Գործադիրն ընդունեց քաղաքացու օրը նշանակելու մասին որոշման նախագիծը (տեսանյութ)
Գործադիրն ընդունեց քաղաքացու օրը նշանակելու մասին որոշման նախագիծը: Այսպիսով՝ ըստ «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրը կնշվի ապրիլի վերջին շաբաթ օրը: Այն դեպքերում, երբ մայիսի 1-ը կհամընկնի շաբաթ օրվա հետ, որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը:
Նախագիծը ներկայացնող արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած աննախադեպ քաղաքական իրավիճակով: Ստեղծված բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական, իրավական և քաղաքական բնույթի խնդիրների շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությամբ օրեր շարունակ հազարավոր քաղաքացիներ ցույցերի և երթերի ձևով իրենց պահանջներն էին ներկայացնում իշխանություններին:
Ըստ հիմնավորման՝ տեղի ունեցող ոչ բռնի, խաղաղ գործողություններով ուղեկցված բողոքի ցույցերը, հանրահավաքները ընդգրկել էին մայրաքաղաք Երևանը, մարզերի քաղաքներն ու գյուղերը, ինչպես նաև միջպետական և միջքաղաքային ավտոճանապարհները և քաղաքացիների համակարգային փոփոխությունների, որակական, խորքային բարեփոխումների հանրային պահանջի վկայությունն էին: Համաժողովրդական շարժման արդյունքներից մեկը եղավ վարչապետի հրաժարականը, և համաժողովրդական շարժման հաղթանակը:
Առաջարկվող կարգավորումը հնարավորություն կընձեռնի հայոց պատմության մեջ նոր էջ բացած Հայաստանի Հանրապետության հազարավոր քաղաքացիների կողմից իրականացված համաժողովրդական շարժման առիթով սահմանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր:
Արձագանքելով նախագծին՝ վարչապետը նշեց, որ սխալ տրամաբանություն է ընտրված, քանի որ այդ տրամաբանությամբ կարող է համընկել ապրիլի քսանչորսի հետ, սակայն փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը փարատեց վարչապետի մտահոգությունը՝ նշելով, որ եթե ապրիլ քսանչորսն է համընկնում, ապա տոնը նշվում է ապրիլի քսանհինգին:
«Դա միակ դեպքն է»,-նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է ընդհանրապես ոչ աշխատանքային օրերի կրճատմանը, օրինակ՝ Նոր տարվա օրերը, վարչապետն ասաց, որ կարիք ունենք այդ թեմայով քննարկումներ ունենալու:
«Այդ հարցով լայն հանրային քննարկում պետք է ունենանք, քանի որ չեմ կարծում՝ միայն կառավարության անդամներով կարող ենք այդ հարցը քննարկել: Իմ անձնական կարծիքն է, որ այստեղ խնդիր ունենք, պետք է ունենանք կոնսենսուսային կամ դրան մոտ լուծում»,-ասաց նա:

В Армении в последнюю субботу апреля будет отмечаться День гражданина
На сегодняшнем заседании правительство Армении одобрило проект о внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения», сообщает «Aysor.am».
Согласно проекту, День гражданина Республики Армения будет отмечаться в последнюю субботу апреля. В случае, если 1 мая будет совпадать с субботним днем, День гражданина Республики Армения будет отмечаться в воскресенье.
Согласно обоснованию, необходимость принятия законопроекта обусловлена беспрецедентной политической ситуацией, произошедшей в Республике Армения в апреле 2018 года.
«Из-за необходимости решения создавшихся многочисленных социально-экономических, правовых и политических проблем на протяжении многих дней тысячи граждан представляли посредством митингов и шествий свои требования властям. Произошедшие акции протеста, митинги, сопровождаемые ненасильственными мирными действиями, охватили столицу Ереван, города и села областей, а также межгосударственные и межгородские автодороги и стали свидетельством общественного требования структурных изменений, качественных, глубоких реформ. Одним из результатов общенародного движения стала отставка премьер-министра и победа общенародного движения», – говорится в обосновании.