«Թավշյա» կոռուպցիայի «հեղափոխական» դեմքը
Հեղափոխականը և կոռուպցիոները շատ հաճախ հոմանիշներ են, այլ ոչ թե հականիշներ։ Քաղաքական պատմությունից է դա հայտնի։ Օրինակ՝ ֆրանսիական հեղափոխության ոգի համարվող Դանտոնը թալանով էր զբաղված։ Բոլշևիկներն էլ պակասը չէին։ Հեղափոխական Սահակաշվիլու շրջապատի մեծ մասն այժմ Վրաստանի բանտերում է՝ կոռուպցիոն պատմությունների մեջ լինելու հիմքերով։ Հեղափոխական ալիքի վրա իշխանության եկած Պորոշենկոն Ուկրաինայում դարձել է կոռուպցիայի խորհրդանիշը։ Այնպես որ, մեր տնաբույծ հեղափոխականներն իրենց կոռուպցիոն հակվածությամբ օրիգինալ չեն։
Գաղափարների ու սկզբունքների բացակայության պայմաններում փող աշխատելն է դառնում գաղափար։ Այդ գաղափարն ամենագայթակղիչն է ընկալվում անգաղափար հեղափոխականի համար։
Քաղաքական իրավիճակի անխուսափելի փոփոխությունից հետո շատ ավելի սահմռկեցուցիչ կոռուպցիոն պատմություններ են ի հայտ գալու, քան մենք լսում ենք վերջին օրերին՝ հետևելով ԱԱԾ–ի ապահոված լրահոսին։
Չեմ ուզում անմեղության կանխավարկած խախտել, բայց հակված եմ այն տարբերակին, որ նորաթուխները զբաղված են կապիտալի նախնական կուտակմամբ։ Իսկ նրանք, ովքեր այդ գործի մեջ չեն, նեղսրտում են, որ «վերևում» խրախճանք է, իսկ ահա «ներքևում» զրկված են այդ հնարավորությունից։ Խորհրդարանական 88–ի մոտ այս առումով հոգեմաշ վիճակ է։
Երբ մարդը եկամուտների գրեթե զրոյական հայտարարագիր է ներկայացնում, և նրան նշանակում են շատ կարևոր ու բարձր պաշտոնի, ապա մեծ է հավանականությունը, որ նա առաջին հերթին փորձելու է սեփական աղքատությունը հաղթահարել իր գլխում և գրպանում։
Երբ 30–ն անց մարդը որպես արժանիք է ներկայացնում այն, որ աղքատ է և այդ աղքատությունը հրամցնում է որպես իր ազնվության ապացույց, ապա մեծ է հավանականությունը, որ բարձր ու պատասխանատու պաշտոնի անցնելուց հետո ֆաուստյան տարբերակով նա գործարքի կգնա՝ փորձության ենթարկվելով ու փորձանքի առաջ կանգնեցնելով պետությունը։
Երբ մարդը մեծ պաթոսով հայտարարում է, որ մինչև մահ պայքարելու է կոռուպցիայի դեմ, ապա մեծ է հավանականությունը, որ նա դեմագոգ է ու հնարավորության դեպքում մինչև մահ ներգրավված է լինելու կոռուպցիայի մեջ։
Ի դեպ, ամենամեծ կոռուպցիոն պատմությունը սկսվեց «էն գլխից»։ Երբ հեղափոխական դաշինքը շատ թանկարժեք քարոզարշավ անցկացրեց Երևանի ավագանու և ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ։ Որևէ մեկի, այդ թվում՝ պատկան մարմինների մոտ, հարց չառաջացա՞վ, թե որտեղի՞ց «թավշյա» տղաների ու աղջիկների մոտ այդքան գումար։ Չէ՞ որ դրանից ընդամենը մեկ–երկու տարի առաջ նրանք, մեղմ ասած, համեստ բյուջեով էին ընտրարշավ անցկացնում։

«Революционное» лицо «бархатной» коррупции
Революционер и коррупционер очень часто являются синонимами, а не антонимами. Это известно из истории. Например, считавшийся душой французской революции Дантон был занят грабежом. Не отставали от французских революционеров и большевики. Большая часть революционного окружения Саакашвили сейчас находится в тюрьмах Грузии на основании причастности к коррупционным историям. Пришедший к власти на революционной волне Порошенко стал в Украине символом коррупции. Так что, наши доморощенные революционеры в своих коррупционных склонностях не оригинальны.
В условиях отсутствия идей и принципов идеологией становится зарабатывание денег. Безыдейным революционерам данная идеология кажется наиболее соблазнительной.
После неминуемого изменения политической ситуации будут выявлены более ужасающие коррупционные истории, чем мы слышим в последние дни, следя за обеспечиваемой СНБ лентой новостей.
Не хотелось бы нарушать презумпции невиновности, но я склонен к тому варианту, что новоиспеченные заняты первоначальным накоплением капитала. Те же, кто не участвует в этом, досадуют, что на «верхах» пируют, а «низы» лишены этой возможности. 88 парламентариев в этом плане пребывают в душевных муках.
Когда человек подает практически пустую декларацию о доходах, и его назначают на очень важную и высокую должность, то велика вероятность, что он сначала попытается побороть бедность в своей голове и в кармане.
Когда человек за 30 преподносит в качестве достоинства то, что он беден, и демонстрирует это как доказательство своей честности, то велика вероятность, что после перехода на высокую и ответственную должность он пойдет на сделку по фаустовскому варианту, подвергнувшись испытанию самому и став напастью для государства.
Когда человек с высоким пафосом заявляет, что будет бороться с коррупцией до самой смерти, то велика вероятность, что он – демагог, и при возможности будет вовлечен в коррупцию до самой смерти.
Кстати, самая большая коррупционная история случилась в самом начале. Когда революционный альянс провел очень дорогостоящие агиткампании в ходе выборов Совета старейшин Еревана и внеочередных выборов НС. Ни у кого, в том числе у государственных органов, не возникло вопроса, откуда у «бархатных» парней и девчат столько денег? Ведь всего год-два назад, они проводили агиткампанию, мягко говоря, со скромным бюджетом.