Նիկոլ Փաշինյանին հանգիստ չեն տալիս Տիգրան Սարգսյանի դափնիները (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը«տնտեսական հեղափոխության» գլխավոր գործիքի դերում տեսնում է ՀԴՄ կտրոնը։ ՀԴՄ կտրոնը պաշտամունքի առարկայի է վերածվել։
Նկատենք, որ «ժողովրդի վարչապետն» այդ առումով օրիգինալ չէ։ Հայաստանում տնտեսական հրաշքի իրագործման համար ՀԴՄ կտրոնին գերհատկանիշներ էր վերագրել նաև վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «հեռավոր» 2008–ին։ Դատելով ամենից՝ Հանրապետության հրապարակում «ժողովրդի վարչապետ» ինքնահռչակված Նիկոլ Փաշինյանին հանգիստ չեն տալիս «երջանկահիշատակ» վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դափնիները։
Տիգրան Սարգսյանի վարչապետության ժամանակ «Շահում ես դու, շահում է պետությունը» կարգախոսով հեռուստաշոուներ, շահումով խաղեր, երաժշտական փառատոններ ու այլ ակցիաներ էին իրականացվում։ Դրանից հետո ՀԴՄ կտրոնն, իրոք, սկսեցին զանգվածաբար «խփել», բայց դա բան չփոխեց։ Ավելի ճիշտ՝ փոխեց դեպի վատը, քանզի տնտեսական քաղաքականությունը միայն ՀԴՄ կտրոն խփելը չէ և ոչ էլ թանկարժեք բիոզուգարաններ գնելը։ 2009–ին Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշների անկումը վատագույններից էր աշխարհի մակարդակով, և դա՝ հեղափոխական Տ. Սարգսյանի շնորհիվ։
Տիգրան Սարգսյանն ամեն ինչ կապում էր ՀԴՄ կտրոնի հետ։ Հիմա Փաշինյանն էլ է նույնն անում։
Սարգսյանն ասում էր, որ եթե ՀԴՄ կտրոնը չլինի, ապա թոշակ ու աշխատավարձ չի լինի, ճանապարհները չեն կառուցվի, բանակը չի պահվի։ Փաշինյանն էլ նույն բառապաշարն է օգտագործում։
Թե ինչով ավարտվեց Տիգրան Սարգսյանի ՀԴՄ–ական բարեշրջումը, հիշում են բոլորը. ՀՆԱ անկում, արտագաղթ, պետական պարտքի ավելացում, գործազրկության աճ, աղքատության ավելացում և այլն։
Թե ինչ է սպասվում Փաշինյանի ՀԴՄ–ական հեղափոխության արդյունքում, թողնենք ԱՎԾ–ին։
Հ.Գ.։ ՀԴՄ կտրոն «խփելը» դրական երևույթ է։ Հասկանալի է, որ կառավարությունն այդպիսով փորձում է ստվերային բիզնեսի դեմ պայքարել ու հաշվառելի տնտեսություն ունենալ, բայց բիզնեսի փաստաթղթաշրջանառության շղթայի թափանցիկության ապահովումը միայն ՀԴՄ կտրոնը չէ։ ՀԴՄ կտրոնն այդ շղթայի վերջին հատվածն է։
Ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի գործընթացը պետք է սկսվի վերևից։ Այսինքն՝ մանրածախ առևտրականը պետք է հնարավորություն ստանա մեծածախից ամբողջությամբ ստանալ իր գնածի հաշիվ–ապրանքագիրը։ Խոշորն էլ իր հերթին պետք է հնարավորություն ստանա ողջամիտ հարկային ու մաքսային դաշտում գործել։ Զուգահեռաբար պետք է խրախուսել ու ներդնել անկանխիկ դրամաշրջանառության մշակույթը։ Բազմաթիվ այլ գործիքակազմ էլ պետք է կիրառել՝ թափանցիկ, հաշվառելի, մրցակցային ու մասնակցային տնտեսություն ունենալու համար։
Թե չէ փաստաթղթաշրջանառության ամբողջ շղթայի մեջ միայն ՀԴՄ կտրոնն առանձնացնելն ու դրան գերհզոր հատկանիշներ վերագրելը պարզունակ մոտեցում է։ Դա նաև հետագա անհաջողություններից ապահովագրվելու և պատասխանատվությունից խուսափելու դեմագոգիկ ձև է՝ «Ես ի՞նչ անեմ, հպարտ քաղաքացին ՀԴՄ կտրոն չպահանջեց ու «տնտեսական հեղափոխություն» չարեց» թեմայով։
Նիկոլ Փաշինյանը «տնտեսական հեղափոխության» գլխավոր գործիքի դերում տեսնում է ՀԴՄ կտրոնը։ ՀԴՄ կտրոնը պաշտամունքի առարկայի է վերածվել։

Николу Пашиняну не дают покоя лавры Тиграна Саркисяна (видео)
Никол Пашинян видит в роли главного инструмента «экономической революции» кассовый чек. Последний уже успел стать предметом культа.
Заметим, что «народный премьер» в этом плане неоригинален. В деле реализации в Армении экономического чуда суперспособностями кассовые чеки наделял также премьер Тигран Саркисян – в «далеком» 2008 году. Судя по всему, провозгласившему себя на площади Республики «народным премьером» Николу Пашиняну лавры «приснопамятного» премьера Тиграна Саркисяна не дают покоя.
В период премьерства Тиграна Саркисяна под лозунгом «Выигрываешь ты, выигрывает государство» проводились различные телешоу, розыгрыши, музыкальные фестивали и другие акции. После этого кассовые чеки действительно начали выдавать в массовом порядке, но это ничего не изменило. Вернее, стало еще хуже, так как экономической политикой не может быть лишь печатание кассовых чеков и, уж тем более, закупка дорогостоящих биотуалетов. Спад макроэкономических показателей Армении в 2009 году был одним из самых высоких в мире, и всё это – благодаря революционному Т.Саркисяну.
Тигран Саркисян связывал всё с кассовыми чеками. Сейчас тем же занят Пашинян.
Саркисян говорил, что, не будь кассовых чеков, выплачивать зарплаты и пенсии не удастся, строить дороги будет невозможно, а содержать армию – нереально. Пашинян использует тот же лексикон.
Чем же завершилась чековая реформа Тиграна Саркисяна, помнят все: спад ВВП, эмиграция, повышение госдолга, увеличение безработицы, рост бедности и т.д.
Что же ожидается в результате чековой революции Пашиняна, оставим на суд Национальной статистической службы.
P.S. Печатание кассовых чеков – явление позитивное. Понятно, что правительство тем самым пытается бороться с теневым бизнесом, как и получить поддающуюся учету экономику, но обеспечение прозрачности цепочки документооборота бизнеса осуществляется не одними лишь кассовыми чеками. Чеки – последнее звено этой цепочки.
Процесс борьбы с теневой экономикой нужно начинать сверху. То есть розничный торговец должен получить возможность приобретать счет-фактуры закупаемого им у оптовика товара в полном объеме. Крупный бизнес, в свою очередь, должен получить возможность действовать в разумном налоговом и таможенном поле. Параллельно нужно поощрять и внедрять культуру безналичного расчета. Для обеспечения прозрачной, поддающейся учету, конкурентной и соучастной экономики нужно применить также целый ряд других инструментов.
Иначе обособление во всей цепочке документооборота лишь кассовых чеков и наделение их сверхспособностями – примитивный подход. Это является также демагогичной формой перестраховки от последующих провалов и ухода от ответственности на тему «Что я могу поделать, когда гордый гражданин не требует чека и не осуществляет «экономической революции»?»