Օրերս Հայաստանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայկական 5-րդ ալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանում պետք է խոշոր բիզնեսմենների և սեփականության մեծ կարողություն ունեցող մարդկանց հարցում բռնագանձում իրականացնել։
Նա առաջարկել է վերոնշյալ շերտին պատկանող մարդկանց սեփականության և ֆինանսների 70 տոկոսը բռնագանձել։
Աղազարյանը Փաշինյանի մերձավոր թիմակիցն է և իշխող կուսակցության հիմնադիրներից մեկը, ու հայկական քաղաքական վերնախավի կարծիքով՝ իրազեկ է Փաշինյանի ծրագրվող բոլոր քայլերից։ Այս հայտարարությունը խոր մտահոգություն է առաջացրել Հայաստանի գործարար շրջանակներում, քանի որ այդ մտադրությունն արդեն պարբերաբար հնչեցվում է Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչների կողմից, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Աղազարյանի մատնանշած խլելու ենթակա ֆինանսական միջոցների և սեփականության չափաբաժինը հաստատեց հայաստանյան այսօրվա իշխանությունների ծրագրերի հետ կապված մտավախությունը։
Շատ գործարարներ լրջորեն անհանգստացած են «կուլակաթափության» հեռանկարով, և գործարար շրջանակներում դժգոհություն է հասունանում մեծ եկամուտ ունեցող մարդկանց նկատմամբ գործող իշխանությունների մոտեցումների կապակցությամբ։
Փաշինյանը պատրաստվում է «կուլակաթափության»

На днях депутат от правящей партии Армении Овик Агазарян в интервью Пятому Армянскому телеканалу заявил, что надо осуществить экспроприацию у крупных бизнесменов и людей с высоким имущественным цензом в Армении.
Он предложил экспроприировать 70 процентов имущества и финансов у вышеуказанной категории людей.
Агазарян является ближайшим соратником Пашиняна и одним из основоположников правящей партии, и по мнению армянского политического истеблишмента осведомлен о всех шагах, планируемых Пашиняном. Данное заявление вызвало очень большую обеспокоенность в бизнес кругах Армении, так как данные намерения уже регулярно высказываются представителями власти в Армении, а точное указание Агазаряном пропорции отбираемых финансов и имущества подтвердило опасения по поводу планов сегодняшней власти в Армении.
Многие бизнесмены серьезно обеспокоены перспективой «раскулачивания» и в бизнес среде зреет недовольство подходом нынешней власти к людям с высоким достатком.
Пашинян готовится к «раскулачиванию»