Կառավարության ծրագրի հակառակ կողմը
Բացի Նիկոլ Փաշինյանից, կառավարության որոշ անդամներից, քայլարածական մի քանի պատգամավորից ու «ատամնատեխիկ» այն տիկնոջից (էն որ ասեց՝ թեկուզ զիբիլ էլ բերած լինեիք, ես միևնույն է, «կողմ» էի քվեարկելու), չկա մեկը, ով դրական գնահատական տա կառավարության ծրագրին։ Միակ բացառությունը Հայ ազգային կոնգրեսն է, բայց Տեր–Պետրոսյանն ու Փաշինյանը գործնականում նույն թիմն են ներկայացնում (ՀԱԿ–ը Փաշինյանին աջակցում է նաև սեփական վախերից ու շահերից ելնելով), այնպես որ, դրսից իրոք չկա մեկը, ով չքննադատի կառավարության ծրագիրը։
Կառավարության ծրագիրը շատ քննադատվեց և տեղին։ Քննադատվեցին ծրագրի ձևն ու բովանդակությունը։
Կառավարության ծրագիրն, իրոք, արժանի է քննադատության, բայց առավելապես ոչ այնքան գրածի, որքան չգրածի համար։ Այսինքն՝ ծրագրի հակառակ կողմն ավելի քննադատելի է։
Իսկ ի՞նչ էր ուզեցել ասել կառավարությունը, որ չէր հանձնել թղթին, այլ թողել էր տեքստից դուրս, այսինքն՝ հակառակ կողմում։
Ծրագրի ամբողջ փիլիսոփայությունը և այն ներկայացնելու տոնայնությունը, ԱԺ–ում հնչած հարց ու պատասխանը տեղավորվում են հետևյալ ձևակերպումների մեջ՝
1. Եկել ենք ասենք, որ մեզ վրա հույս չդնեք,
2. Մի՛ կրակեք «դաշնակահարի» վրա, քանզի նա նվագում է այնքան, որքան կարողանում է,
3. Մենք աղքատ էինք, բայց ճար գտանք ու հաղթահարեցինք աղքատությունը, դուք էլ գնացեք ու ձեր գլխի ճարը տեսեք, քանզի աղքատությունը ձեր գլխի մեջ է,
4. Եղե՛ք շուստրի ու միանգամից կհարստանաք. մենք՝ ձեզ օրինակ,
5. Թալանը ոչ թե վերացել է, այլ ստացել է «հեղափոխական» տեսք՝ «բանակի կարիքները» հոգալու անվան տակ, բնականաբար,
6. Մենք ձեզ ոչինչ չենք խոստացել, և եթե ինչ–որ բան խոստանում ենք, ապա պետք է գոհ լինեք,
7. Մենք չենք թալանում, հետևաբար պետք է թույլ տաք ... բյուջեից լիուլի օգտվենք։
Ծրագրի հակառակ կողմում հիմնականում այսպիսի մտքեր էին նշված։ Ու մինչ հպարտ քաղաքացիները սպասում են, որ իրենց կյանքը կլավանա նույնպիսի արագությամբ, ինչպիսին որ հարթակի տղաներինն ու աղջիկներինը, մեր օրերի «Վրեմյայով» գովազդվում է Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Երկրի հակառակ կողմը» գեղարվեստական առումով գրեթե զրոյական արժեք ներկայացնող գիրքը։
Գրքի շնորհանդեսը ամերիկյան հարկատուների փողերով գործող «Ազատությունը» ցուցադրում էր ուղիղ եթերով ճիշտ այնպես, ինչպես Թուրքմենիայում էին ուղիղ եթերով ցույց տալիս օղորմածիկ 1–ին Թուրքմենբաշի Սափարմուրատ Նիյազովի «Ռուհնամա»-ն («Հոգու գիրքը»), որը դարձրեցին թուրքմեն ժողովրդի հոգևոր ուղեցույցը և գլխավոր գիրքը։ «Ռուհնամայից» ամեն օր հեռուստատեսությամբ մեջբերումներ էին անում ու քարոզում։ Մեզ մոտ դա, իհա՛րկե, չի ստացվի, բայց մեր օրերի «Վրեմյայի» իրականացրած փորձերն արդեն իսկ ծիծաղելի են։

Обратная сторона программы правительства
Кроме Никола Пашиняна, некоторых членов правительства, нескольких депутатов и одной женщины – «зубного техника» (ну той, что сказала, будто проголосовала бы даже за внесенный в парламент мусор), нет никого, кто позитивно бы оценил программу правительства. Единственным исключением является Армянский национальный конгресс, но Тер-Петросян и Пашинян на деле представляют одну и ту же команду (АНК поддерживает Пашиняна также исходя из собственных страхов и интересов), так что не критикующих программу правительства вовне найти невозможно.
Программа правительства к месту и очень много критиковалась. Раскритикована была как ее форма, так и содержание.
Действительно, программа правительства достойна критики, но преимущественно не за написанное, а за ненаписанное. То есть обратная сторона программы достойна куда большей критики.
Что же хотело сказать правительство из того, что не написало на бумаге и оставило вне текста программы, то есть на обратной ее стороне?
Вся философия программы, торжественность ее представления и озвученные в НС в связи с ней вопросы и данные на них ответы умещаются в следующие формулировки:
1. Давайте скажем, чтобы на нас не надеялись,
2. Не стреляйте в пианиста – он играет как умеет,
3. Мы были бедны, но изловчились и преодолели бедность – вы тоже на что-нибудь сподобьтесь, ведь бедность у вас головах,
4. Будьте шустрее, и сразу обогатитесь – мы вам в пример,
5. С разграблением не покончено – оно всего лишь приобрело «революционный» облик, естественно, под завесой заботы о «нуждах армии»,
6. Мы вам ничего не обещали, и если что-то обещаем, то довольствуйтесь этим,
7. Мы не воруем, поэтому вы должны позволить нам… сполна пользоваться бюджетом.
На обратной стороне программы в основном приведены эти мысли. И пока гордые граждане ожидают улучшения своей жизни с той же скоростью, с какой это произошло у парней и девчат с митинговых площадок, «Время» наших дней рекламирует «Обратную сторону страны» Никола Пашиняна – книгу, представляющую в художественном плане практически нулевую ценность.
Действующее на деньги американских налогоплательщиков Радио «Азатутюн» транслировало презентацию книги в прямом эфире точно так же, как в свое время в Туркмении в прямом эфире показывали «Рухнаму» («Книгу души») покойного 1-го Туркменбаши Сапармурата Ниязова, превращенную в главную книгу и духовный путеводитель туркменского народа. «Рухнама» каждый день цитировалась и агитировалась по телевидению. Конечно, у нас этого не получится, но предпринимаемые «Временем» наших дней попытки уже сами по себе смешны.