Իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր թիրախը փողն է։ Դրա մուտքն ու ելքը։
Փողի հանդեպ նրա հակվածությունը պաթոլոգիկ է։ Դա երևի մանկուց է գալիս։ Պատահական չէ, որ Փաշինյանն անընդհատ խոսում է այն մասին, որ սոցիալապես վատ է ապրել, ուսման վարձ վճարելու փող չի ունեցել, հիմա էլ վարկի տակ է։ Փաշինյանի թիմակից Ցոլակյան Ֆելիքսի ասած՝ աղքատը ինչքան էլ հարստանա, վրայից միշտ աղքատի հոտ է գալու։
Հիմա Փաշինյանն ակնհայտորեն հարստացել է, բայց նրա հոգեբանության մեջ դեռ կա ապառիկով ապրանք գնելու հակվածությունը (աղքատությունը պետք է գլխում հաղթահարել), ինչպես որ մարդ դարձած Շարիկովի մոտ էր մնացել կատուներ բռնելու «խասիաթը»։
Փողի հանդեպ թուլությունը, բացի հոգեբանականից, ունի նաև քաղաքական նշանակություն, բայց այդ մասին մեկ այլ առիթով կխոսենք։ Հիմա արժե անդրադառնալ Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի կողմից տնօրինվող հիմնադրամների ու այդ հիմնադրամների հաշիվների վրա հայտնված հսկայական միջոցների մասին։ Միջոցներ, որոնց մեծ մասն անանուն աղբյուրներից են։
Ինչո՞ւ են անանուն նվիրատվությունները
Դեռ չէր չորացել «թավշյա հեղափոխության» արձանագրած արդյունքների «թանաքը»,Նիկոլ Փաշինյանը միտումնավոր վարկաբեկեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։ Հիմնադրամ, որը եզակի կառույց էր ու երեք նախագահների օրոք չէր ենթարկվել քաղաքական մանիպուլյացիայի։
«Հայաստանի» վարկաբեկմանը զուգահեռ՝ ստեղծվեցին զրո վերահսկողության տակ գործող հիմնադրամները՝ «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաքը»։ Որպեսզի փողն այնտեղ հավաքվի։ Երկուսն էլ գլխավորում է Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը։
Չենք ուզում կասկածի տակ դնել նրա բարի նպատակներն ու հիմնադրամների առաքելությունը, սակայն կան հարցեր, որոնց արժե անդրադառնալ։
Օրերս գործարկվեց «Իմ քայլը» հիմնադրամի կայքէջը, որից պարզ դարձավ, որ Հակոբյանի տնօրինության տակ են անցել միլիոնավոր դոլարներ։ Ընդ որում՝ նվիրատուների ցանկում բազմաթիվ են անանուն նվիրատվությունները։ Ու որքան մեծ է գումարի չափը, ու որքան կլոր է թիվը, այնքան անանուն է նվիրատվություն անողը։
Օրինակ՝ մեկը «Իմ քայլին» նվիրել է 500.000 դոլար` Մեղրիի մանկապարտեզի վերանորոգման համար։ Հետաքրքիր է, թե այդ ի՞նչ մանկապարտեզ է, որ նման հսկայական գումարով պետք է վերանորոգվի, այն էլ՝ անանուն բարերարի միջոցներով։ Կես միլիոն դոլարով կարելի է Երևանի Մարզահամերգային համալիրը վերանորոգել։ Բայց դե, որ «Իմ քայլում» որոշել են այդքան գումար ծախսել Մեղրիի մանկապարտեզում, ուրեմն մի բան գիտեն։ Ամոթ է նույնիսկ կասկածելը։
Ի դեպ, «Իմ քայլը» հիմնադրամին նվիրաբերած անանուն բարերարների քսակները համախառն դատարկվել են 900.000 դոլարի և 77.513.000 դրամի չափով։ Հսկայական գումարներ են պտտվում նաև «Ժպիտների քաղաքում»։ Կրկնենք՝ զրո վերահսկողությամբ։
Չմոռանամ ասել, որ եթե «Ժպիտիների քաղաքի» պահով գումարներ նվիրողների անունները կային ու դրա շուրջ աղմուկ բարձրացավ, ապա «Իմ քայլում» դա հաշվի առան ու մեծ գումարներ տվողների անվան դիմաց գրեցին «անանուն»։
Ահա այսպիսի սիրո և հանդուրժողականության մթնոլորտ է տիրում մեր երկրում։ Մարդիկ հարյուր հազարավոր դոլարներ են նվիրաբերում ու չեն էլ ուզում, որ իրենց անունը գրվի։ Եթե նման բան արվեր նախկինում, ապա ...
Հ.Գ.։ Մի ուշագրավ հանգամանք։ «Իմ քայլին» գումար է նվիրաբերել Վահագն Թևոսյանը։ Ենթադրվում է, որ նա ԱԺ «Ւմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Նիկոլենց «Հայկական ժամանակ» թերթի նախկին աշխատակից և Նիկոլ Փաշինյանի վաղեմի ընկեր Վահագն Թևոսյանն է։
Ուշագրավն այդ նվիրաբերության մեջ այն է, որ նա նվիրաբերել է մի քանի անգամ։ Սկզբում նշված է, որ նա նվիրաբերել է 252.206 դրամ։ Հետո նույն Վահագնը արդեն կլոր գումարներ է մուտք անում Աննայի հիմնադրամ՝ 200–հազարական դրամների չափով։ Մեկ անգամ էլ՝ կլոր 100 հազար դրամի չափով։
Թե ինչով է պայմանավորված նույն մարդու կողմից հիմնադրամին պարբերաբար տրվող գումարների պատմությունը և այդ գումարների կլորությունը, կարելի է կռահել։
Վահագն Թևոսյանի պես էլի կան մարդիկ, որոնց անունով կլոր գումարներ են մուտք արվել հիմնադրամ։
Մի խոսքով, փողի հարցը լուրջ է դրված այս իշխանության մոտ։ Նրանք աշխատում են գերթափանցիկ։ Դե, իսկ ինչպես հիշում եք, կոռուպցիան արդեն վերացել է մեզանում, և օլիգարխներ չկան։ Նախկին օլիգարխները հիմա դարձել են Աննա Հակոբյանի գլխավորած հիմնադրամներին գումարներ նվիրաբերող սեփականատերեր։ Երբեմն՝ անանուն սեփականատերեր։
Անանուն փողերի տոկոսը
Դեռ չէր չորացել «թավշյա հեղափոխության» արձանագրած արդյունքների «թանաքը», Նիկոլ Փաշինյանը միտումնավոր վարկաբեկեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։ Հիմնադրամ, որը եզակի կառույց էր ու երեք նախագահների օրոք չէր ենթարկվել քաղաքական մանիպուլյացիայի։

После смены власти главной мишенью Никола Пашиняна являются деньги. Их поступления и траты.
Его пристрастие к деньгам носит патологический характер. Наверное, это у него с детства. Неслучайно, что Пашинян постоянно говорит о том, что жил в плохих социальных условиях, не имел денег на оплату обучения, а сейчас находится под кредитами. Как в свое время сказал член команды Пашиняна Феликс Цолакян, насколько бы бедный ни разбогател, все равно от него пахнет бедняком.
Сейчас Пашинян явным образом разбогател, но в его психологии все еще сидит склонность покупать в кредит (бедность нужно преодолеть в голове), как и у ставшего человеком Шарикова осталась привычка ловить кошек.
Слабость к деньгам, помимо психологического, имеет также политическое значение, но об этом как-нибудь в другой раз. Сейчас же стоит обратиться к находящимся в распоряжении супруги Пашиняна – Анны Акопян – фондам и оказавшимся на их счетах огромным средствам. Средствам, большая часть из которых из анонимных источников.
Почему пожертвования анонимные?
Не успели еще просохнуть «чернила» на зафиксированных «бархатнойреволюцией» результатах, как Никол Пашинян намеренно дискредитировал Всеармянский фонд «Армения». Фонд, который был единственной структурой, не подвергавшейся политическим манипуляциям при трех предыдущих президентах.
Параллельно дискредитации «Армении» были созданы абсолютно неподконтрольные кому-либо фонды – «Мой шаг» и «Город улыбок», чтобы деньги собирались именно здесь. Оба фонда возглавляет супруга Пашиняна – Анна Акопян.
Не хотим ставить под сомнение ее добрые намерения и миссию фондов, однако есть вопросы, к которым стоит обратиться.
На днях был запущен сайт фонда «Мой шаг», из которого стало ясно, что в распоряжение Акопян перешли миллионы долларов. Причем в списке дарителей много анонимных пожертвований. И чем больше сумма и более круглой является цифра, тем чаще можно встретить совершившего анонимное пожертвование.
Например, некто пожертвовал фонду «Мой шаг» на ремонт детского сада в Мегри $500.000. Интересно, что это за такой детсад, что должен быть отремонтирован за такую огромную сумму, к тому же на средства анонимного благодетеля? За полмиллиона долларов можно отремонтировать целый Спортивно-концертный комплекс в Ереване. Однако, если в «Моем шаге» решили потратить на детский сад в Мегри подобную сумму, видимо, им что-то известно. Стыдно даже сомневаться.
Кстати, кошельки совершивших анонимные пожертвования в фонд «Мой шаг» благодетелей опустели примерно на $900.000 и 77.513.000 драмов. Огромные суммы вращаются также в фонде «Город улыбок». Повторимся, при отсутствии какого-либо контроля.
Не забудем также отметить, что если по части фонда «Город улыбок» имена дарителей были приведены, в связи с чем поднялась шумиха, то в «Моем шаге» это учли, и вместо имен жертвователей крупных сумм было прописано «анонимно».
Вот такая вот атмосфера любви и толерантности царит в нашей стране. Люди жертвуют сотни тысяч долларов и не хотят, чтобы их имена указывались. Если бы подобное было в прошлом, то…
P.S. Одно примечательное обстоятельство. «Моему шагу» пожертвовал деньги Ваагн Тевосян. Предполагается, что он – тот самый депутат НС от фракции «Мой шаг», бывший работник николовской газеты «Айкакан жаманак» и старый друг Никола Пашиняна Ваагн Тевосян.
Примечательным в этом пожертвовании является то, что он перевел деньги несколько раз. Сначала отмечается, что он пожертвовал 252.206 драмов. Затем тот же Ваагн переводит на счета фонда Анны круглые суммы – по 200 тыс. драмов, и еще один раз – 100 тыс. драмов.
Чем же обусловлена история периодического перевода фонду одним и тем же человеком пожертвований и «круглость» этих сумм, можно догадаться.
Есть и другие подобные Ваагну Тевосяну люди, от имени которых фонду были перечислены круглые суммы.
Словом, вопрос денег у действующей власти стоит очень серьезно. Они работают сверхпрозрачно. Коррупция же, как вы помните, у нас уже побеждена, а олигархов больше нет. Бывшие олигархи сейчас стали перечисляющими фондам во главе с Анной Акопян суммы собственниками. Иногда – анонимными собственниками.
Процент анонимных денег
Не успели еще просохнуть «чернила» на зафиксированных «бархатной революцией» результатах, как Никол Пашинян намеренно дискредитировал Всеармянский фонд «Армения». Фонд, который был единственной структурой, не подвергавшейся политическим манипуляциям при трех предыдущих президентах.