Նախորդ տարվա ապրիլ–մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացները հանրային միասնության ու բարձր էներգետիկայի դրսևորումներ էին։
Իշխանափոխությունը տեղի ունեցավ սիրո և հանդուրժողականության, ինչպես նաև վենդետտաներ չանելու կարգախոսների ներքո, սակայն տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը։ Նիկոլ Փաշինյանը հասարակությունը բաժանեց սևերի ու սպիտակների, սիրո փոխարեն ատելության մթնոլորտ ապահովեց, իսկ հանդուրժողականությունը հանձնեց ֆեյսբուքյան զոմբիների հոշոտմանը։
Հանրային ամբողջ սպասումներն ու էներգիան այժմ ծառայեցվում են մեկ մարդու անձնական վրեժխնդրությանը, մտասևեռումներին ու քմահաճույքին։ Իսկ դա վտանգավոր է առաջին հերթին հենց այդ մեկ մարդու համար։
Քաղաքական վենդետտան՝ «թավշյա» փաթեթավորմամբ
Երբ 2008–ի մարտի 1–ին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված մեղադրանք առաջադրվեց Ռոբերտ Քոչարյանին, ու նա հռչակվեց գրեթե ամեն ինչի պատասխանատու և մեղավոր, պարզ էր, որ գործ ունենք քաղաքականության, այլ ոչ թե իրավաբանության հետ։
Երբ մարտի 1–ի հետ կապված մեղադրանքն իրավաբանորեն չհիմնավորվեց, ու ՀՔԾ–ի համար «արտահաստիքային կաշառատու» աշխատող Սիլվայի միջոցով Քոչարյանի դեմ առաջադրվեց կաշառք վերցնելու մեղադրանքը, պարզ դարձավ, որ «Մարտի 1»–ի գործը «ջուր» է, և կարիք է առաջացել նոր բան մտածելու։
Իսկ երբ մեղադրանք առաջադրվեց Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի դեմ, արդեն վերջնականապես պարզ դարձավ, որ գործ ունենք ՀՀ 2–րդ նախագահի ու նրա ընտանիքի դեմ իրականացվող քաղաքական վենդետտայի հետ։ Սա արդեն ոչ թե քաղաքականություն է ու իրավաբանություն, այլ հոգեբանություն։ «Թավշյա» կարգախոսներով իրականացվող հաշվեհարդար՝ սեփական անցյալի դեմ կռիվ տալու և սեփական բարդույթները հաղթահարելու ենթագիտակցական վարքագծի տեսքով։
Մահապարտ իշխանությունը
Նիկոլ Փաշինյանն իր ներկայիս վարքագծով դարձել է մահապարտ՝ մահապարտ դարձնելով ու վնաս հասցնելով Հայաստանի Հանրապետությանը։
Կալանավորելով ու հետապնդելով Քոչարյանների ընտանիքին՝ նա ցույց է տալիս, որ ամեն գնով կառչած է մնալու աթոռից։ Նրան այլևս իշխանությունը պետք է լինելու սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ժողովրդավարության ու ազատ ընտրությունների մասին այս պայմաններում պետք է մոռանալ։ Փաշինյանը, վախենալով բումերանգի էֆեկտից, անձնական շահը վեր է դասելու պետականից։
Քաղաքական վենդետտաների դարաշրջանը ոչ մի լավ տեղ չի տանելու ո՛չ Հայաստանին, ո՛չ ՀՀ քաղաքացիներին, ոչ էլ անձամբ Փաշինյանին։ Սա մի խաղի կանոն է, որը ենթադրում է, որ ամեն մի հաջորդ դատելու և հետապնդելու է իր նախորդին։ Իսկ դա արատավոր շրջանի մեջ է գցելու Հայաստանը։
Միակ լուծումն այն է, որ մենք վերադառնանք սիրո և հանդուրժողականության մթնոլորտին, ինչը բխում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի շահերից։ Նրան հիմա գիշերները հաստատ հետապնդում են մղձավանջային երազները, իսկ ցերեկը՝ մարդկային վախը։ Բայց չէ՞ որ վտանգավոր է երկրի ղեկավարի դերում ունենալ մեկին, ով վախերի մեջ է ապրում։ Նման վիճակում մարդը չի կարող ռացիոնալ որոշումներ կայացնել։
Իռացիոնալիզմի հետևանքներն արդեն իսկ երևում են։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա արդյունքները լինելու են շատ կանխատեսելի։ Վերջ է պետք դնել, հետևաբար, քաղաքական վենդետտաներին։ Ռոբեսպիերին ու Տրոցկուն հարցրեք, կասեն։ Կամ թեկուզ դիմեք Կերենսկու օգնությանը, ով ինչ–ինչ հանգամանքներից ելնելով՝ սկսեց հետապնդումները, ու վերջում ստիպված էր գլխապատառ փախչել Ռուսաստանից։
Ի դեպ, որոշ պատմաբաններ պնդում են, որ Կերենսկին փախել է կանացի շոր հագած, որպեսզի չճանաչեն, քանզի նրան բոլորն էին ճանաչում։ Չէ՞ որ նախկին լրագրող, բանակում չծառայած, բայց զինվորականի հագուստ կրել սիրող Կերենսկին 1917–ի փետրվարյան հեղափոխության սիրելին էր...
Հայաստանը թևակոխում է քաղաքական վենդետտաների փուլ

Имевшие место в апреле-мае прошлого года политические процессы были проявлениями высокой общественной консолидации и энергетики.
Смена власти проходила под лозунгами любви и толерантности, а также отказа от вендетт, но произошло прямо противоположное. Никол Пашинян разделил общество на черных и белых, вместо любви обеспечил атмосферу ненависти, а толерантность оставил на растерзание фейсбуковским зомби.
Сейчас все общественные ожидания и энергетика направлены на обслуживание личной мести, озабоченностей и капризов одного человека. А это опасно прежде всего для него самого.
Политическая вендетта в «бархатной» упаковке
Когда в связи с событиями 1 марта 2008года обвинение было выдвинуто Роберту Кочаряну, провозглашенному ответственным и виновным практически за всё, стало понятно, что мы имеем дело с политикой, а не юриспруденцией.
Когда связанное с «1 марта» обвинение юридически обосновать не удалось, и посредством работающей для ССС «внештатным взяткодателем» Сильвы против Кочаряна было выдвинуто обвинение в получении взятки, стало ясно, что дело «1 марта» – «вода», и возникла необходимость придумать что-то новое.
Когда же обвинение было выдвинуто сыну Роберта Кочаряна – Седраку Кочаряну, стало окончательно ясно, что мы имеем дело с реализуемой против 2-го президента РА и его семьи политической вендеттой. Это уже не политика и юриспруденция, а психология. Осуществляемая под «бархатными» лозунгами расправа – под видом подсознательных попыток борьбы с собственным прошлым и избавления от своих комплексов.
Власть-смертник
Своим нынешним поведение Никол Пашинян стал смертником, нанеся урон и приговорив к аналогичной участи также Республику Армения.
Арестовывая и преследуя семью Кочарянов, он демонстрирует, что любой ценой будет держаться за свое кресло. Впредь власть ему будет нужна для обеспечения собственной безопасности. О демократии и свободных выборах в этих условиях нужно будет позабыть. Боясь эффекта бумеранга, Пашинян будет ставить личные интересы превыше государственных.
Период политических вендетт не приведет ни к чему хорошему ни Армению, ни граждан РА, ни самого Пашиняна. Это – правило игры, которое предполагает, что каждый последующий будет судить и преследовать своего предшественника. Это, в свою очередь, ввергнет Армению в порочный круг.
Единственным решением является возвращение к атмосфере любви и толерантности, что продиктовано также интересами самого Пашиняна. По ночам его наверняка преследуют кошмары, а днем – человеческий страх. Иметь же в роли руководителя государства того, кто живет в страхе, – крайне опасно. Человек в подобном состоянии не может принимать рациональных решений.
Последствия иррационализма заметны уже сейчас. Если так продолжится, то результат будет весьма прогнозируемым. Следовательно, политическим вендеттам нужно положить конец. Спросите Робеспьера и Троцкого – они скажут. Или того же Керенского, который начал осуществлять преследования и в конце был вынужден сломя голову бежать из России.
Кстати, некоторые историки утверждают, что Керенский бежал в женской одежде, чтобы не быть опознанным, так как знали его все. Ведь бывший журналист, не служивший в армии, но любивший носить военную одежду Керенский был любимчиком февральской революции 1917 года…
Армения входит в этап политических вендетт
Когда в связи с событиями 1 марта 2008 года обвинение было выдвинуто Роберту Кочаряну, провозглашенному ответственным и виновным практически за всё, стало понятно, что мы имеем дело с политикой, а не юриспруденцией.