Նիկոլ/Սաշիկ՝ 50/50 (տեսանյութ)
Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդրը՝ Սաշիկը, միֆականացված կերպար է։ Նրա մասին գրեթե միշտ վատ բաներ են ասվել։ Ծուխն, իհարկե, առանց կրակ չի եղել, բայց բամբասանքն էլ է ահագին եղել։
Ի դեպ, Սաշիկից բացասական հերոս կերտելը ձեռնտու էր բոլորին, քանզի ոչ միայն ընդդիմադիրներն էին խրոխտ տեսք ընդունում նրան քննադատելիս, այլ նաև իրական սաշիկները Սաշիկի հետևում թաքնվելու հնարավորություն էին ստանում։
Սաշիկի մասին ամենատարածված խոսակցությունը «50/50»–ն է։ Ասում էին՝ Սաշիկը բիզնեսմենների փայերի կեսը խլում է։ Այդ թեմայով տարբեր պատմություններ էին շրջանառվում, անեկդոտներ հորինվում, ու պոպուլիստական ձևակերպումներ հնչում։
«50/50»–ի մասին ամենաշատը խոսում ու էժանագին «աչոկներ» էր հավաքում Բ26–ին կից ընդդիմադիր աշխատող Նիկոլ Փաշինյանը։ Վարչապետ դառնալուց հետո էլ նա շարունակեց խոսել «50/50»–ի մասին, բայց հետաքրքրականն այն է, որ 50/50 տարբերակով փայխլոցիի գեթ մեկ դեպք չհայտնաբերեց Նիկոլի իրավապահ համակարգը։ Փոխարենը՝ օրերս հայտնաբերվեց 50/50–ի շատ կոնկրետ դեպք ... Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։
Այս դեպքն իրական է։ Գործող անձինք հայտնի են, հայտնի են փայի չափն ու բաշխման տոկոսը։ «Սաշիկը» տվյալ դեպքում Նիկոլն է, մյուս 50 տոկոսի տերը՝ պետբյուջեն, իսկ գումար կորցնողը, այսինքն՝ ռեկետի ենթարկվողը՝ Ալեքսանդրը։
Նիկոլը փա՞յ մտավ պետության հետ
Ինչպես հայտնի է, Նիկոլ Փաշինյանը հանրահավաքներից մեկում խոսում էր այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի եղբոր բանկային հաշվի վրա 30 միլիոն դոլար փող կա, բայց իրենք չեն կարողանում այն վերցնել։
Հետո տարածվեց, որ Սաշիկը 30 միլիոնը փոխանցել է պետությանը։ Սաշիկենք սկզբում հերքեցին, որ նման բան է եղել, իսկ հետո վարչապետի աշխատակազմից պաշտոնապես հաստատվեց, որ Սաշիկը կամավոր անհատույց փող է փոխանցել պետությանը 18,5 միլիոն դոլարի չափով։ Դա 30 միլիոնի կեսից մի փոքր ավելին է։ Այսինքն՝ հայտարարվածի կեսի չափ է խլվել Սաշիկից։
Սաշիկենք հիմա չեն խոսում այդ մասին։ Իսկ խոսելու կարիք կա, քանզի պետք է հասկանալ, թե ինչ են նշանակում «անհատույց» և «կամավոր» բառերը։ Եվ ամենակարևորը՝ այդ ինչպե՞ս և ինչո՞ւ է Սաշիկը փող փոխանցում պետությանը, և արդյոք այլ տեղեր նա չի՞ փոխանցել։
Եթե «թարգմանենք» «կամավոր» և «անհատույց» բառերը և հաշվի առնենք փոխանցված գումարի չափը, ապա կարող ենք հետևյալ ողջամիտ կասկածը հայտնել այս առերևույթ կոռուպցիոն երևույթի և իշխանական ռեկետի թեմայով։
Ենթադրվում է, որ Սաշիկին Նիկոլենք ասել են՝ էդ 30 միլիոնը տուր մեզ, ու խնդիր չես ունենա իրավապահ համակարգի հետ։ Սաշիկը համաձայնել է։ Նիկոլն էլ ասել է՝ լա՛վ, որ համաձայն ես, այդ դեպքում եկ այսպես անենք՝ 30–ի կեսը տուր բանակի համար, բայց ոչ թե բյուջեով, այլ «լևի» տարբերակով, իսկ մյուս կեսի չափով պետբյուջե մուտք արա, որ շոուի բան ունենանք։ Դե, Սաշիկի համար էլ ի՞նչ տարբերություն՝ «բանակի՞ն», այսինքն՝ Նիկոլին է տալի՞ս, թե՞ պետբյուջեին։ Միևնույն է, երկուսն էլ Նիկոլ են, ով հանրային վերահսկողության տակ չէ։ Սաշիկի համար կարևորը չհետապնդվելն է եղել։ Արդյունքում՝ Նիկոլը 50/50 փայ է մտել, բայց ոչ թե Սաշիկի, այլ պետության հետ։ Սաշիկը, ենթադրաբար, «քցվել է» ամբողջությամբ, այսինքն՝ 30 միլիոնի չափով։
Սա, կրկնենք, ենթադրություն է, բայց ենթադրություն, որը շա՜տ ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում և ստուգման կարիք ունի։ ՀՔԾ–ն Սիլվայի հետ խաղեր տալուց բացի՝ լավ կանի՝ այս գործով զբաղվի։ Քանզի առերևույթ կոռուպցիայի ու ռեկետի հոտ է գալիս։

Никол/Сашик – 50/50 (видео)
Брат Сержа Саргсяна Александр (Сашик) – мифологизированный образ. Про него практически всегда говорились негативные вещи. Конечно, дыма без огня не бывает, но предостаточно было и сплетен.
Кстати, преподнесение Сашика в качестве отрицательного героя было выгодно всем, поскольку не только оппозиционеры принимали решительный вид при озвучивании критики в его адрес, но и реальные сашики получали возможность прятаться за спиной Сашика.
Самым распространенным разговором про Сашика были «50/50». Говорили, что Сашик отбирает половину доли бизнесменов. На эту тему муссировались различные истории, придумывались анекдоты и озвучивались популистские формулировки.
О «50/50» чаще всего говорил, набирая на этом дешевые очки, работавший при президентском дворце оппозиционером Никол Пашинян. Он продолжил говорить о «50/50» также после становления премьером, но примечательно то, что правоохранительная система Никола так и не выявила ни одного случая отъема чужого бизнеса по варианту 50/50. Вместо этого на днях был выявлен весьма конкретный случай «50/50»… с участием Никола Пашиняна.
Этот случай реальный. Известны действующие лица, размер доли и процент дележа. «Сашиком» в данном случае является Никол, пайщиком остальных 50 процентов – госбюджет, а потерявшим деньги, то есть подвергнувшимся рэкету – Александр.
Никол вошел в долю к государству?
Как известно, в ходе одного из митингов Никол Пашинян говорил о том, что на банковском счету брата Сержа Саргсяна есть примерно 30 млн долларов, но они не могут их отнять.
Затем было распространено, что Сашик перечислил 30 млн государству. Сначала сашиковцы это опровергли, а затем из аппарата премьера было официально подтверждено, что Сашик на добровольной безвозмездной основе перечислил государству 18,5 млн долларов. Это чуть больше половины 30 млн. То есть у Сашика была отнята примерно половина заявленного.
Сашиковцы об этом сейчас не говорят. Сказать же есть что, так как нужно понять, что означают слова «безвозмездно» и «добровольно». И самое главное: как и почему Сашик перечислил деньги государству, и не перечислял ли он суммы также в другие места?
Если «перевести» слова «добровольно» и «безвозмездно», учтя при этом размер перечисленной суммы, то можно будет выразить разумное подозрение на тему коррупционного проявления и властного рэкета.
Предполагается, что николовцы сказали Сашику, чтобы он отдал эти 30 млн, и правоохранители не будут его трогать. Сашик согласился. Никол же сказал, мол, если согласен, то пусть сделает так: отдаст половину этих 30 армии, но не через бюджет, а по «левой» схеме, а остальную половину направит в бюджет, чтобы иметь возможность для шоу. Сашику же в этом плане было все равно, отдавать «армии», то есть Николу, или в госбюджет. Всё равно оба в руках Никола, который не находится под каким-либо общественным контролем. Для Сашика важно не подвергаться преследованиям. В результате Никол вошел в долю по схеме 50/50, но не с Сашиком, а с государством. Сашик же, предположительно, был кинут полностью, то есть на сумму 30 млн долларов.
Повторимся, что это предположение, но такое, что порождает весьма разумные подозрения и нуждается в проверке. Кроме заигрываний с Сильвой, ССС было бы неплохо заняться также этим делом, поскольку здесь явно попахивает коррупцией и рэкетом.