88–ի շարժումը վերանայելու, վերագնահատելու, վերասրբագրելու և վերախմբագրելու ժամանակներ են եկել։ Դա կարող է բերել և՛ լավ, և՛ վատ հետևանքների։
Հերոսներն ու հակահերոսները 31 տարվա ընթացքում տեղերով անընդհատ փոխվել են։ Նորագույն պատմությունը դարձել է օրվա կոնյունկտուրայի զոհ և գործիք։
Շարժման ակտիվում ունենք անկախ պետություն և արցախյան պատերազմի հաղթանակ։ Պասիվում՝ պետականաշինության ոչ բավարար վիճակ, կորցրած քաղաքացի (անկախությունից այս կողմ ՀՀ–ն լքել է 1 միլիոնից ավելի մարդ) և չկայացած հասարակություն։
Որպեսզի չմսխենք անկախությունն ու հաղթանակը, պետք է հսկայական ջանքեր գործադրենք։
Հայաստանը վատ պետություն լինելու շռայլություն չի կարող իրեն թույլ տալ։ Մեզ մեր հարևանները նման հնարավորություն չեն տա։
Մենք դատապարտված ենք հաղթանակի ու պետք է տեր կանգնենք մեր հաղթանակներին, այլ ոչ թե այն դարձնենք առևտրի առարկա ու ձեռքի խաղալիք։
31 տարի անց

Настало время пересмотреть, переоценить, заново откорректировать и отредактировать движение 88-го. Это может привести и к хорошим, и к плохим последствиям.
Герои и антигерои за 31 год постоянно менялись местами. Новейшая история стала жертвой и инструментом текущей конъюнктуры.
В активе движения мы имеем независимое государство и победу в Арцахской войне. В пассиве – неудовлетворительное состояние государственного строительства, потерянных граждан (начиная с первых лет независимости Армению покинули более 1 млн человек) и несостоявшееся общество.
Чтобы не промотать независимость и победу, нужно приложить колоссальные усилия.
Армения не может позволить себе роскоши быть плохим государством. Подобного шанса нам не предоставят соседи.
Мы обречены на победу, и должны отстоять уже достигнутые победы, а не превращать их в предмет торга и игрушку в наших руках.
31 год спустя