Ինչ է փոխանցել Լավրովը Փաշինյանին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման առնչությամբ
Մոսկվայի livenews.am հավաստի աղբյուրների փոխանցմամբ, ս․ թ․ փետրվարի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի մյունխենյան հանդիպման ժամանակ վերջինս Հայաստանի իր պաշտոնակցին շատ հստակ ակնարկել է՝ իրենք համարում են, որ Հայաստանում կա քաղբանտարկյալ, և այդ քաղբանտարկյալը Ռոբերտ Քոչարյանն է։ Ասվել է նաև, որ եթե Հայաստանը համապատասխան հետևություններ չանի, ապա իրենք դրա վերաբերյալ համապատասխան հայտարարություն կանեն։
Ըստ հայաստանյան աղբյուրների, Նիկոլ Փաշինյանն այդ կապակցությամբ պատրաստվում է մարտի 1-ին մեծ «շոու» կազմակերպել՝ Ռուսաստանին ցույց տալու համար, որ Քոչարյանին կալանավորելը ոչ թե իր անձնական վրեժխնդրության արտահայտությունն է, այլ ինքը կատարում է ժողովրդի ցանկությունը։

Что передал Лавров Пашиняну в связи с арестом Роберта Кочаряна
Как сообщает «livenews.am» со ссылкой на свои достоверные источники в Москве, в ходе мюнхенской встречи министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и его российского коллеги Сергея Лаврова 16 февраля последний довольно четко дал понять: они считают, что в Армении есть политзаключенный, и им является Роберт Кочарян. Было также сказано, что если Армения не сделает из этого соответствующих выводов, они выступят по данному поводу со специальным заявлением.
Согласно источникам издания в Армении, Никол Пашинян готовится в связи с этим организовать 1 марта большое «шоу», чтобы показать России, будто арест Кочаряна – это не проявление его личной мести, а лишь исполнение пожелания народа.