Միհրան Պողոսյանը հրավիրվել է ՀՔԾ
Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախկին պատգամավոր, Դատական ակտերի հարկադիր կատարման (ԴԱՀԿ) ծառայության նախկին ղեկավար Միհրան Պողոսյանը հրավիրվել է Հատուկ քննչական ծառայություն (ՀՔԾ) հարցաքննության՝ 2016-ի օֆշորային սկանդալի գործով։ Այդ մասին «Ազատության»-ը փոխանցեց ՀՔԾ խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Օհանջանյանի խոսքով, Պողոսյանը չի ներկայացել հարցաքննության՝ պատճառաբանելով, որ արտերկրում է։
Պողոսյանն առաջարկել է իրեն հարցաքննել տեսակապի միջոցով, ինչը մերժվել է, քանի որ, ըստ ՀՔԾ խոսնակի, այդպիսի ընթացակարգ օրենքով նախատեսված չէ։
Վարույթն իրականացնող մարմինը Պողոսյանին կրկին հրավիրել է հարցաքննության՝ առաջարկելով հայտնել Հայաստան վերադառնալու ժամկետները։
Այլ մանրամասն չի հաղորդվում։
ՀՔԾ-ն այստ տարվա հունվարի 24-ին վերսկսել է այս գործի վարույթը։ Քրեական գործը հարուցվել էր ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հատկանիշներով։ Դրա համար հիմք էր հանդիսացել «Հետք»-ի հրապարակումն այն մասին, որ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանը Պանամայում գրանցած օֆշորային ընկերությունների միջոցով բիզնես է արել, պաշտոնն օգտագործել է սեփական գործի զարգացման համար՝ թաքցնելով եկամուտները։

ССС снова вызвала Миграна Погосяна на допрос
Бывший глава Службы принудительного исполнения судебных актов, экс-депутат парламента Армении Мигран Погосян предложил следствию допросить его по видеосвязи. Информацию об этом «Sputnik Армения» подтвердила пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян.
Бывший депутат сейчас находится за пределами страны. Следствие ранее вызвало его на допрос в качестве свидетеля по «Панамскому делу».
По словам Оганджанян, законом не предусмотрен допрос в онлайн-режиме, и предложение Погосяна было отклонено. Орган следствия вновь вызвал его на допрос, предложив сообщить о сроках возвращения в Армению.
Ранее стало известно, что Специальная следственная служба вновь расследует «оффшорное дело» с участием Погосяна. Последний еще в 2016 году подал в отставку с должности начальника СПИСА из-за обвинений в том, что является акционером зарегистрированных в Панаме трех компаний.
Согласно данным Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP), Погосян занимался бизнесом, скрывая получаемые доходы. По факту было возбуждено уголовное дело по признакам ст. 310 УК РА (Незаконное участие в предпринимательской деятельности). В январе 2017 года из-за отсутствия состава преступления Специальная следственная служба Армении прекратила уголовное производство по данному делу.