոսյանին հանձնել հայրենիք Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է բյուջետային միջոցների յուրացման, պաշտոնի չարաշահման եւ նրա անունը հայտնվում է Պանամայի օֆշորային սկանդալներում:

Мигран Погосян попросил в России политубежище
Бывший главный принудительный исполнитель при Минюсте Армении и экс-депутат парламента Мигран Погосян, задержанный на днях правоохранительными органами в России, обратился за политическим убежищем.
«Ходатайство уже официально подано, надлежащим образом оформлено. Решение принимает комиссия при президенте Российской Федерации. Основания для этого, на мой взгляд, есть. Миграна Погосяна на родине преследуют по политическим мотивам», – сказал адвокат Погосяна Михаил Ямчитский изданию «Руна».
Генеральная прокуратура Армении обратилась к правоохранителями органам России с просьбой экстрадировать Погосяна на родину. Бывший глава СПИСА был арестован на 40 суток для рассмотрения вопроса об экстрадиции.
Мигран Погосян обвиняется в присвоении бюджетных средств, превышении должностных полномочий, а также его имя фигурирует в оффшорных скандалах на Панаме.