Ինչո՞ւ է Տեր–Պետրոսյանը փաստաբանություն անում Փաշինյանի համար
Մենք առիթ ունեցել ենք նշելու, որ հիմա Հայաստանում իշխում է լևոնանիկոլական ռեժիմը։ Այդ ռեժիմը ձևով նիկոլական, իսկ բովանդակությամբ լևոնական է։ Նոր իշխանության գաղափարական վակուումը պետք է լցվեր ու լցվել է ամենամոտ տիրույթից։
Տեր–Պետրոսյանն ու Փաշինյանը ֆորմալ գործընկերներ չեն, բայց գտնվում են քաղաքական դաշտի նույն հատվածում և բնական դաշնակիցներ են՝ միմյանց նկատմամբ անձնական հակակրանք ունենալով հանդերձ։
Լևոնանիկոլական ռեժիմին ֆորմալ տեսք տալուն կողմ կլիներ ու կփափագեր Տեր–Պետրոսյանը, բայց դեմ՝ Փաշինյանը։ Վերջինս ինքնահաստատվելու բարդույթներ ու ֆյուրերիկական հակումներ ունի, և հենց դա է նրան զերծ պահում ՀԱԿ–ի հետ «ԶԱԳՍ»–ով քաղաքական ամուսնություն կնքելուն։
Նիկոլ Փաշինյանն ինքնաբավ և ինքնուրույն դառնալու անչափ մեծ ցանկություն ունի, ինչը հասկանալի է նրա խառնվածքն ու հոգաբանական կերպը հաշվի առնելով։ Նրան նյարդայնացնում են խոսակցություններն այն մասին, որ ինքը ՀՀ 1–ին նախագահի աշակերտն է։
Նիկոլին այդ խոսակցությունները նյարդայնացնում են, իսկ Տեր–Պետրոսյանին՝վախեցնում, քանզի նա հասկանում է, որ ինքնահաստատման լուրջ խնդիրներ ունեցող Փաշինյանը կարող է քայլեր ձեռնարկել՝ ապացուցելու համար, որ ՀԱԿ առաջնորդի քաղաքական կցորդը չէ՝ այդտեղից բխող բոլոր սարսափելի հետևանքներով։ Հենց այդ վախն ու սարսափն էլ ստիպել են Տեր–Պետրոսյանին Փաշինյանի համար քաղաքական փաստաբանություն անել ու նաև քծնել։
Թեև Տեր–Պետրոսյանը նշել է, թե ինքը հրապարակային խոսքով հանդես է գալիս ոչ թե ինքնապաշտպանության, այլ բացառապես Նիկոլ Փաշինյանին շինծու մեղադրանքների թիրախ չդարձնելու նկատառումով, սակայն իրականությունը ճիշտ հակառակն է։ Տեր–Պետրոսյանը չափազանց էգոիստ է, որպեսզի մեկ ուրիշի դարդով տապակվի։ Նա իրականում փորձել է հերքել իր ու Փաշինյանի կապը՝ ելնելով բացառապես ինքնապաշտպանվելու խնդիրներից։
Փաշինյանի վրա նա ներքուստ թքած ունի, բայց հանգամանքների բերումով նրանք հիմա նրանք նույն նավակի մեջ են։
Նույն նավակի մեջ գտնվելով հանդերձ՝ Տեր–Պետրոսյանը մտավախություն ունի, որ Նիկոլն ինքնահաստատվելու, քաղաքական գործընթացների անկանխատեսելի զարգացումներին տրվելու և ՀԱԿ առաջնորդից տարանջատվելու նպատակով կարող է գնալ ինչ–ինչ քայլերի (օրինակ՝ ստիպված լինի քննել 1996թ. նախագահական ընտրությունների կեղծիքները և դրան հաջորդած ապօրինությունները)։ Հենց այդ մտավախությունն էլ ստիպել է Տեր–Պետրոսյանին ինքնապաշտպանվել։
«Թավշյա հեղափոխությամբ» միացածները
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն անկեղծորեն ատում ու զզվում է Նիկոլ Փաշինյանից. դա հոգեբանության ոլորտից է։
Նա նախորդ տարվա ապրիլ–մայիսին տեղի ունեցածը սկզբում չողջունեց ու «տակից» նույնիսկ աշխատում էր Փաշինյանի դեմ, սակայն հետագայում «բնությունն» արեց իրենը (1–ին նախագահին չէր կարող հանգիստ տալ այն միտքը, որ իր երբեմնի դիջեյը դառնում է երկրի ղեկավար, բայց փաստի հետ ստիպված էր հաշվի նստել)։
«Իքս» պահից սկսած՝ ՀԱԿ–ն իր ղեկավարի գլխավորությամբ սկսեց բացահայտորեն պաշտպանել ու նաև քծնել Նիկոլ Փաշինյանին։ Պատճառը պարզ է՝ ջրի վրա մնալու ցանկությունը։
Հիմա Տեր–Պետրոսյանը և Փաշինյանը միևնույն նավակի մեջ են՝ ուզեն թե չուզեն, հասկանան թե չհասկանան, ընդունեն թե չընդունեն դա։
Նրանց միավորում է «մարտի 1»–ը։ Կարող է միավորել նաև Արցախի հարցում քիրվայական մոտեցումը։ Եվ ամենակարևորը՝ նրանց միավորում են Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ ունեցած ատելությունն ու վախը միաժամանակ։ Սրանք հզոր մոտիվացիաներ են ուսուցչի և աշակերտի համար։
Նիկոլին այդ խոսակցությունները նյարդայնացնում են, իսկ Տեր–Պետրոսյանին՝ վախեցնում, քանզի նա հասկանում է, որ ինքնահաստատման լուրջ խնդիրներ ունեցող Փաշինյանը կարող է քայլեր ձեռնարկել՝ ապացուցելու համար, որ ՀԱԿ առաջնորդի քաղաքական կցորդը չէ՝ այդտեղից բխող բոլոր սարսափելի հետևանքներով։ Հենց այդ վախն ու սարսափն էլ ստիպել են Տեր–Պետրոսյանին Փաշինյանի համար քաղաքական փաստաբանություն անել ու նաև քծնել։

Почему Тер-Петросян занимается адвокатством для Пашиняна?
У нас уже был повод писать, что в Армении сейчас правит левоно-николовский режим. По форме он николовский, но по содержанию – левоновский. Идейный вакуум новой власти должен был заполниться, и заполнился из ближайшей среды.
Тер-Петросян и Пашинян формально не партнеры, но находятся в той же части политического поля, и являются естественными союзниками, испытывая при этом в отношении друг друга личную неприязнь.
За придание левоно-николовскому режиму формального облика Тер-Петросян выступил бы с большой охотой, но Пашинян – против этого. У последнего имеются комплекс самоутверждения и фюрерикские наклонности, и именно это удерживает его от политического бракосочетания с АНК через «ЗАГС».
У Никола Пашиняна присутствует непомерное желание стать самодостаточным и самостоятельным деятелем, что понятно, учитывая его натуру и психотип. Его нервируют разговоры о том, что он – ученик 1-го президента РА.
Никола эти разговоры нервируют, а Тер-Петросяна – пугают, так как он понимает, что имеющий серьезные проблемы в плане самоутверждения Пашинян может предпринять шаги, чтобы доказать, что не является политическим придатком лидера АНК, со всеми вытекающими из этого последствиями. Именно эти страх и ужас заставили Тер-Петросяна заняться политическим адвокатством для Пашиняна и льстить ему.
Хотя Тер-Петросян и отметил, что выступает с публичным заявлением не для самозащиты, а исключительно для того, чтобы уберечь Никола Пашиняна от становления мишенью ложных обвинений, в реальности всё с точностью до наоборот. Тер-Петросян слишком эгоистичен, чтобы переживать за кого-то другого. В реальности он попытался опровергнуть свою связь с Пашиняном, исходя исключительно из мотивов самозащиты.
Внутренне ему наплевать на Пашиняна, но по стечению обстоятельств они сейчас оказались в одной лодке.
Находясь в одной лодке, Тер-Петросян, тем не менее, беспокоится, что, попытавшись самоутвердиться, дав политическим процессам непрогнозируемый ход развития и нацелившись на дистанцирование от лидера АНК, Никол может пойти на определенные шаги (например, будет вынужден расследовать фальсификации на президентских выборах 1996 года и последующие беззакония). Именно это опасение и вынудило Тер-Петросяна защищаться.
Объединенные «бархатной революцией»
Левон Тер-Петросян искренне ненавидит Никола Пашиняна и брезгует им – это, скорее, из области психологии.
Произошедшее в апреле-мае прошлого года он сначала не поприветствовал, и даже подспудно работал против Пашиняна, но впоследствии «природа» сделала свое дело (1-му президенту не давала покоя мысль о том, что его некогда диджей становится руководителем страны, но был вынужден считаться с состоявшимся фактом).
Начиная с момента «икс» АНК во главе со своим лидером начал открыто защищать Никола Пашиняна и заискивать перед ним. Причина проста – желание остаться на плаву.
Сейчас Тер-Петросян и Пашинян находятся в одной лодке – хотят они этого или нет, понимают или нет, принимают или нет.
Их объединяет «1 марта». Может объединить также подход в вопросе Арцаха по братанию с турками. И самое главное, их объединяет ненависть и страх в отношении Роберта Кочаряна. Для учителя и ученика это является мощной мотивацией.