Ինչո՞ւ է անհանգստացած Լևոն Տեր-Պետրոսյանը
ՀՀ 1-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած Հայ ազգային կոնգրեսը հանդես է եկել հայտարարությամբ: ՀԱԿ-ը, մասնավորապես, առաջարկում է Նիկոլ Փաշինյանին 1 տարի անց նախաձեռնել սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե և անցնել կիսանախագահական համակարգին:
ՀԱԿ-ի առաջարկն արտաքուստ բխում է Փաշինյանի շահերից, բայց իրականում Տեր-Պետրոսյանն անհանգստացած է սեփական ճակատագրով:
Բանն այն է, որ և՛ Տեր-Պետրոսյանի, և՛ Փաշինյանի թիմերը, որոնք գաղափարական ու քաղաքական առումով նույն թևն են ներկայացնում, արձանագրել են, որ գործող վարչապետի վարկանիշը ամեն օր անկում է գրանցում, ինչպես նաև փաշինյանենք պարտվում են տեղեկատվական դաշտում: ՀԱԿ առաջնորդն, ըստ այդմ, անհանգստացած է, որ ժամանակի ընթացքում Փաշինյանը կարող է հեռացվել ասպարեզից մոտավորապես այնպես, ինչպես եկել է իշխանության, քանզի խորհրդարանական կառավարման համակարգն այդ հնարավորությունը տալիս է:
Տերպետրոսյանենք շատ լավ հասկանում են, որ Փաշինյանի հեռացման արդյունքում հանրության մոտ կառաջանա Փաշինյանի բացած «Պանդորայի արկղը» մինչև վերջ բացելու և ընտրական արատավոր գործընթացները հիմքից, այսինքն՝ 1995-1996 թվականներից բացելու պահանջ: Իսկ դա լրջորեն կարող է հարվածել Տեր-Պետրոսյանին: Հենց դա է պատճառը, որ ՀԱԿ-ն առաջարկում է Փաշինյանին վերցնել նախագահի առաջնային մանդատ ու ապահովագրվել իշխանազրկումից: Ամբողջ խնդիրը, սակայն, այն է, որ եթե Փաշինյանը գնա Տեր-Պետրոսյանի առաջարկած ճանապարհով, ապա հանրության ճնշող մեծամասնության մոտ կամրապնդվի այն վարկածը, որ Փաշինյանը Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական աշակերտն է, և 2018-ի գարնանը մենք ոչ թե «Նոր Հայաստանի» նոր իշխանություն ենք ձևավորել, այլ ընդամենը տեղի է ունեցել հին՝ տերպետրոսյանական Հայաստանի ռեստավրացիա՝ Փաշինյանի դեմքով: Իսկ դա ոչ պակաս վտանգավոր է Փաշինյանի համար, քան օրեցոր մաշվող վարկանիշը:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հանրային վարկանիշը գրեթե զրոյական է, և նրա հետ ասոցացումը, ինչպես նաև նրա առաջարկների իրագործումը Փաշինյանի վարկանիշի անկումն է՛լ ավելի սրընթաց կդարձնի:
Մեկ տարի անց սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը կարող է վերածվել Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու քաղաքական գործընթացի: Իսկ եթե որոշեն կեղծել քվեարկության արդյունքները, ապա կեղծիքներին հակազդելու քաղաքական գործիքակազմը լիուլի հնարավորություն կտա հասնել արտահերթ ընտրությունների և վարչապետափոխության:

Почему обеспокоен Левон Тер-Петросян?
Возглавляемый 1-ым президентом РА Левоном Тер-Петросяном Армянский национальный конгресс выступил с заявлением. АНК, в частности, предлагает Николу Пашиняну инициировать через год референдум по конституционным изменениям и осуществить переход к полупрезидентской форме правления.
Внешне предложение АНК в интересах Пашиняна, но в реальности Тер-Петросян обеспокоен собственной участью.
Дело в том, что команды Тер-Петросяна и Пашиняна, которые в идейном и политическом плане представляют одно и то же крыло, констатировали, что рейтинг действующего премьера изо дня в день терпит спад, как и пашиняновцы проигрывают в информационном поле. В этой связи лидер АНК обеспокоен, что со временем Пашинян может быть отстранен от власти примерно так же, как и пришел к ней, поскольку парламентская система правления предоставляет подобную возможность.
Тер-петросяновцы прекрасно понимают, что в результате отстранения Пашиняна в обществе возникнет желание отпахнуть до конца открытый Пашиняном «ящик Пандоры» и разобраться в порочных избирательных процессах с самых их основ, то есть с 1995-96гг. А это может серьезно ударить по Тер-Петросяну. Именно поэтому АНК предлагает Пашиняну взять первичный мандат президента и застраховаться от отстранения от власти. Однако вся проблема в том, что если Пашинян пойдет по предложенному Тер-Петросяном пути, у подавляющего большинства общества укоренится то представление, что Пашинян является политическим учеником Тер-Петросяна, и весной 2018 года мы сформировали не новую власть «Новой Армении», а всего лишь имела место реставрация тер-петросяновской Армении в облике Пашиняна. Это, в свою очередь, не менее опасно для Пашиняна, чем его ежедневно падающий рейтинг.
Общественный рейтинг Тер-Петросяна практически нулевой, и ассоциация с ним, а также реализация озвученных им предложений сделает спад рейтинга Пашиняна еще более стремительным.
Проведение через год конституционного референдума может превратиться в политический процесс по вынесению Пашиняну вотума недоверия. Если же будет принято решение сфальсифицировать результаты референдума, то политический инструментарий по противодействию фальсификациям предоставит все возможности добиться проведения внеочередных выборов и смены премьера.