«Ալիևի հետ առաջիկա հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվելու Արցախը բանակցություններ ներգրավելու շուրջ»
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ առաջիկա հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվելու Արցախը ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններում ներգրավելու հարցի շուրջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման և ընթացքի մասին զեկույցի քննարկմանը՝ պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին:
Պատգամավորի հարցին, թե կարելի՞ է ենթադրել, որ Իլհամ Ալիևի հետ առաջիկա հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվելու նաև Արցախը բանակցություններ ներգրավելու հարցի շուրջ, ՀՀ վարչապետը պատասխանեց. «Այո՛, իհարկե, Ստեփանակերտում իմ ունեցած ելույթի առաջին դրույթը դա էր: Ես իմ ասուլիսում էլ ասացի, որ ես ցանկանում եմ, որ բոլորս ճիշտ հասկանանք, որովհետև կան տարբեր մեկնաբանություններ կան և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս: Տարօրինակ կերպով նաև Հայաստանում մեկնաբանություն կա, որ սա բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ է: Սա բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ չէ և չի կարող լինել»:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ կարող է կանխատեսել՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկումները կլինեն նախկինում հնչած հայտարարությունների շրջանակներում:
«Այն, ինչ հայտարարել եմ Ստեփանակերտում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում, ըստ էության, այն օրակարգն է, որով մենք գնում ենք բանակցությունների, քննարկումների, և, ըստ էության, սա այն պլատֆորմն է, որի վրա հիմնվելու ենք հետագա բանակցային ողջ գործընթացում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին՝ կա՞ արդյոք Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների առաջիկա հանդիպման օրակարգ, Փաշինյանը պատասխանեց, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ նախորդ քննարկումների ժամանակ հայտնել է իր դիրքորոշումը, որ առնվազն սկզբնական փուլում այդ հանդիպումները չպետք է կոնկրետ օրակարգ ունենան:
«Պետք է լինի հարցերի լայն շրջանակ, և մենք ուղղակի պետք է մտքեր փոխանակենք տարբեր հարցերի վերաբերյալ»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի համանախագահությամբ մարտի 12-ին Ստեփանակերտում կայացել է Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ: Օրակարգի հիմնական թեման վերաբերել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում ներկա իրավիճակի համատեղ գնահատմանը և համակարգված գործողությունների ուրվագծմանը: Իր ելույթում ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ դեկտեմբերի 9-ին կյայացած խորհրդարանական ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը Հայաստանի ժողովրդից ուժեղ մանդատ է ստացել՝ Արցախի Հանրապետության սուբյեկտության մակարդակը բարձրացնելու և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի ներգրավվածությանն ուղղված քայլեր անելու համար: Նա հավելել է, որ Արցախի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում քմահաճույք չէ, ոչ էլ առավել ևս նախապայման, այլ պարզ արձանագրումն այն բանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը:

На встрече с Алиевым состоится обмен мнениями по вопросу вовлечения Арцаха в переговоры – Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подчеркивает, что на предстоящей встрече с президентом Азербайджана состоится обмен мнениями по вопросу вовлечения Арцаха в переговоры по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр Армении выступил с подобным заявлением на обсуждении доклада о выполнении и ходе программы правительства Армении, отвечая на вопрос депутата от ППА Наиры Зограбян.
На вопрос депутата о том, можно ли предположить, что в ходе предстоящей встречи с Ильхамом Алиевым состоится обмен мнениями по вопросу вовлечения Арцаха в переговоры, премьер-министр Армении ответил: «Да, конечно, это был первый пункт моего выступления в Степанакерте. На своей пресс-конференции я тоже сказал, что хотел бы, чтобы все мы правильно поняли, потому что есть разные комментарии как в Армении, так и за ее пределами. Странным образом и в Армении есть комментарии, что это предложение об изменении переговорного формата. Это не предложение об изменении переговорного формата и не может быть».
Никол Пашинян добавил, что может предвидеть, что в ходе встречи с Ильхамом Алиевым обсуждения будут в рамках прозвучавших ранее заявлений.
«То, что я заявил на совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха в Степанакерте, это, по сути, та повестка, с которой мы идем на переговоры, обсуждения и, по сути, это та платформа, на которой мы будем основываться в ходе всего переговорного процесса», – сказал Никол Пашинян.
Обращаясь к вопросу Наиры Зограбян, есть ли повестка предстоящей встречи руководителей Армении и Азербайджана, Пашинян ответил, что во время предыдущих обсуждений с президентом Азербайджана он заявил о своей позиции, что, как минимум, на начальном этапе эти встречи не должны иметь конкретную повестку дня.
«Должен быть широкий круг вопросов, и мы просто должны обменяться мнениями по различным вопросам», – подчеркнул премьер-министр Армении.
12 марта в Степанакерте под председательством премьер-Министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. Основная тема повестки касалась совместной оценки нынешней ситуации в процессе мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и начертания скоординированных действий. В своем выступлении премьер-министр РА подчеркнул, что на состоявшихся 9 декабря парламентских выборах блок «Мой шаг» получил от народа Армении сильный мандат для повышения уровня субъекта Республики Арцах и осуществления шагов, направленных на вовлеченность Арцаха в переговорный процесс по урегулированию Карабахского конфликта в качестве основной стороны конфликта. Он добавил, что вовлеченность Арцаха в переговорный процесс – не каприз, не предусловие, а простая констатация того, что в вопросе урегулирования Карабахского конфликта вовлеченность Арцаха имеет ключевое значение.