Երբ կառավարության նիստում առաջարկ եղավ արագաչափերի գործունեությունն առժամանակ դադարեցնել, ամբողջ սոցիալական ցանցերում ահազանգում էին, որ զոհերի թիվը կավելանա: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 15-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, որ ինքը ժամանակին խոստացել էր հանել արագաչափերը, սակայն հետո այդ խոստումն օդում մնաց:
«Կարմիր գծերի վերաբերյալ ես բան չեմ ասել, իսկ արագաչափերի վերաբերյալ ես ԱԺ-ում էլ ասացի. Մեզ մի կողմից ասում են՝ դուք ոչ մեկին չեք լսում, ոչ մի փաստարկ չեք լսում: իսկ այն դեպքերում, երբ մենք ինչ-որ փաստարկներ լսում ենք, մեզ ասում են՝ խոստումները չեք կատարում: Վերջերս վիճակագրություն հրապարակեց, որ այս տարվա 3 ամիսներին 50 հազարով տուգանքները պակաս են եղել: Միաժամանակ զոհերն էլ են պակաս եղել, այն դեպքում, որ ավտոմեքենաների ներմուծումները կրկնապատկվում ու եռապատկվում են: Մենք հիմա բոնուսային համակարգն ենք մտցնում»,-ասաց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ երբ կառավարության նիստում առաջարկ եղավ արագաչափերի գործունեությունն առժամանակ դադարեցնել, ամբողջ սոցիալական ցանցերում ահազանգում էին, որ զոհերի թիվը կավելանա:
«Մենք էլ ասացինք՝ եթե այսպիսի լայն հանրային անհանգստություն կա, եկեք փուլային ճանապարհով գնանք, որ չասեն՝ ունքը սարքելու փոխարեն աչքն էլ հանեցինք»,-իր խոսքն ամփոփեց Փաշինյանը:
«Որոշեցինք փուլային ճանապարհով գնալ». Փաշինյանը՝ արագաչափերը հանելու խոստումը չկատարելու մասին (տեսանյութ)

Пашинян о спидометрах: «Мы решили пойти поэтапным путем» (видео)
Когда на заседании кабинета министров было предложено временно приостановить работу спидометров, то в социальных сетях стали писать о том, что число жертв увеличится. Об этом заявил в беседе с журналистами 15 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на замечание о том, что глава кабмина в свое время обещал, что откажется от спидометров, чего так и не произошло.
«Нам, с одной стороны, говорят, что мы никого не слушаем, не прислушиваемся ни к одному аргументу. Но когда прислушиваемся, то нас начинают упрекать в том, что мы не исполняем свои обещания. Недавно были обнародованы статданные о том, что за три месяца текущего года стало на 50 тысяч штрафов меньше. Одновременно уменьшилось и количество жертв, и это в то время, когда импорт машин удваивается, а то и утраивается. Мы сейчас вводим бонусную систему», – заявил Пашинян.
По его словам, когда на заседании кабинета министров было предложено временно приостановить работу спидометров, то в социальных сетях стали писать, что число жертв увеличится.
«Мы же сказали: раз люди так беспокоятся, то давайте пойдет поэтапным путем», – заключил глава кабмина.