Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում ելույթ ունեցավ: Նրա ելույթը հանրահավաքային էր: Հուզիչ սյուժեի ու սերիալային «տրյուկների» պակաս չկար:
Փաշինյանն ինքն իրեն ներկայացրեց որպես նախորդ ռեժիմից հալածված գործիչ, որը նախորդ տարվա ապրիլին մեսիայի պես եկել ու փրկել է հայ ժողովրդին: Իրականությունը, սակայն, այդպես չէ: Նախորդ իշխանությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի թերթային բիզնեսը ծաղկել է, նա լավ փող է աշխատել ու հալածյալ չի եղել:
Փաշինյանը մարդկային զոհերի հանգեցնող անկարգությունների մեջ ներգրավված լինելու համար դատվել է Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում, բայց հետո համաներմամբ դուրս է եկել ու հայտնվել Բ26-ի հոգածության ներքո: Նա 2 անգամ պատգամավոր է դարձել (վերջին անգամ՝ 2017-ին, իշխանությունների անթաքույց աջակցությամբ):
Նիկոլ Փաշինյանը նախորդ իշխանություններին կից ընդդիմադիր էր աշխատում, կռիվ էր տալիս իշխանության իրական ընդդիմախոսների դեմ ու համարվում հաճախորդաց հարեմի առաջամարտիկներից:
Նրա յուրային լինելն էր, որ բթացրեց նախորդ իշխանությունների զգոնությունը և նրանք թերագնահատեցին Փաշինյանին: Արդյունքում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն:
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ հիմա հաջողություններից գլխապտույտ վիճակ է: Նրան թվում է, թե հայ ժողովրդի պատմությունը բաժանվում է երկու մասի՝ մինչև իր իշխանության գալը և իր վարչապետ դառնալուց հետո:
Եթե Փաշինյանի ձեռքը ճար լիներ, ապա նա Հայաստանում կպահեր միայն նրանց, որոնց ծանոթությունը քաղաքական կյանքի հետ սկսվում է նախորդ տարվա ապրիլից:
Փաշինյանը չի սիրում իր տարիքի կամ իրենից տարիքով մեծ մարդկանց: Պատճառն այն է, որ տարեկիցներն ու տարիքովները նրան ճանաչում են: Իսկ Փաշինյանը չի սիրում վկաներին:
Նա զրոներ է փնտրում: «Իմ քայլը» դաշինքը այդ սկզբունքով է հավաքված:
Փաշինյանը նույնիսկ կերպարանափոխվել է, որպեսզի խզի իր կապը նախորդ կյանքի հետ: Խզի կապը հազար ու մի կարգի հարցեր առաջացնող լրագրություն անելու, սրան-նրան քծնելու, մանկական տարիքից ձևավորված, իր կոմպլեքսների, հաճախորդական անցյալի ու «25 տարվա բիչոկի» հետ:
«Բիչոկի» դեմ պայքարը նրա մոտ ենթագիտակցական մակարդակի վրա է: Դա կռիվ է նախորդ կյանքի դեմ: Դա կռիվ է ինքն իր դեմ:
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանին դուր է եկել ԵԽԽՎ ամբիոնը: Նրան թվում է, թե իրեն այնտեղ չեն ճանաչում, չգիտեն իր նախորդ ու ներկա կյանքերի մասին և, հետևաբար, կարելի է մի լավ փչել: Փչել համակարգային կոռուպցիայի վերացման, 10 ամսում 50հազար աշխատատեղի ստեղծման, դատական համակարգի անկախության ու այլնի մասին: Ինչպես ասում են՝ գյուղից մարդ չկա, կարելի է ինչ ասես ասել: Բայց 21-րդ դարում դա մի փոքր դժվար գործ է: Հատկապես համացանցի պարագայում:
Մի խոսքով, հանրահավաքը շարունակվում է: Այս անգամ ԵԽԽՎ-ում: Կարևորն այն է, որ տեղում ասֆալտին պառկեցնելու և պատերին ծեփելու կոչեր չհնչեցին: Նուրբ եվրոպացիները նման կինոյի չէին դիմանա:
Հ.Գ.: Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում կոչ արեց ադրբեջանցիներին հայերի հետ սոցցանցերում շփվել առանց հայհոյանքի ու այսպես ասած՝ քիրվայություն անել:
Սա ուշագրավ հայտարարություն է այն առումով, որ Փաշինյանն ու իր կողմնակիցները (ներառյալ՝ «թավշյա» ֆեյքերը) սոցցանցերում իրենց ընդդիմախոս հայերի հետ հիմնականում շփվում են հայհոյանքներով:
Փաստորեն, որքան ագրեսիվ է Փաշինյանը երկրի ներսում իրեն չընդունողների հետ, այնքան խաղաղասեր է ադրբեջանցիների նկատմամբ:
Հանրահավաք ԵԽԽՎ-ում. Փաշինյանը նոր լսարան է գտել
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանին դուր է եկել ԵԽԽՎ ամբիոնը: Նրան թվում է, թե իրեն այնտեղ չեն ճանաչում, չգիտեն իր նախորդ ու ներկա կյանքերի մասին և, հետևաբար, կարելի է մի լավ փչել: Փչել համակարգային կոռուպցիայի վերացման, 10 ամսում 50 հազար աշխատատեղի ստեղծման, դատական համակարգի անկախության ու այլնի մասին: Ինչպես ասում են՝ գյուղից մարդ չկա, կարելի է ինչ ասես ասել: Բայց 21-րդ դարում դա մի փոքր դժվար գործ է: Հատկապես համացանցի պարագայում:

Никол Пашинян выступил в ПАСЕ. Его выступление носило митинговый характер. Нехватки в волнующем сценарии и сериальных трюках не наблюдалось.
Пашинян преподнес себя в качестве угнетенного предыдущим режимом деятеля, который в апреле прошлого года, подобно мессии, пришел и спас армянский народ. Однако в реальности всё выглядит иначе. При предыдущих властях газетный бизнес Никола Пашиняна процветал, он неплохо зарабатывал и не угнетался.
За участие в беспорядках, приведших к человеческим жертвам, Пашинян был осужден при президентстве Сержа Саргсяна, но затем он был освобожден по амнистии и оказался под попечением президентского дворца. Он 2 раза стал депутатом (в последний раз в 2017-ом – при нескрываемой поддержке властей).
Никол Пашинян работал при предыдущих властях оппозиционером, вел борьбу с реальными оппонентами власти и считался одним из передовиков клиентского гарема власти.
Именно его бытность своим и притупила бдительность предыдущих властей, которые недооценили Пашиняна. В результате произошла смена власти.
Сейчас у Никола Пашиняна состояние головокружения от успехов. Ему кажется, что история армянского народа делится на до и после его прихода к власти.
Будь на то воля Пашиняна, он оставил бы в Армении лишь тех, чье знакомство с политической жизнью началось с апреля прошлого года.
Пашинян не любит своих сверстников или людей старшего возраста. Причина в том, что они хорошо его знают. Пашинян не любит свидетелей.
Он ищет нули. Альянс «Мой шаг» был собран именно по этому принципу.
Пашинян даже сменил имидж, чтобы разорвать свои связи с прошлой жизнью. Связи с порождающими тысячу и один вопрос журналистикой, различного рода заискиваниями, сформировавшимися с детского возраста комплексами, клиентстким прошлым и «25-летним бычком».
Его борьба с бычками идет на подсознательном уровне. Это борьба с прошлой жизнью, борьба с самим собой.
Судя по всему, Пашиняну понравилась трибуна ПАСЕ. Ему кажется, что там его не знают, не знакомы с его предыдущей и нынешней жизнью, и, следовательно, можно с лихвой набрехать о ликвидации системной коррупции, о создании за 10 месяцев 50 тыс. рабочих мест, о независимости судебной системы и др. Как говорится, пока нет свидетелей, можно покривить душой. Однако в 21-ом веке это дело стало весьма затруднительным. В особенности в условиях интернета.
Словом, митинг продолжается. На этот раз в ПАСЕ. Важно то, что призывов уложить на асфальт и размазать по стенке там не прозвучало. Изнеженные европейцы подобного кино не выдержали бы.
P.S. Никол Пашинян призвал в ПАСЕ азербайджанцев вести общение с армянами в соцсетях без ругательств и, так сказать, брататься.
Это заявление весьма примечательно в том плане, что Пашинян и его сторонники (включая «бархатных» фейков) общаются в соцсетях с оппонирующими им армянами в основном посредством ругательств.
Фактически, насколько Пашинян агрессивен с не принимающими его внутри страны, настолько же он миролюбив с азербайджанцами.
Митинг в ПАСЕ: Пашинян нашел новую аудиторию