Ծառուկյանի թիկնազորի պետ, ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով նախաքննությունն ավարտվեց
2018թ. հուլիսի 2-ին «Օլիմպավանում» տեղի ունեցած միջադեպի գործով նախաննությունն ավարտվել է, եւ գործը մեղադրական եզրակացությամբ ՀՔԾ-ն ուղարկել է դատախազություն: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մամլո խոսնակ Մարինա Օհանջայանը:
Էդուարդ Բաբայանը մեղադրվում է «Օլիմպավանում» 50-ամյա Վյաչեսլավ Հարությունովի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու մեջ: Նա 2018թ. օգոստոսի 21–ին 20 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել կալանքից։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հուլիսի 2-ին՝ ժամը 21:30-ին, «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ կրծքավանդակի կոտրվածքով ու այլ վնասվածքներով իրենց մոտ է տեղափոխվել 50-ամյա Վյաչեսլավ Հարությունովը։
Միջադեպը տեղի էր ունեցել «Օլիմպավանում», որտեղ տուժողը դժգոհել էր, որ իր որդուն՝ բռնցքամարտի աշխարհի չեմպիոնին, չեն ազատում բանակից։ Վեճ է ծագել, որի արդյունքում Հարությունովը ծեծի է ենթարկվել եւ ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացել։ Նա հետաքննիչին ցուցմունք է տվել, որ իրեն ծեծել են Ծառուկյանի թիկնապահն ու մյուսները, սակայն ժամեր անց հրաժարվել է իր ցուցմունքներից՝ասելով, որ սայթաքելու ընթացքում է վնասվածքներ ստացել եւ, որ դեղերի ազդեցության տակ սխալ ցուցմունք է տվել։

Расследование по делу экс-начальника охраны Царукяна, депутата НС Эдуарда Бабаяна завершено
Предварительное расследование по делу о прошлогоднем инциденте в спорткомплексе «Олимпаван» завершилось. Дело с обвинительным заключением ССС направила в Генпрокуратуру Армении. Об этом заявила в беседе с корреспондентом «News.am» пресс-секретарь ССС Марина Огаджанян.
Отметим, что Эдуард Бабаян в рамках данного дела обвиняется в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью 50-летнего Вячеслава Арутюнова. В качестве меры пресечения в отношении Бабаяна был избран арест. Однако в августе прошлого года он был освобожден под залог в 20 млн. драмов.
Напомним, что предыстория данного инцидента восходит к 2012 году. Тогда сын Вячеслава Арутюнова, представляя Армению на первенстве мира по боксу, стал чемпионом мира. В этой связи Гагик Царукян пообещал освободить его от службы в армии. 2 июля 2018 г в спорткомплексе «Олимпаван» после завершения заседания федерации по боксу Арутюнов подошел к Царукяну, напомнив про обещание. Разговор имел печальное завершение: Эдуард Бабаян с участием других лиц избили Арутюнова. Мужчина был госпитализирован с сотрясением мозга, травмами лица и грудной клетки, правосторонним пневмотораксом и переломом ребер. Спустя время, пострадавший заявил о том, что ему никто не наносил ударов, он просто неудачно упал.