Կառավարությունը ճանապա՞րհ է բացում նոր օլիգարխի համար
Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է, որ իր վարչապետության օրոք կոռուպցիա չկա։ Նա նաև վստահեցնում է, որ իր վարչապետությամբ վերջ է դրվել բիզնեսի և իշխանության սերտաճմանը։ Մի խոսքով, իրենք սուրբ են ու բացառապես աշխատավարձով են ապրում։
Փաշինյանը կոչ էր անում բիզնեսմեններին հարստանալ ու հարստացնել պետությունը և խոստանում, որ պետությունը միայն օգնելու է բիզնեսին։ Իրականությունը, սակայն, լրիվ այլ է։
Կոռուպցիայի մեջ արդեն «թավշյա» տղաներ ու աղջիկներ են ներգրավված։ ԱԱԾ–ն է հայտնաբերել։ Քայլարած վերահսկողականի պետ Դավիթ Սանասարյանի ու առողջապահության փոխնախարարի պատմությունները՝ վկա։
Բիզնեսի և իշխանության տարանջատման, ինչպես նաև բիզնեսի համար լավ պայմաններ ստեղծելու առումով էլ կա խոսքի ու գործի տարբերություն։ Կառավարությունը որդեգրել է դե յուրե և դե ֆակտո հարկային բեռի ավելացման քաղաքականություն։
Կա նաև այլ երևույթ։ Գործարարներից շատերը կամավոր–պարտադիր սկզբունքով գումարներ են փոխանցում հայտնի հիմնադրամներին, որոնք որևէ ձևով հանրության կողմից չեն վերահսկվում։
Ինչ վերաբերում է խոշոր բիզնես նախագծերին, ապա այս առումով էլ կան խնդիրներ։ «Թավշյա» կառավարության ձևավորումից հետո հեղափոխական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ դադարեցվել են Ամուլսարի հանքի շահագործման աշխատանքները՝ դառնալով բյուջետային մուտքերի հսկայական նվազեցման, 1000–ից ավելի աշխատատեղի կրճատման, տասնյակ կապալառուների հետ պայմանագրերի խզման ու հարակից մուլտիպլիկատիվ դրական էֆեկտների չապահովման։
Խնդիրներ են առաջացել մյուս խոշոր ընկերության՝ «Սպայկայի» համար։ Փաշինյանն այցելեց այդ ընկերություն, և այցից օրեր անց ձերբակալվեց դրա տնօրենը, իսկ կառույցը տուգանվեց 7 միլիարդ դրամից ավելի գումարով։
Ուշագրավը «Սպայկայի» պատմության մեջ այն է, որ զուգահեռաբար մեկ այլ ընկերություն է մուտք գործում շուկա։ Խոսքը «ԲեստՖրութԼոգիստիկսՑենտր» ընկերության մասին է։ Իսկ ուշագրավ է այս ամենն այն պատճառով, որ «Սպայկային» փաստացի խնդիրների առաջ կանգնեցնելով՝ ճանապարհ է բացվում մեկ այլ ընկերության համար։ Վերջինիս օգտին աշխատում են «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամները։
«Factor.am»–ը թեմային անդրադառնալով՝ գրել էր, որ «Սպայկա»-ի շուրջ աղմուկից հետո «ԲեստՖրութԼոգիստիկսՑենտր» ընկերությունը սկսեցին «Ֆեյսբուքում» գովազդել հայտնի օգտատերեր՝ գյուղացիներին ուղղորդելով համագործակցության: Հարցին, թե այս զուգադիպությունն ինչո՞վ է պայմանավորված, քանի որ ընկերության գովազդը ֆեյսբուքում տարածում են նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության երիտթևի ակտիվ ներկայացուցիչները, «Բեստ Ֆրութ Լոգիստիկս Ցենտր»–ի տնօրեն Արման Ամիրաղյանը պատասխանել է. «Մերընկերությունըմեկշաբաթառաջէսկսելգովազդներանել, իսկ «Սպայկա»-իշուրջաղմուկըեղելէերկուօրառաջ: Հիմաքանիորվերջացրելենքմերաշխատանքները, մերգովազդնակտիվացրելենք: ՔՊ-իանդամներըՀՀքաղաքացիներեն, իրավունքունենտարածել, ինչպեսուրիշները: Ուրախանումենիրենցերկրիբարգավաճումով: Մենքէլուզումենքաշխատել, հարկերվճարել»։
Հետաքրքիր է, որ այդ ընկերությունն ընդամենը մի քանի աշխատող ունի և դեռ չի կարող աշխատանք կատարել։
Գոնե առաջին հայացքից տպավորությունն այնպիսին է, որ իշխանական լծակներով խաղից դուրս է բերվում «Սպայկան», ու նրա փոխարեն մտցվում է մեկ ուրիշը։ Այսինքն՝ նոր իշխանությունն իր բիզնես շրջապատն է ստեղծում՝ բուծելով նոր օլիգարխների։ Այդպես է դա, թե ոչ, պարզ կդառնա շատ շուտով։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ փաշինյանական կառավարության քայլերով Հայաստանում ներդրումային միջավայրը և բիզնես մթնոլորտը վատացել են, ինչը հղի է շատ կանխատեսելի հետևանքներով։
Ուշագրավը «Սպայկայի» պատմության մեջ այն է, որ զուգահեռաբար մեկ այլ ընկերություն է մուտք գործում շուկա։ Խոսքը «Բեստ Ֆրութ Լոգիստիկս Ցենտր» ընկերության մասին է։ Իսկ ուշագրավ է այս ամենն այն պատճառով, որ «Սպայկային» փաստացի խնդիրների առաջ կանգնեցնելով՝ ճանապարհ է բացվում մեկ այլ ընկերության համար։ Վերջինիս օգտին աշխատում են «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամները։
«Factor.am»–ը թեմային անդրադառնալով՝ գրել էր, որ «Սպայկա»-ի շուրջ աղմուկից հետո «Բեստ Ֆրութ Լոգիստիկս Ցենտր» ընկերությունը սկսեցին «Ֆեյսբուքում» գովազդել հայտնի օգտատերեր՝ գյուղացիներին ուղղորդելով համագործակցության: Հարցին, թե այս զուգադիպությունն ինչո՞վ է պայմանավորված, քանի որ ընկերության գովազդը ֆեյսբուքում տարածում են նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության երիտթևի ակտիվ ներկայացուցիչները, «Բեստ Ֆրութ Լոգիստիկս Ցենտր»–ի տնօրեն Արման Ամիրաղյանը պատասխանել է. «Մեր ընկերությունը մեկ շաբաթ առաջ է սկսել գովազդներ անել, իսկ «Սպայկա»-ի շուրջ աղմուկը եղել է երկու օր առաջ: Հիմա քանի որ վերջացրել ենք մեր աշխատանքները, մեր գովազդն ակտիվացրել ենք: ՔՊ-ի անդամները ՀՀ քաղաքացիներ են, իրավունք ունեն տարածել, ինչպես ուրիշները: Ուրախանում են իրենց երկրի բարգավաճումով: Մենք էլ ուզում ենք աշխատել, հարկեր վճարել»։

Никол Пашинян неоднократно заявлял, что при его премьерстве нет коррупции. Он также заверяет, что с его приходом к власти был положен конец сращиванию бизнеса и власти. Словом, они – святые, и живут исключительно на зарплату.
Пашинян призывал бизнесменов богатеть и обогащать государство, а также обещал, что государство бизнесу будет лишь помогать. Однако реальность выглядит совсем иначе.
В коррупцию уже вовлечены «бархатные» парни и девчата. Выявила это Служба национальной безопасности. Истории мойшаговских главы Государственной контрольной службы Давида Санасаряна и вице-министра здравоохранения – яркое тому подтверждение.
В плане разделения бизнеса и власти, а также создания благоприятных для ведения бизнеса условий присутствует расхождение между словом и делом. Правительство взяло на вооружение политику де-юре и де-факто повышения налогового бремени.
Присутствует и другое явление. Многие из предпринимателей в добровольно-принудительном порядке переводят суммы в известные фонды, которые никоим образом не подконтрольны обществу.
Что касается проектов крупного бизнеса, то проблемы имеются и здесь. После формирования «бархатного» правительства с применением революционных технологий были приостановлены работы по эксплуатации прииска Амулсар, что стало причиной серьезнейшего снижения бюджетных поступлений, сокращения более 1000 работников, разрыва контрактов с десятками компаний-подрядчиков и необеспечения смежного позитивного мультипликативного эффекта.
Проблемы возникли и для другой крупной компании – «Спайка». Пашинян посетил данную компанию, и спустя несколько дней был арестован ее директор, а структура была оштрафована на сумму более 7 млрд драмов.
Примечательным в истории со «Спайкой» является то, что параллельно этому на рынок вошла другая компания. Речь о логистической компании «Бест Фрут». Примечательно же всё это по той причине, что фактическим чинением препятствий для «Спайки» открывается дорога для другой компании. В пользу последней работают члены «Гражданского договора».
Обращаясь к данной теме, сайт «Factor.am» написал, что после шумихи вокруг «Спайки» компанию «Бест Фрут» в «Фейсбук» начали рекламировать известные пользователи, которые направляли крестьян к сотрудничеству. На вопрос о том, чем обусловлено это совпадение, поскольку рекламу компании в «Фейсбук» распространяют также активные представители молодого крыла «Гражданского договора», директор «Бест Фрут» Арман Амирагян ответил:
«Наша компания начала осуществлять рекламу неделю назад, а шум вокруг «Спайки» поднялся два дня назад. Так как мы сейчас завершили наши работы, мы активизировали нашу рекламу. Члены «Гражданского договора» – граждане РА, и они обладают таким же правом распространять рекламу, как и остальные. Они радуются процветанию своей страны. Мы же хотим работать и платить налоги».
Интересно, что данная компания имеет всего несколько работников и пока еще не может проводить работы.
Хотя бы на первый взгляд впечатление таково, что посредством властных рычагов «Спайка» выводится из игры, и вместо нее приводят нового игрока. То есть новая власть формирует свое бизнес-окружение, плодя новых олигархов. Так это или нет, станет ясно очень скоро.
Одно очевидно: с предпринятыми пашиняновским правительством шагами инвестиционная среда и бизнес-атмосфера в Армении ухудшились, что чревато весьма прогнозируемыми последствиями.
Правительство открывает дорогу новым олигархам?