Հայաստանը միջազգային օրակարգում հետևողականորեն առաջ է տանում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցը. Զոհրաբ Մնացականյան
Արդարությունը վերականգնելու համար հայ ժողովրդի վճռականությունը երբեք չի մարի: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Այսօր աշխարհի բազմաթիվ երկրներում մեր հայրենակիցները հայ ժողովրդի բարեկամների հետ միասին մի շարք միջոցառումներ, հիշատակի արարողություններ են անցկացնում: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն քայլ է մեր արդարությունը վերականգնելու, այլև քայլ է՝ ուղղված ցեղասպանությունների կանխարգելմանը: Դա պատգամ է ՝ անպատժելիությունը ընդունելի չի լինելու»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե հաշվի առնելով Հայաստանի միջազգային վարկանիշի բարձրացումը, հնարավո՞ր է նոր գործընթաց սկսվի Թուրքիայի հետ, Զոհրաբ Մնացականյանը քիչ հավանական համարեց:
«Ցավոք, դուք տեսնում եք այն ամենն, ինչ գալիս է պաշտոնական Անկարայից և դրանք հուսադրող չեն, ընդհակառակը՝ քննադատության արժանի»,-ասաց նախարարը: Հարցին, թե արդյոք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախապայման է, Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ նման բան երբեք չի ասվել:
Նախարարն ընդգծեց, որ ժխտողականության դեմ պայքարը Հայաստանի համար մնում է արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը: Նա ընդգծեց, որ տարիներ շարունակ հետևողականորեն միջազգային օրակարգում առաջ են տանում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցը:
«Ցեղասպանությունը կանխարգելելը միջազգային պարտավորություն է, մենք շարունակելու ենք այս ուղղությամբ աշխատանքը: Ինչպես գիտեք, դեկտեմբերի 9-ին եղավ հերթական ցեղասպանությունների կանխարգելման 3-րդ գլոբալ ֆորումը: Դուք գտեք, որ դեկտեմբերի 9-ը Հայաստանի նախաձեռնությամբ հռչակվեց Ցեղասպանությունների կանխարգելման և ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Հայաստանը մշտապես նորոգում է բանաձևերը, զարգացնում է իրավական հիմքերը՝ ուղղված միջազգային կանխարգելման գործընթացին: Այս գործընթացը երբևէ կանգ չի առնում: Մենք գիտենք ցեղասպանության գինը և մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն աշխատել արդարությունը վերականգնելու համար: Անպատժելիությունը չի կարող ընդունելի լինել»,-ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը:

Армения в международной повестке последовательно продвигает вопрос предотвращения геноцидов – Зограб Мнацаканян
Для восстановления справедливости решимость армянского народа никогда не угаснет. Об этом в беседе с журналистами в Мемориальном комплексе Цицернакаберд заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Сегодня во многих странах мира наши соотечественники вместе с друзьями армянского народа проводят ряд мероприятий, поминальных церемоний. Признание Геноцида армян - шаг не только к восстановлению нашей справедливости, но и шаг, направленный на предотвращение геноцидов. Это завет, что безнаказанность будет неприемлема», – сказал Мнацаканян.
Вопрос журналистов о том, возможно ли, что с учетом повышения международного рейтинга Армении начнется новый процесс с Турцией, Зограб Мнацаканян счел маловероятным.
«К сожалению, вы видите все, что приходит из официальной Анкары и это не обнадеживает, наоборот, заслуживает критики», – сказал министр.
На вопрос, является ли признание Геноцида армян предусловием, Зограб Мнацаканян отметил, что это никогда не говорилось.
Министр подчеркнул, что борьба с отрицанием геноцида для Армении остается одним из приоритетов внешней политики. Он подчеркнул, что на протяжении многих лет в международной повестке последовательно продвигается вопрос предотвращения геноцидов.
«Предотвращение геноцида - это международное обязательство. Мы продолжим работу в этом направлении. Как вы знаете, 9 декабря состоялся 3-й глобальный форум по предотвращению геноцидов. Вы знаете, что 9 декабря по инициативе Армении было провозглашено Днем предотвращения геноцидов и памяти жертв геноцида. Армения постоянно обновляет резолюции, развивает правовые основы, направленные на процесс международного предотвращения. Этот процесс никогда не останавливается. Мы знаем цену геноцида, и мы обязаны последовательно работать для восстановления справедливости. Безнаказанность не может быть приемлемой», – сказал Зограб Мнацаканян.