Քոչարյանի փաստաբանների թիմը ժամանակ է խնդրել քննչական մարմնից քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների թիմը ժամանակ է խնդրել քննչական մարմնից քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների թիմի մամուլի քարտուղար Էլեն Առաքելյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք գործը դատարան ուղարկվել է:
«Գործը 76 հատորից է կազմված։ Փաստաբանների թիմը ժամանակ է խնդրել քննչական մարմնից՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար»,-ասաց Էլեն Առաքելյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ քննվող 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը համարել է, որ գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար են Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Սեյրան Օհանյանի, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցած Յուրի Խաչատուրովի և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, վերը նշված անձանց մասով քրեական գործի նախաքննությունն ավարտել է:
Ըստ տարածած հաղորդագրության՝ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ:
Նախաքննության ավարտի մասին հայտնել են դատավարության մասնակիցներին, և վերջիններիս պարզաբանվել է քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու նրանց իրավունքը:
Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Адвокатская группа Кочаряна попросила времени для ознакомления с материалами уголовного дела
Адвокатская группа 2-го президента РА Роберта Кочаряна попросила у органа следствия времени для ознакомления с материалами уголовного дела. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь адвокатской группы Кочаряна Элен Аракелян, комментируя вопрос о том, направлено ли дело в суд.
«Дело состоит из 76 томов. Адвокатская группа Кочаряна попросила у органа следствия времени для ознакомления с материалами уголовного дела», – сообщила Элен Аракелян.
Ранее сообщалось, что предварительное следствие по уголовному делу 1 марта, фигурантами которого являются экс-президент Армении Роберт Кочарян, экс-министр обороны, занимавший пост главы Генштаба ВС Сейран Оганян, экс-генсек ОДКБ, занимавший пост замминистра обороны Юрий Хачатуров и экс-вице-премьер, занимавший пост руководителя аппарата президента Армен Геворкян, завершено.
Ведущий следствие орган посчитал, что собрано достаточно доказательств для составления обвинительного заключения и передачи дела в суд, завершил предварительное следствие по уголовному делу в отношении вышеуказанных лиц.
Роберт Кочарян обвиняется по части 1-й статьи 300.1 (свержение конституционного строя) и по пункту 2-му части 4-й статьи 311-й (получение взятки в особо крупных размерах) Уголовного кодекса Армении.
Сейран Оганян обвиняется по части 1-й статьи 300.1 (свержение конституционного строя) Уголовного кодекса Армении.
Юрий Хачатуров обвиняется по части 1-й статьи 300.1 (свержение конституционного строя) Уголовного кодекса Армении.
Армен Геворгян обвиняется по признакам части 1-й статьи 38-300.1 (попытка насильственного свержения конституционного строя) УК, а также пункта 2-го части 4-й статьи 311-й (получение взятки в особо крупном размере) и пункта 1-го части 3-й статьи 190-й (отмывание денег).
Конституционный суд рассмотрел в рабочем порядке ходатайство группы адвокатов Роберта Кочаряна, представленное 18 января и принялрешение взять его в свое ведение.
Представленное в КС ходатайство касается ч.2 ст.419 (о полномочиях Кассационного суда) Уголовно-процессуального кодекса (в результате пересмотра судебных актов, не разрешивших по сути дело, Кассационный суд отклоняет кассационное прошение, оставив в силе судебное решение, или выносит новое судебное решение, которое вступает в законную силу с момента принятия).
В ходатайстве отмечается также отсутствие указания в кассационном процессе разумных сроков ареста и другие вопросы правового характера.