Լևոն Տեր-Պետրոսյանի սպասելի նյարդայնացումը
ՀՀ 1-ին նախագահ (որոշ շրջանակների համար՝ հիմնադիր նախագահ), ՀԱԿ առաջնորդ և «Ilur.am» կայքի փաստացի գլխավոր խմբագիր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես է եկել խմբագրականով, որում անդրադարձել է Անդրանիկ Թևանյանի՝ «Ազատվել «Մարտի 1»-երի գերությունից» հոդվածին: Նա փորձել է «կեղտ բռնել» այդ հոդվածի կապակցությամբ, բայց լրիվ հակառակ բանն է ստացվել: Ստացվել է ըստ Ֆրեյդի, իսկ ավելի ճիշտ՝ ըստ ՌԴ նախկին վարչապետ Չերնոմիրդինի, այն է՝ ուզում էր լավ, բայց ստացվեց՝ ինչպես միշտ:
Տեր-Պետրոսյանն իր խմբագրականում գյուտ է արել՝ փորձելով ցույց տալ, թե, իբր, Թևանյանը փոխել է իր տեսակետը 2016-ի համեմատ: Իրականությունը, սակայն, այն է, որ ոչ թե տեսակետ է փոխվել, այլ հարցադրում է հնչեցվել, ըստ որի՝ եթե որոշ շրջանակներ (մասնավորապես, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը), փորձեն շահարկման առարկա դարձնել 2008-ի մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի արդյունքում 10 զոհի հարցը, ապա դա կարող է բումերանգի էֆեկտով հարվածել շահարկողներին, քանզի շահարկումների ֆոնին կյանքի իրավունք է ստանում նաև «Եթե ընտրությունները կեղծվել են 1995-ից սկսած, ապա ինչո՞ւ միայն 2008-ին զոհեր եղան» հարցադրումը: Որից էլ կարող են բխել այլ հարցադրումներ ու եզրահանգումներ:
Տեր-Պետրոսյանն այդ հարցադրումներից նյարդայնացել է (ինչը սպասելի էր) և փաստացի իր վրա վերցրել զոհերի հարցը շահարկողի դերն ու պաշտպանվելու համար հիշել Թևանյանի այն հոդվածը, որտեղ վերլուծված էր, որ Տեր-Պետրոսյանին պետք է որ ձեռնտու չլիներ «Մարտի 1»-ը, քանզի նա այլ մարտավարություն էր ընտրել: Մարտավարություն ընտրելը մի բան է, իսկ բախումների մթնոլորտ ստեղծելն՝ այլ բան: Բանասիրական կրթությամբ 1-ին նախագահը պետք է որ այս տարբերությունը լավ հասկանար:
Զարմանալի է, որ ՀԱԿ առաջնորդն ակամայից որպես պնդում է ընկալել հարցադրումն ու իր կարծիքով ուժեղ տեխնոլոգիա ընտրել՝ հղում անելով Թևանյանի մեկ այլ հոդվածին և իր կածիքով լավագույն պաշտպանության ձև ընտրել:
Մինչդեռ իրականությունն այն է, որ «Մարտի 1»-ը հնարավոր դարձավ ատելության մթնոլորտի արդյունքում: Մթնոլորտ, որի ստեղծման հեղինակը հենց 1-ին նախագահն էր: Տեր-Պետրոսյանն, ամենայն հավանականությամբ, զոհեր չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց իր իսկ կիրառած տեխնոլոգիաների արդյունքում: Սա՛ էր Թևանյանի հոդվածի գլխավոր իմաստը:
Ինչ վերաբերում է Թևանյանի, իբր, տեսակետներ փոխելուն, ապա դա հատուկ է հենց Տեր-Պետրոսյանին: 2008-ի դեպքերից հետո ՀԱԿ առաջնորդը, կախված այն հանգամանքից, թե ում կողմից է տվյալ պահին «երկխոսացվում» (չենք ուզում օգտագործել «հաճախորդացվում» բառը), ամեն տարվա մարտի 1-ի իր ելույթներում փոխել է թիրախները, դիրքորոշումները, շեշտադրումները և գնահատականները «Մարտի 1»-ի ու դրա մեղավորների հետ կապված: Փոխել է, քանզի իր համար «ծանրակշիռ» փաստարկներ են հրամցվել, և նա չի դիմացել «առերեսմանը»: Մենք գիտենք, որ ինքը գիտի, որ մենք գիտենք: Այնպես որ, դասականի բառապաշարն օգտագործելով՝ մի խորհուրդ կտայինք՝ հանգի՛ստ նստեք տեղներդ:
Հ.Գ.: «Մարտի 1»-ից կառչելն ու թեման քաղաքական շահարկման առարկա դարձնելը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի միակ փոքրիկ հնարավորությունն է քաղաքական դաշտում մոռացության չմատնվելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն իր սխալ քայլերով տվել է նրան այդ հնարավորությունը, և 1-ին նախագահը մինչև վերջ կպած է այդ հնարավորությունից: «Մարտի 1»-ի «աստվածացումը» ճանապարհ է բացում Տեր-Պետրոսյանի համար արդիական դառնալու, բայց փակում է Փաշինյանի ճանապարհը Տեր-Պետրոսյանի կցորդ չդառնալու համար:
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանը սկսել է այս ամենը հասկանալ: Նա սկսել է հասկանալ, որ Տեր-Պետորսյանի հետ իր ասոցացումը ձեռնտու չէ որևէ պարագայում: Հիմա նա փորձ է անում տարանջատվել Տեր-Պետրոսյանից: Պատահական չէ, որ «Մարտի 1»-ի հետ կապված իր ուղերձում Փաշինյանը, ձգտելով սխալների ուղղման, դատապարտում էր հետանկախական Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքները, իսկ դա նշանակում է դատապարտել նաև 1995-ի խորհրդարանական և հատկապես 1996-ի նախագահական ընտրությունները: Դա նշանակում էր նաև 2008-ը դնել 1996-ի հետ նույն շարքում:

Ожидаемая нервозность Левона Тер-Петросяна
1-ый президент РА (для некоторых кругов – президент-основатель), лидер АНК и фактический главный редактор сайта «Ilur.am» Левон Тер-Петросян выступил с редакционной статьей, в которой обратился к статье Андраника Теваняна «Выйти из плена 1-ых марта». Он попытался подкопаться под нее, но эффект получился обратным. Получилось по Фрейду, вернее – согласно бывшему премьеру РФ Черномырдину, то есть «хотел как лучше, но получилось как всегда».
В своей статье Тер-Петросян сделал открытие, попытавшись показать, что Теванян, якобы, поменял свое мнение – по сравнению с 2016 годом. Однако реальность в том, что никакого мнения не поменялось, а всего лишь был поставлен вопрос, согласно которому, если некоторые круги (в частности, Левон Тер-Петросян) попытаются сделать предметом спекуляции вопрос 10 жертв трагических событий 1 марта 2008 года, то это эффектом бумеранга ударит по самим спекулирующим, поскольку на фоне этих спекуляций право на жизнь получит также вопрос «Если выборы фальсифицировались начиная с 1995-го, тогда почему жертвы были лишь в 2008-ом?» Это, в свою очередь, может породить новые вопросы и выводы.
Данные постановки вопросов заставили Тер-Петросяна нервничать (что было весьма ожидаемым), фактически взять на себя роль спекулирующего на теме жертв и вспомнить для самозащиты ту статью Теваняна, в которой анализируется, что Тер-Петросяну «1 марта» должно было быть невыгодно, так как он избрал другую тактику. Избрание тактики – одно, а формирование атмосферы столкновений – совсем другое. 1-му президенту с филологическим образованием это отличие должно было быть более чем понятно.
Удивительно, что лидер АНК невольно воспринял как утверждение постановку вопроса, и, на его взгляд, избрал в качестве сильной технологии другую статью Теваняна и нашел, как он представляет, наилучшую форму самозащиты.
Между тем, реальность в том, что «1 марта» стало возможным в результате атмосферы ненависти. Атмосферы, автором формирования которой был именно 1-ый президент. Тер-Петросяну жертвы, пожалуй, были не нужны, но так получилось в результате примененных им технологий. В этом главный посыл статьи Теваняна.
Что касается якобы изменения Теваняном своих мнений, то это свойственно как раз самому Тер-Петросяну. После событий 2008-го лидер АНК, в зависимости от того, с чьей стороны он в данный момент «диалогизировался» (не хотим использовать слова «клиентизировался»), в каждом из своих ежегодных первомартовских посланий он менял мишени, позиции, акценты и оценки по части «1 марта» и виновных в нем. Менял, так как ему преподносились «весомые» аргументы, и он не выдерживал «очной ставки». Мы знаем, что он знает, что мы знаем. Так что, говоря словами «классика», спокойно сидите на своем месте.
P.S. Зацепиться за «1 марта» и превратить эту тему в предмет политической спекуляции – единственный крохотный шанс Левона Тер-Петросяна не быть преданным забвению на политическом поле. Своими ошибочными шагами Никол Пашинян предоставил ему это шанс, и 1-ый президент до конца за него цепляется. «Обожествление» «1 марта» открывает Тер-Петросяну дорогу к становлению актуальным, но закрывает возможность Пашиняна избежать участи становления придатком Тер-Петросяна.
Судя по всему, Пашинян начал всё это понимать. Начал понимать, что его ассоциация с Тер-Петросяном невыгодна ни в коем случае. Сейчас он пытается дистанцироваться от Тер-Петросяна. Неслучайно, что в своем послании в связи с «1 марта» Пашинян, стремясь исправить допущенные ошибки, осудил все фальсификации выборов в постнезависимой Армении, а это подразумевает также парламентские выборы 1995-го и президентские выборы 1996-го. Это означало также поставить в один ряд 2008-ой и 1996-ой.