Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդդեմ ռուսական հեռուստաալիքների (տեսանյութ)
Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումները կասկածների ու «դասակարգային» հակադրության պատճառ են դարձել հայ–ռուսական հարաբերություններում։
Փոխանակ փարատելու այդ կասկածները, վերացնելու «դասակարգային» հակադրության հիմքերը և բարելավելու Մոսկվայի հետ փոխշահավետ ռազմավարական հարաբերությունները՝ Նիկոլ Փաշինյանը հակառակ քայլերն արեց։
Փաշինյանն իր պաշտոնավարման սկզբում առաջարկում էր Ռուսաստանին ադապտացվել Հայաստանում տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխությանը»։ Հետո նա հասկացավ, որ այդ խաղի կանոնը կարող է շատ թանկ նստել իր վրա ու սկսեց ինքն ադապտացվել Մոսկվային, բայց արդյունքում ստացվեց ինչպես միշտ։ Այսինքն՝ ավելի վատ։
Փաշինյանը փորձեց ՌԴ–ին սիրաշահել։ Նա որոշեց Սիրիա զորախումբ ուղարկել։
Այդ քայլով նա, մեծ հաշվով, չփոխեց Կրեմլի վերաբերմունքն իր հանդեպ, բայց առաջացրեց Արևմուտքի բացասական ռեակցիան։
Փաշինյանը զուգահեռաբար որոշեց ադապտացվել նաև ԱՄՆ–ին՝ մտնելով Հայաստանի շահերին հակասող Բոլթոնի պլան ու հետո վախից հետ քաշվեց, որի արդյունքում անվստահությունը մեծացրեց Մոսկվայում ու միաժամանակ առաջացրեց բացասական ռեակցիա Վաշինգթոնում։
Ու որքան շատ էր ադապտացնում Փաշինյանը Հայաստանն աշխարհի հզորների շահերին, այնքան ավելի ուժգնանում էին դրսի հարվածները պաշտոնական Երևանի ուղղությամբ։ Այդ ադապտացիաների արդյունքում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը «և՛, և՛»–այինից դարձավ «ո՛չ, ո՛չ»–ային։ Այսինքն՝ Հայաստանը ո՛չ Ռուսատանում էր շահում, ո՛չ Արևմուտքում։
Մենք հիմա անվստահելի ենք մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի ու անհուսալի մեր բնական գործընկեր Արևմուտքի համար։ Դասեր, սակայն, չեն քաղվել։ Չեն քաղվել, քանզի Փաշինյանը քաղաքականությամբ զբաղվում է բացառապես անձնական շահի ու հոգեբանական բարդույթների ազդեցության տակ։
Նա ամենուրեք դավադրություններ է տեսնում։ Բոլոր նրանք, ովքեր իր թրի տակով չեն անցնում կամ չեն հիանում իրենով, հակահեղափոխականներ ու սևեր են հռչակվում։ Սև են նախկինները, ներկաների չզոմբիացված հատվածը, աշխատանք պահանջող քաղաքացին, մանրից մինչև խոշոր բիզնեսմենը, իր խոստումները հիշեցնողները, ֆեյքերը։
Փաշինյանը թիրախավորել է նաև հայկական մեդիային։
Ուշագրավն այն է, որ նա արդեն տեղականից անցել է արտաքին տարածք ու կռիվ է տալիս ռուսական մամուլի դեմ՝ վերջինիցս պահանջելով ադապտացվել իրեն։
Երբ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը պահանջում էր դադարեցնել ռուսական որոշ ալիքների հեռարձակումը Հայաստանում, նա ակնհայտորեն դա անում էր Փաշինյանի ցուցմամբ, բայց այդ ամենը, ժանրի կանոնների համաձայն, մատուցվեց որպես «աշխատավորական կոլեկտիվների» պահանջ։
««Ռոսիա» ալիքը եթեր է հեռարձակում չափազանց ագրեսիվ հաղորդումներ՝ ակնհայտ հակահայկական ուղղվածությամբ, որոնք հայերի հանդեպ ատելության կոչ են անում»,– հայտարարեց քայլարած Նարինեն։
Ինչպես որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ժամանակ Փաշինյանը սկզբում քաղաքապետացու Հայկ Մարությանի շուրթերով շրջանառության մեջ դրեց հանրությանը սևի ու սպիտակի բաժանելու կոդը, ու հետո ինքը մտավ խաղի մեջ, այնպես էլ իր կռիվը ռուսական հեռուստաալիքների հետ սկսեց թիմակցի միջոցով։
Թուխիկյանի «հուժկու» պահանջից հետո արդեն Փաշինյանն անձամբ «մեյդան» եկավ ու սկսեց կռիվ տալ ռուսական հեռուստաալիքների դեմ։
Իսկ ո՞րն է ռուսական ալիքների մոտ ոչ կոռեկտը։
Գաղտնիք չէ, որ ռուսական վերնախավն ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին։ Գաղտնիք չէ նաև այն, որ հայ–ռուսական հարաբերություններում լարվածություն է առաջացրել մասնավորապես 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կապված պատմությունը։ Հասկանալի է, որ սա միայն Պուտին–Քոչարյան ջերմ ընկերական հարաբերությունների հարց չէ։
Կրեմլի համար Քոչարյանի հետ տեղի ունեցողը կարող է վատ նախադեպ դառնալ ԵԱՏՄ տարածքում՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։ Չհասկանալ սա, գնալ անձնական հաշիվներ մաքրելու ճանապարհով ու հարվածի տակ դնել Հայաստանի շահերը նշանակում է փողոցային գործչից չդառնալ պետական գործիչ։
Ռուսական համապետական հեռուստաալիքները Քոչարյանին համարում են քաղաքական հետապնդումների զոհ, իսկ Փաշինյանին՝ 2008–ի մարտի 1–ին տեղի ունեցած անկարգությունների կազմակերպիչ ու «փորձառու քաղաքական խառնակիչ» Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմակից։
Ահա այս ամենն է հունից հանել Փաշինյանին, ով հայ–ռուսական հարաբերություններում առաջացած կնճիռները հարթելու փոխարեն ավելացնում է դրանք՝ ելնելով անձնական շահերից ու հաշվարկներից։
Թե ինչով կավատրվի Փաշինյանի՝ իրեն ադապտացվելու պահանջն առ ռուսական լրատվամիջոցներ, դժվար չէ գլխի ընկնել։ Հարց է, թե այս անգամ ի՞նչ գին է վճարելու «ժողովրդի վարչապետը»։ Իսկ որ վճարելու է, անկասկած է։ Հայաստանի հաշվին, բնականաբար։

Никол Пашинян – против российских телеканалов (видео)
Происходящие в Армении развития стали причиной подозрений и «классового» противостояния в армяно-российских отношениях.
Вместо того чтобы развеять эти подозрения, устранить основы «классовой» неприязни и улучшить взаимовыгодные стратегические отношения с Москвой, Никол Пашинян предпринял прямо противоположные шаги.
В начале своего правления Пашинян предлагал России адаптироваться к произошедшей в Армении «бархатной революции». Затем он понял, что это правило игры может дорого ему обойтись, и начал сам адаптироваться к Москве, но в итоге получилось как всегда, то есть еще хуже.
Пашинян попытался угодить РФ. Он решил отправить в Сирию военный контингент.
Этим шагом он, по большому счету, не поменял к себе отношения Кремля, но зато породил негативную реакцию Запада.
Параллельно Пашинян решил также адаптироваться к США, войдя в противоречащий интересам Армении план Болтона и затем отступив от него, испугавшись последствий. В результате он повысил недоверие к себе в Москве и одновременно породил негативную реакцию в Вашингтоне.
И чем больше Пашинян адаптировал Армению к интересам сильных мира сего, тем сильнее становились удары извне в направлении официального Еревана. В результате этих адаптаций внешняя политика Армении из «и, и» стала «ни, ни». То есть Армения не выигрывала ни в России, ни на Западе.
Сейчас мы не вызываем доверия у стратегического союзника России и являемся ненадежными для нашего естественного партнера Запада. Однако уроки из этого извлечены не были. Не были, так как Пашинян занимается политикой исключительно под влиянием личных интересов и психологических комплексов.
Он повсюду видит заговоры. Все те, кто не поклялся ему в верности или не восторгается им, провозглашаются контрреволюционерами и черными. Черные предыдущие, незомбированная часть нынешних, требующие работы граждане, представители бизнеса – от малого до крупного, напоминающие ему о данных обещаниях, фейки…
Пашинян избрал в качестве мишени также армянские медиа.
Примечательно то, что он перешел от местных медиа также к иностранным и ведет борьбу с российской прессой, требуя от последней адаптироваться к нему.
Когда депутат от фракции «Мой шаг» Нарине Тухикян требовала прекратить вещание некоторых российских телеканалов на территории Армении, она явно дела это с указки Пашиняна, но всё это было преподнесено, в соответствии с канонами жанра, в качестве требования «трудовых коллективов».
«Канал «Россия» выпускает в эфир крайне агрессивные передачи с явной антиармянской направленностью, призывающие к ненависти к армянам», – заявила мойшаговец Нарине.
Точно так же, как в ходе внеочередных выборов Совета старейшин Еревана Пашинян ввел в оборот код о разделении общества на черных и белых – сначала устами кандидата в мэры Айка Марутяна, а затем самолично, так и свою борьбу с российскими телеканалами он начал через члена своей команды.
После «мощного» требования Тухикян на арену вышел уже сам Пашинян, который начал вести борьбу с российскими телеканалами.
Что же в российских телеканалах было некорректного?
Не секрет, что российская элита внимательно следит за политическими развитиями в Армении. Секретом не является и то, что напряженность в армяно-российских отношениях породила, в частности, связанная со 2-ым президентом РА Робертом Кочаряном история. Понятно, что это не только вопрос теплых дружеских отношений между Путиным и Кочаряном.
Происходящее с Кочаряном может стать для Кремля плохим прецедентом на территории ЕАЭС, со всеми вытекающими из этого негативными последствиями. Не понимать этого, идти по пути сведения личных счетов и ставить под удар интересы Армении – означает так и остаться уличным деятелем и не стать государственным.
Федеральные российские телеканалы считают Кочаряна жертвой политических преследований, а Пашиняна – организатором беспорядков 1 марта 2008 года и членом команды «опытного политического подстрекателя» Левона Тер-Петросяна.
Именно это и вывело Пашиняна из себя, который, вместо сглаживания возникших в армяно-российских отношениях морщин, увеличивает их, исходя из личных интересов и расчетов.
Чем же завершится требование Пашиняна к российским СМИ адаптироваться к нему, догадаться нетрудно. Вопрос в том, какую цену в этот раз заплатит «народный премьер». А то, что заплатит, не подлежит сомнению. Естественно, за счет Армении.