Մի քանի դիտարկում «Օպերա» օպերացիայի կապակցությամբ
Օպերայի շենքին կից սրճարանների քանդման աշխատանքները որոշ դիտարկումներ և հարակից եզրահանգումներ անելու հնարավորություն են տալիս:
1. Երբ Նիկոլ Փաշինյանն իր փոքրաթիվ կողմնակիցներով Գյումրիից եկավ Երևան ու որոշեց փակել Ֆրանսիայի հրապարակը և հարակից փողոցները, նրա հետ մի քանի ժամ հետո շատ քիչ թվով մարդիկ էին մնացել գիշերելու: Ավտոմեքենաների երթևեկությունը կանգ էր առել, քանզի փողոցները փակվել էին:
Նախորդ տարվա ապրիլին հրապարակ մտնող փողոցները շատ քիչ թվով մարդիկ էին փակել, և եթե ոստիկանությունը որոշեր բացել փողոցները, ապա դա մեծ ջանք և ռեսուրսներ չէր պահանջի ուժային այդ կառույցից: Իրավապահները, սակայն, հանդուրժողականություն դրսևորեցին և ուժ չկիրառեցին: Իսկ ահա սրճարանների քանդմանը խոչընդոտող քաղաքացիների դեմ ուժ կիրառվեց ինչպես փողոցը փակելու, այնպես էլ բուն սրճարանների տարածքում դիմադրությունը ճնշելու ժամանակ: Մի կին գոտկատեղի շրջանում վնասվածք ստացավ այդ ընթացքում, և մեկ ոստիկան առողջական խնդիրներ ունեցավ:
2. Փողոցով իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին երեկ առաջին անգամ փողոցում լսվեց «Նիկո՛լ, հեռացի՛ր» վանկարկումը:
3. Պարզվում է, որ «թավշյա» տղաներին ու աղջիկներին կարելի էր փողոց փակել, իսկ ահա մյուսներին՝ ոչ:
Ոչ յուրայինները որակվում են որպես հակահեղափոխականներ և փողոցը «սխալ» ձևով փակողներ:
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ Ամուլսարի հանքի աշխատանքները փողոց փակելով խոչընդոտողների հանդեպ ոստիկանությունը որևէ քայլ չի ձեռնարկում: Ավելին՝ ոստիկանությունը, ըստ մամուլի հրապարակումների, չի արձագանքել անգամ հանքի հետ կապված կողմերի վիճաբանության արդյունքում տեղի ունեցած դանակահարությանը: Այսինքն՝ գործ ունենք երկակի ստանդարտների հետ. երբ իշխանությանը պետք է լինում ոստիկանական ուժ կիրառել և փողոցը բացել, քայլեր ձեռնարկվում են: Այս երկակի ստանդարտները ողջամիտ կասկածներ են առաջացնում Ամուլսարի հանքի հետ կապված կառավարության պահվածքի մոտիվացիաների պահով:
4. Փաշինյանի վարկանիշն անկում է ապրում, ինչը արդյունք է նոր կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականության: Օպերայում տեղի ունեցածի հետևանքով դժգոհողների թիվն ավելացավ:
5. «Թավշյա» իշխանություններն առաջնորդվում են քանդելու տրամաբանությամբ: Սարքելու պահը բացակայում է:
6. Կան իշխանական հունվեյբիններ, որոնք, իբր, անկախ են գործում, բայց հստակ երևում է, որ ուղղորդվում են: Դրանք պետք եղած ժամանակ հայտնվում են դատախազության դիմաց կամ Օպերայի հրապարակում՝ ապահովելով «Ժողովուրդը սատարում է իշխանությունների գործողություններին» թատերական ներկայացումը:
Հունվեյբինները երբեմն կարող են նաև մարդ առևանգելու և բռնություն կիրառելու գործառույթ իրականացնել, ինչպես որ մենք տեսանք Նարեկ Մալյանի հետ կապված պատմության ժամանակ:
7. Քանդելու աշխատանքներ իրականացնելով ու առանց այլընտրանք առաջարկելու մարդկանց գործազուրկ դարձնելով՝ կառավարությունը ցույց տվեց «տնտեսական հեղափոխության» իրական դեմքը: Այս պայմաններում հայաստանյան բիզնեսի բոլոր շերտերին վատ օրեր են սպասվում: Մեղավորության կանխավարկածը, փաստացի, ուժի մեջ է մտել: Օպերայի սրճարանները քանդվել են այդ կանխավարկածից և հեղափոխական նպատակահարմարությունից ելնելով:
8. Ամեն մի հեղափոխական թիմ իր մեծ ու փոքր վիշինսկիներն ու ենիչերիներն ունի: Այսինքն՝ մարդիկ, որոնք հլու-հնազանդ ծառայել են նախորդ ռեժիմին ու այն ժամանակ դեմ եղել ներկաներին, բայց իշխանափոխությունից հետո ճամբարափոխ են եղել ու հիմա էնտուզիազմով հեղափոխական և նախկինների դեմ պայքարող են աշխատում: Նման վիշինսկիներ են, մասնավորապես, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ու նախորդ իշխանություններին կից աշխատող, իսկ այսօր Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար դարձած Վիկտոր Մնացականյանը:

Несколько наблюдений в связи с операцией «Опера»
Работы по демонтажу прилегающих к территории Оперы кафе предоставили возможность для некоторых наблюдений и смежных с ними заключений.
1. Когда Никол Пашинян вместе со своими немногочисленными сторонниками пришел из Гюмри в Ереван и решил перекрыть площадь Франции и прилегающие к ней дороги, ночевать с ним на месте осталось небольшое количество людей. Движение транспорта остановилось, так как дороги были перекрыты.
В апреле прошлого года ведущие к площади дороги перекрывала небольшая группа людей, и если бы полиция решила расчистить улицы, то от нее для этого не потребовалось бы больших усилий. Однако правоохранители проявили терпимость и не применили силы. Между тем как в отношении протестующих против демонтажа кафе граждан сила была применена как за перекрытие улицы, так и за сопротивление на территории самих кафе. Одна женщина получила ранение в области поясницы, а у одного полицейского возникли проблемы со здоровьем.
2. В адрес пришедшего к власти посредством улицы Никола Пашиняна вчера на улице впервые прозвучал призыв «Никол, уходи!»
3. Выясняется, что «бархатным» парням и девчатам перекрывать улицу было можно, а остальным – нет.
Не свои провозглашаются контрреволюционерами и «неправильно» перекрывающими улицу.
Кстати, примечательно, что полиция не применяет каких-либо мер в отношении перекрывающих за деньги дорогу, ведущую к прииску Амулсар. Более того, полиция, согласно публикациям в прессе, не отреагировала даже на случай поножовщины, имевший место в ходе столкновения между сторонниками и противниками эксплуатации рудника. То есть мы имеем дело с двойными стандартами: когда власти бывает нужно применить полицейскую силу и разблокировать улицу, соответствующие шаги предпринимаются. Эти двойные стандарты порождают разумные подозрения по части мотивации поведения правительства в вопросе прииска Амулсар.
4. Рейтинг Пашиняна переживает спад, что является следствием проводимой новым правительством экономической политики. Вследствие имевшего место возле Оперы число недовольных возросло.
5. «Бархатные» власти руководствуются логикой сноса. Созидающая составляющая отсутствует.
6. Есть властные хунвейбины, которые, якобы, действуют независимо, но четко видно, что их шаги направляются. В нужный момент они оказываются перед зданием прокуратуры или на площади Свободы, обеспечивая театральную постановку «Народ поддерживает действия властей».
Хунвейбины могут также выполнить функцию похищения человека и применения силы, как это было заметно в случае с Нареком Маляном.
7. Проведя работы по сносу и оставив людей, которым не предложили никакой альтернативы, без работы, правительство показало реальное лицо «экономической революции». В этих условиях все слои армянского бизнеса ждут трудные дни. Фактически, презумпция виновности вошла в свою силу. Кафе возле Оперы были снесены, исходя из этой презумпции и революционной целесообразности.
8. Каждая революционная команда имеет своих вышинских и янычар. То есть людей, которые покорно служили предыдущему режиму и были против нынешних, но после смены власти поменяли лагерь, и сейчас с энтузиазмом работают революционерами и борцами с предыдущими. Подобными вышинскими, в частности, являются, генпрокурор Артур Давтян и тесно сотрудничавший с предыдущими властями, а сегодня ставший руководителем столичного административного округа Кентрон Виктор Мнацаканян.