Կբացահայտի՞ ՀՔԾ–ն 1996–ի սահմանադրական կարգի տապալման գործը
Ինչպես հայտնի է, ՀՔԾ–ում 1998թ. նախագահական ընտրությունների հետ կապված նյութեր են նախապատրաստում տխրահռչակ Սիլվա Վահան Շիրխանյանի բաց նամակի հիման վրա։ Նա արդեն հարցաքննվել է։
Եթե Շիրխանյան Սիլվայի Վահանի ներկայացրած «փաստերի» («Սիլվան» հղում է անում մահացած մարդկանց բանավոր խոսքին) հիման վրա ՀՔԾ–ն նյութեր է պատրաստում 1998–ի նախագահական ընտրությունների թեմայով, ապա պարզապես պարտավոր է 1996–ի նախագահական ընտրությունների հետ կապված քրեական գործ հարուցել՝ սահմանադրական կարգի տապալման մոտիվներով։ 96–ի հետ կապված փաստերի, վկայությունների, ինքնախոստովանական հարցազրույցների, հիշողությունների, տեսանյութերի, բռնությունների ապացույցների, միջազգային գնահատականների պակաս չկա։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի իշխանական թիմը ներկայացնող երկու ներկայացուցիչները՝ այն ժամանակվա ներքին գործերի ամենակարող նախարար Վանո Սիրադեղյանը և ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Կարապետ Ռուբինյանը, բաց տեքստով են խոսել 96–ի ընտրակեղծիքների ու սահմանադրական կարգի տապալման մասին։
«Վազգեն Սարգսյանին կանչեցի մյուս սենյակ: Իմ միակ հարցն էր՝ Լևոնը պատրա՞ստ է երկրորդ փուլի գնալու: Վազգենն ասաց, որ պատրաստ չէ: Ես ուզում էի իմ տպավորությունը ստուգել: Ասաց` շուտ վերադառնանք, որ մեր առանձին խոսելու մասին կասկածներ չունենան: Կամ խուճապի: Երկրորդ փուլ չեղավ: 1996-ի դեպքերից հետո նախագահն ընկավ եռամսյա դեպրեսիայի մեջ»,– հայտարարել էր Վանո Սիրադեղյանը Հ1–ի «Մարդու ժամանակը» հաղորդման ժամանակ:
«Եթե ես և մյուսները ժամանակին սկզբունքայնություն ու համարձակություն ցուցաբերած լինեինք ու կարողանայինք «հիմնադիր» նախագահին ու նրա հետնասենյակում երկրորդ փուլ լինել-չլինելու հարց որոշող «հզորներին» ասել պարզ մի միտք` «պարտվել ենք` գործենք ըստ օրենքի», ապա հաստատ ա՛յլ Հայաստանում էինք այսօր ապրելու»:
Սրանք էլ Կարապետ Ռուբինյանի խոսքերն են։
Սիրադեղյանն ու Ռուբինյանը Տեր–Պետրոսյանի նախագահության տարիներին ընդդիմության ներկայացուցիչներ չեն եղել։ Եղել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ընդունել են, որ տեղի են ունեցել ընտրակեղծիքներ։ 1996–ին նաև բանակն է ներգրավվել քաղաքական գործընթացներ։ Տանկերը մտել են Երևան։ Սահմանադրական կարգի տապալումը հենց դա էր։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը որոշել է հետ գնալ ու քննել ընտրությունները, ապա պետք է հասնի մինչև ընտրակեղծիքների ակունքներ։ Այլապես կստացվի, որ այս իշխանությունները բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ են սևեռված, ու գործ ունենք քաղաքական վենդետտայի հետ։ Եթե առանց հիմնավորման Քոչարյանին կալանավորում են և «մոռանում» նույնիսկ անդրադառնալ 1996–ի խայտառակ ընտրություններին, ապա ստացվում է լևոնահհշական ռևանշ՝ Նիկոլի տեսքով։ ՀՀ 2–րդ նախագահի դեմ գործ է հարուցված սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքով, սակայն կա զրո ապացույց։ Փոխարենը՝ 1996–ին սահմանադրական կարգի տապալման մասով կան բազմաթիվ ապացույցներ, բայց ունենք զրո մեղադրյալներ։
ՀՔԾ–ի վարքագծից է կախված, թե արդյոք մենք գործ ունենք երկակի՞ ստանդարտների հետ, թե՞ ոչ։
Ի դեպ, տեղին է հիշեցնելը, որ այս տարվա մարտի 1–ին, հանդիպելով 1996–ին ընդդիմության առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանի հետ, Փաշինյանը նշել էր, որ Մանուկյանին համարում է ընտրակեղծիքի զոհ։
«Քիչ առաջ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների կապակցությամբ հանդես եմ եկել ուղերձով և այնտեղ, որպես վարչապետ, պետության անունից ներողություն եմ խնդրել Երրորդ Հանրապետության պատմության ընթացքում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքների, բոլոր քաղաքական հետապնդումների համար: Այդ ուղերձը, ներողության խոսքերն ուղղված են Երրորդ Հանրապետության ընթացքում քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքական ուժերին, քաղաքական գործիչներին և քաղաքացիներին:
Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ ուղերձն ուղղված է նաև Ձեզ՝ պարո՛ն Մանուկյան, որպես Հայաստանի Հանրապետությունում երկար տարիներ ընդդիմադիր քաղաքական ուժ ղեկավարած և ընտրակեղծիքների զոհ դարձած քաղաքական ուժի ղեկավար, քաղաքական գործիչ»,– մասնավորապես հայտարարել էր Նիկոլ Փաշինայնը։

Раскроет ли ССС дело о свержении конституционного строя 1996-го?
Как известно, на основе открытого письма Сильвы Ваана Ширханяна в Специальной следственной службе подготавливаются материалы в связи с президентскими выборами 1998 года. Автор письма уже был допрошен.
Если ССС готовит на основе представленных Ширханян Сильвой Вааном «фактов» («Сильва» ссылается на устные слова умерших людей) материалы на тему президентских выборов 1998 года, то она попросту обязана возбудить уголовное дело также по части президентских выборов 1996 года – по мотивам свержения конституционного строя. Нехватки в фактах, свидетельствах, признательных показаниях, воспоминаниях, видеозаписях, доказательств применения насилия, международных оценках по части 1996-го не наблюдается.
Два члена команды власти Левона Тер-Петросяна – тогдашний всемогущий министр внутренних дел Вано Сирадегян и бывший вице-спикер НС Карапет Рубинян – говорили о фальсификации выборов 96-го и свержении конституционного строя открытым текстом.
«Я позвал Вазгена Саркисяна в другую комнату. Моим единственным вопросом было: готов ли Левон пойти на второй тур? Вазген сказал, что не готов. Я хотел проверить свое впечатление. Он сказал, чтобы мы быстро вернулись, чтобы не возникли подозрения по части нашего отдельного разговора. Или паники. Второго тура не случилось. После событий 1996-го президент впал в трехмесячную депрессию», – заявил Вано Сирадегян в ходе программы «Время человека» на Общественном телевидении.
«Если бы я и остальные в свое время проявили принципиальность и смелость и сумели довести до президента-«основателя» и решавших в соседней комнате вопрос проведения второго тура «колоссов» ту простую мысль, мол, «проиграли, давайте действовать по закону», то мы наверняка жили бы сегодня в другой Армении».
Это уже слова Карапета Рубиняна.
Сирадегян и Рубинян в годы президентства Тер-Петросяна не были представителями оппозиции. Они были высокопоставленными чиновниками и признали, что имели место фальсификации. В 1996-ом в политические процессы была вовлечена также армия. В Ереван были введены танки. Именно это и было свержением конституционного строя.
Если власть Никола Пашиняна решила вернуться назад и расследовать выборы, то ей следует дойти до истоков фальсификации выборов. Иначе получится, что эти власти сфокусированы на одном лишь Роберте Кочаряне, и мы имеем дело с политической вендеттой. Если безосновательно арестовывают Кочаряна и «забывают» даже обратиться к позорным выборам 1996-го, то получается левоно-аодовский реванш в лице Никола. Против 2-го президента РА возбуждено уголовное дело по обвинению в свержении конституционного строя – при отсутствии каких-либо доказательств. В место этого по части свержения конституционного строя 1996-го имеется множество доказательств – при полном отсутствии обвиняемых.
От поведения ССС зависит, действительно ли мы имеем дело с двойными стандартами.
Кстати, уместно напомнить, что 1 марта этого года, встретившись с лидером оппозиции 1996-го Вазгеном Манукяном, Пашинян отметил, что считает его жертвой фальсификации выборов.
«Только что я выступил с посланием по случаю событий 1 марта 2008 года и, как премьер-министр страны, извинился за все избирательные фальсификации, за все политические преследования в истории Третьей республики. Это послание, извинения адресованы всем политическим силам, политическим деятелям и гражданам, которые подвергались преследованиям в Третьей республике.
Хочу подчеркнуть, что это послание адресовано также Вам, господин Манукян, как главе политической силы и политическому деятелю, который много лет был лидером оппозиционной политической силы в Армении и стал жертвой фальсификаций на выборах», – сказал, в частности, Никол Пашинян.