Ի՞նչ ցույց տվեց կառավարության ծրագրի քվեարկությունը
Որևէ մեկը չէր կասկածում, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագիրը հավանության է արժանանալու խորհրդարանում։ 88–հոգանոց խմբակցությունը հենց դրա համար էլ ձևավորվել է, որպեսզի դակի գործադիր մարմնից եկած ցանկացած փաստաթուղթ։
Կառավարության ծրագրի քվեարկությունը (նաև՝ դրան նախորդած քննարկումը) ցույց տվեց շատ բան, որից կառանձնացնեինք հետևյալը՝
1. Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է հանրահավաքները, բայց ոչ թե «կամուֆլյաժով» ու «ռյուգզակով», այլ կոստյումով ու ժիլետով։ Հանրապետության հրապարակի փոխարեն նա որպես հանրահավաքի վայր է ընտրել ԱԺ շենքը։
Փաշինյանի զենքը պոպուլիզմն է ու դեմագոգիան, նրա փրկությունը՝ «Սաշիկի 50 տոկոսը» (ի դեպ, Սաշիկի 50 տոկոսներից գոնե մեկ դեպք Փաշինյանի ուժայինները չեն հայտնաբերել. չկա գոնե մեկ մարդ, ով հայտարարի, որ 50 տոկոս փայ են խլել իրենից, բայց Նիկոլը դեռ հին «պլաստինկան» է պտտեցնում), նրա հույսը՝ մարդկանց կարճ հիշողությունը, նրա վախը՝ մարդկանց լավ հիշողությունը, նրա կոմպլեքսը՝ 2017–ին Էդմոն Մարուքյանի հովանու ներքո պատգամավոր դառնալը, նրա խարանը՝ նախկինում հաճախորդ լինելը, նրա խնդիրը՝ գիտելիքների բացակայությունը, նրա դարդը՝ սեփական թիմը, նրա ուզածը՝ իշխանություն, նրա սարսափը՝ իշխանության կորուստը։
2. Խորհրդարանական մեծամասնությունն անդեմ բիոզանգված է, և այդ բիոզանգվածն ամենաապաքաղաքականն է դարձնում ԱԺ–ն նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ։
Եթե 2017–ին ձևավորված խորհրդարանն ապաքաղաքական էր, բայց որոշակի ձևական կողմ պահպանված էր, ապա սա զուրկ է քաղաքական բովանդակությունից։ «Իմ քայլը» խմբակցությունը «list.am»–ի հայտարարությունների միջոցով հավաքված թիմ է հիշեցնում։
3. ԲՀԿ–ն ու ԼՀԿ–ն դեմ քվեարկեցին Փաշինյանի կառավարության ծրագրին, այսինքն՝ ֆորմալ տեսք ստացավ այն, ինչ կար ոչ ֆորմալ ձևով նույնիսկ «թավշյա» օրերին։ Այս երկու ուժն էլ շատ լավ գիտեր, թե իրականում ով է Նիկոլ Փաշինյանը, բայց ապրիլ–մայիսին հանրային տրամադրություններին ու հատկապես ամբոխին դեմ չգնալու և ինչ–որ տեղ նաև սեփական շահերից ելնելով հոսանքի ուղղությամբ գնալու համար էր պաշտպանում Փաշինյանի վարչապետությունը։
Հիմա Փաշինյանի վարկանիշը հանրության վերնախավում շատ ցածր է (իշխանությունից դուրս՝ գրեթե զրոյական, ընդ որում՝ իշխանության ներսի տարբեր հատվածներում էլ է Փաշինյանի վարկանիշը ցածր, ու նա նույնիսկ խոստովանեց այդ մասին), իսկ մյուս շերտերում վարկանշային կորուստը տեղի է ունենում սրընթաց։ Դա էլ հնարավորություն է տվել Գագիկ Ծառուկյանին ու Էդմոն Մարուքյանին դեմ գնալ Փաշինյանին։ Այսինքն, անել այն, ինչ ցանկանում են, այլ ոչ թե ինչ ստիպված են անել։
Նախկինում ԲՀԿ–ն ու ԼՀԿ–ն գրեթե նույնպիսի ճնշման տակ էին, ինչպիսի ճնշման տակ որ հայտնվել էր ՀՀԿ–ն։ Հիմա Փաշինյանը եթե անգամ շատ ուզենա, չի կարող նմանատիպ ճնշում ապահովել։
4. Ծրագիրն ու այս կառավարության 9–ամսյա գործունեությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, թե ինչու էր Փաշինյանը շտապում արտահերթի գնալ։
Եթե արտահերթը լիներ այս տարվա մայիսին, ապա «Իմ քայլի» «խփած» տոկսները, մեղմ ասած, այնպիսին չէին լինի, ինչպիսին նախորդ տարվա դեկտեմբերին։ Փաշինյանը դա զգում էր ու դրա համար գնաց արտահերթի։
5. Երբ կա ասելիքի բացակայություն, անմիջապես բարձրացվում է «Վատիկանի դրոշը», որպեսզի «թունդ» էֆեկտներ ապահովվեն։ Փաշինյանին միշտ անհրաժեշտ են շոուներ, որպեսզի թաքցվի բովանդակության բացակայությունը։
6. Այս կառավարության գործունեության ժամկետի հետհաշվարկը միացրած է, և այն միացրել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ իր վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականությամբ։

Что показало голосование по программе правительства?
Никто не сомневался, что программа возглавляемого Николом Пашиняном правительства удостоится одобрения парламента. Фракция из 88 членов для того и была сформирована, чтобы компостировать любой присылаемый из исполнительного органа документ.
Голосование по программе правительства (а также предшествовавшее этому обсуждение) показало очень многое, выделить из которого можно следующее:
1. Никол Пашинян продолжает митинги, но не в камуфляже и с рюкзаком, а в костюме с жилетом. Взамен площади Республики он избрал в качестве места проведения митинга здание НС.
Оружием Пашиняна являются популизм и демагогия, его спасением – «50% Сашика» (кстати, силовики Пашиняна так и не выявили хотя бы одного случая этих «50 процентов»: нет того, кто заявил бы, что 50% его бизнеса были отобраны, но Никол всё еще крутит старую пластинку), его надеждой – короткая память людей, его страхом – хорошая память людей, его комплексом – становление в 2017 году депутатом при спонсорстве Эдмона Марукяна, его клеймом – бытность в прошлом клиентом власти, его проблемой – отсутствие знаний, его обузой – собственная команда, его прихотью – власть, его кошмаром – потеря власти.
2. Парламентское большинство – безликая биомасса, которая делает НС самым аполитичным за всю историю новонезависимой Армении.
Если сформированный в 2017 году парламент был аполитичным, но определенная формальная сторона поддерживалась, то действующий лишен какого-либо политического содержания. Фракция «Мой шаг» скорее напоминает набранную через объявления в газете «Из рук в руки» команду.
3. «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» проголосовали против программы правительства, то есть формальный облик приобрело то, что имелось в неформальном виде даже в «бархатные» дни. Эти 2 силы прекрасно знали, кем в действительности является Никол Пашинян, но поддержали его премьерство, чтобы не идти против царивших в апреле-мае общественных настроений и в особенности против толпы, а также исходя из определенных личных расчетов.
Сейчас рейтинг Пашиняна в общественной элите очень низкий (вне власти – практически нулевой; причем в различных сегментах внутри власти его рейтинг тоже низкий, и он даже признался в этом), а в остальных слоях наблюдается стремительная потеря этого рейтинга. Именно это и предоставило Гагику Царукяну и Эдмону Марукяну возможность пойти против Пашиняна. То есть сделать то, что они хотят, а не вынуждены делать.
В прошлом ППА и ПСА находились практически под таким же прессингом, что и РПА – после известных событий. Сейчас обеспечить подобного давления Пашинян не сможет даже при большом желании.
4. Программа и 9-месячная деятельность правительства в очередной раз показали, почему Пашинян спешил пойти на внеочередные выборы.
Если бы внеочередные выборы прошли в мае этого года, то «набитые» «Моим шагом» проценты были бы, мягко говоря, намного более скромными, чем зафиксированные в декабре 2018 года. Пашинян чувствовал это, поэтому и пошел на внеочередные.
5. Когда нет посыла и нечего сказать, сразу же поднимается «флаг Ватикана», чтобы обеспечить «мощные» эффекты. Пашиняну всегда нужны шоу, чтобы скрывать отсутствие содержания.
6. Обратный отсчет деятельности этого правительства включен, и сделал это Пашинян – своей внутренней и внешней политикой.