Հայաստանը ցանկանում է գնել 12 միավոր Су-30СМ կործանիչ
Հայաստանը պլանավորում է մինչև 2019թ. վերջ կամ 2020թ. սկիզբ ստանալ 4 ռուսական Су-30СМ կործանիչ, իսկ, ընդհանուր առմամբ, Երևանը ցանկանում է գնել 12 այդպիսի կործանիչ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, IDEX-2019 ցուցահանդեսի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները Су-30СМ կործանիչների հաջորդ խմբաքանակի մատակարարման շուրջ: Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե որքան արագ պատրաստ կլինի այդ արտադրանքը: Մենք պլանավորում ենք առաջին խմբաքանակը ստանալ այս տարվա վերջին, ծայրահեղ դեպքում՝ հաջորդ տարվա սկզբին»,-ասել է Տոնոյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ընդհանուր առմամբ քա՞նի կործանիչ կցանկանար Հայաստանը գնել, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է, որ խոսքը մեկ էսկադրիլիայի (12 կործանիչ) մասին է:

Армения хочет закупить 12 российских истребителей Су-30СМ. Как передает РИА «Новости», об этом министр обороны Армении Давид Тоноян сказал в ходе выставки вооружений IDEX-2019.
По его словам, первая партия в составе четырех машин прибудет в Армению в конце 2019 – начале 2020 года.
«Мы продолжаем переговоры о поставках следующей партии Су-30СМ. Все будет зависеть от того, насколько быстро сможет быть готова данная продукция», – сказал Тоноян.
Отвечая на вопрос агентства, сколько всего таких машин хотело бы закупить МО Армении, Давид Тоноян сказал, что речь идет об одной эскадрилье (12 самолетов).
Армения хочет закупить 12 истребителей Су-30СМ