Ներսես Երիցյանի շուրջ վերջերս տեղի ունեցած հրապարակային գործընթացները, անկախ այն հանգամանքից, թե ով այն նախաձեռնեց, և ինչ ընթացք ունեցավ, պետք է դիտարկել հայաստանյան տնտեսության մեջ արձանագրվող արդյունքների պրիզմայով։ Իսկ արդյունքները, մեղմ ասած, մտահոգիչ են:
Ներկայիս էկոնոմիկային նախարարին, մեծ հաշվով, ոչ ոք լուրջ չի ընդունում, բայց արի ու տես, որ նրա դեմ ծավալված արշավը խորն է ու բազմաշերտ: Նրան ու նրա նմաններին դեմ են թե՛ կոալիցիոն շրջանակների ճնշող մեծամասնությունը, թե՛ ՀԱԿ-ը, թե՛ ՀՅԴ–ն, թե՛ բիզնես հանրությունը: Ըստ այդմ՝ Ներսես Երիցյանին տրվող որակումները տեղավորվում են դամբուլայինից մինչև ոչ կոմպետենտության տիրույթում։ Սա ունի մեկ բացատրություն. մարդիկ անլուրջ են վերաբերվում Ներսես Երիցյանին որպես անձ ու նախարար, սակայն առավել քան լուրջ են վերաբերվում նրա ու նրա թիմի գործունեության հետևանքներին: Ասել է թե ' տնտեսական առկա աղետին:
Բանն այն է, որ երկրում արձանագրվել է երկնիշ տնտեսական անկում։ Ընդ որում, տարվա կտրվածքով իրական անկումը ոչ թե 14,4, այլ շուրջ 30 տոկոս է, եթե հաշվի առնենք դրամի արժեզրկումը դոլարի նկատմամբ։ Այս ամենի համար պատասխան տալու փոխարեն վարչապետն ու նախարարը փորձում են հարցը տեղափոխել այլ հարթություն և փրկօղակ են դարձրել միջազգային տնտեսական ճգնաժամին հղում անելը։
Պարզ է, որ Ներսես Երիցյանը չէ տնտեսության ներկայիս խայտառակ վիճակի պատասխանատուն։ Կամ, ավելի ճիշտ, Երիցյանը չէ այս ամենի հիմնական պատասխանատուն։ Գաղտնիք չէ, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը հանդիսանում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի թիմի անդամ, և ուրեմն ոսկու սիրահար վարչապետն է ի պաշտոնե բիզնեսի կաթվածահար վիճակի թիվ մեկ «հերոսը»։ Էկոնոմիկայի նախարարին շատերը չեն էլ հիշելու, երբ նա «թոշակի» անցնի։ Նման դեմքերը շատ էպիզոդիկ են մեր կյանքում, ինչպես որ շատ ու շատ նախարարներ, որոնց անուններն իրենց պաշտոնավարման տարիներին հայտնի չէին ժողովրդին, էլ ուր մնաց՝ հետո հիշվեն։ Երիցյանների նմանները շատ հանգիստ կարող են վաղը, մյուս օրը լքել մեր երկիրը և հայտնվել որևէ տաքուկ անկյունում՝ մինչ այդ հասցնելով այստեղ ապահովել իրենց ապագա բարեկեցության հիմքերը։
Երիցյանի նմանները «դիսքաշըններով» են իրենց օրն սկսում, խոսքի մեջ հաճախ տերմիններ են օգտագործում, որոնց իմաստը հիմնականում իրենք չեն էլ հասկանում, պարբերաբար հիշում են Սինգապուրը, որպեսզի «ապացուցեն», թե որքան «հայ լեվըլ» ունեն և իրենց միակ գործն են համարում նյուվասյուկիական հեքիաթներ պատմելը։ Մամուլում նույնիսկ հրապարակումներ եղան այն մասին, որ Երիցյանը հպարտացել է, թե ինքը կառավարության հեքիաթասացն է և վատ չի զգում դրանից։ Հենց որ նախկին հեքիաթները կորցնում են իրենց «արդիականությունը», «շտատնի» հեքիաթասացը նոր բան է մոգոնում, և այդ գործում նրա հիմնական ոգեշնչողը «Հայկական աշխարհի» գաղափարախոսն է։
Սխալված չենք լինի, եթե պնդենք, որ ներսեսերիցյանները մեր երկրին նայում են սպառողական հայացքով։ Այսօր նրանք պաշտոնի են ու փորձում են տնտեսական ձախողումները հիմնավորել դեմքի «խորաթափանց» արտահայտությամբ, իսկ վաղը կարող են հանգիստ լքել Հայաստանը՝ մեզ թողնելով սեփական ոչ պրոֆեսիոնալիզմի դառը պտուղները վայելելու «հաճույքը»։
Կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է վարչապետից ու Էկոնոմիկայի նախարարից հետաքրքրվել, թե ու՞ր մնաց Գյումրիի զարգացումը, որը պատկերավոր դարձնելու համար Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնական կայքէջում տեղադրվել էին ծովի նկարներ և «բլանդինկա» աղջիկներ (տե՛ս՝ http://www.mineconomy.am/am/81/ )։ Ոսկու սիրահար վարչապետի ու «միջազգայնագետ» նախարարի երևակայությունը և բենդերիզմը տվյալ դեպքում չափն անցել էին։ Գյումրեցիները երևի տեղյակ չեն, որ իրենք արդեն ծովափնյա քաղաք են։ Այդ «բացը» լրացնելու համար՝ Երիցյանը նրանց առաջարկում է ընդամենն այցելել նախարարության կայքէջ և վերջ։ Ոչինչ, որ Գյումրիում մարդկանցից շատերը չեն կարողանում օրվա հացի գումարը վաստակել, «զատո» Էկոնոմիկայի նախարարության և վարչապետի ելույթների ու ծրագրերի շնորհիվ շուտով ծով են ունենալու։
Ո՞ւր մնաց Դիլիջանը միջազգային ֆինանսական կենտրոն դարձնելու ամպագոռգոռ ծրագիրը։ Տիգրան Սարգսյանն ու Ներսես Երիցյանը, «կենտրոն» ասելով, հավանաբար նկատի էին ունեցել Դիլիջանի որևէ տարածքում շինարարություն անելու «փուչիկ» PR-ը։ Իսկ իրականությունն այն է, որ Դիլիջանում այսօր դժվար է գտնել անգամ փոխանակման կետ, էլ ուր մնաց, թե այդ քաղաքը ֆինանսական կենտրոնի վերածվի, այն էլ՝ միջազգային։
Ի դեպ, զարմանալի է, որ Դիլիջանում դժվար է գտնել փոխանակման կետ, քանի որ ինչ ինչ, բայց փոխանակման կետ «տղերքը» պետք է որ բացած լինեին։ «Փոխանակումը», ինչպես հայտնի է, ԿԲ-ի նախկին ու ներկա «դեմքերի» սիրած գործն է, քանի որ դոլար-դրամ խաղերով էր, որ «միջազգային» կենտրոնների սիրահարներից շատերը կապիտալի նախնական կուտակման ցավոտ փուլը «պատվով» հաղթահարեցին՝ այդ ընթացքում ոչնչացնելով մեր տնտեսության արտահանումը։ Հավանաբար այդ իմաստով պետք է ընկալել «ճգնաժամը պատվով հաղթահարեցինք» երիցյանական ձևակերպումը:
Դե իսկ ՀՀ-ի միջազգային տուրիստական կենտրոն դառնալը պարզվեց, որ օգտագործված ճոպանուղի ներմուծելով է լինելու։ Ներսես Երիցյանն այս ճգնաժամի փուլում հասցրել էր ձմեռային «կայֆերը» Շվեյցարիայում անել ու ձեռքի հետ «կպցնել» «էժանով» ճոպան, որը պետք է դառնար նրա նյուվասյուկիզմի նորացված ուղին։
Թերևս կարիք չկա անդրադառնալու Սարգսյան Տիգրանի ու նրա Ներսեսի «գլուխգործոց» մյուս ծրագրերին։ Դրանցից ոչ մեկը չի իրականացել և չէր էլ կարող իրականանալ։ Ամեն ինչ պարզ է։ Պարզապես պարզ չէ, թե միջազգային փորձին պարբերաբար հղումներ անող ու անտաղանդ անգլերենով հայ ժողովրդին զարմացնել փորձող այդ պաշտոնյաներն արդյոք չե՞ն ուսումնասիրել միջազգային մեկ այլ փորձ, որը հուշեր նրանց, որ եթե տնտեսության մեջ գրանցվում են խայտառակ արդյունքներ, ապա կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնողներն անցնում են «վաստակած» հանգստի, այսինքն՝ հրաժարական են տալիս:
Տնտեսության նման պատկերը և վարվող քաղաքականությունը կրկնակի վտանգավոր են դառնում մեզ համար այն պատճառով, որ Հայաստանը սառեցված հակամարտություն ունի, և հակառակորդը, դա տեսնելով, կարող է դիմել կտրուկ քայլերի՝ հաշվի առնելով մեզանում արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները, շարունակվող անկումը և կառավարման այն որակը, որին ամեն օր ականատես ենք լինում մենք ու մեր հարևանները։
Հ.Գ.։Երիցյան Ներսեսի կողմից ճգնաժամը պատվով հաղթահարելու մասին հաղորդումից ընդամենը մի քանի օր անց հայկական դրամը կտրուկ արժեզրկվեց' խուճապ առաջացնելով շուկայում: Բայց այդ օրերին նախարարը կրկին Հայաստանում չէր ու, երևի, բանից անտեղյակ: Դոլարը, հավանաբար, զգացել էր, որ Երիցյանը տեղում չէ ու սկսել էր, առիթից օգտվելով, թանկանալ։ Մնում է միայն հուսալ, որ գերմանիաներից գալուց հետո՝ էկոնոմիկայի նախարարն այս անգամ չի սպառնա Հայաստանում կիրառել արդեն Գերմանիայի փորձը. մարդն ուր գնում է՝ այդտեղի փորձն է ուզում ներդնել, ի՞նչ կարող ես անել։ Հայ ժողովուրդը դեռ չի հասցրել մարսել նրա շվեյցարական այցելության հետևանքները և պատրաստ չէ մյուս «նորարարություններին»։
Տիգրան Սարգսյան և Ներսես Երիցյան «քաղցր» զույգը
«Я не налетчик, а "идейный борец за денежные знаки"»
Остап Бендер
Հ.Գ.։ Երիցյան Ներսեսի կողմից ճգնաժամը պատվով հաղթահարելու մասին հաղորդումից ընդամենը մի քանի օր անց հայկական դրամը կտրուկ արժեզրկվեց' խուճապ առաջացնելով շուկայում: Բայց այդ օրերին նախարարը կրկին Հայաստանում չէր ու, երևի, բանից անտեղյակ: Դոլարը, հավանաբար, զգացել էր, որ Երիցյանը տեղում չէ ու սկսել էր, առիթից օգտվելով, թանկանալ։ Մնում է միայն հուսալ, որ գերմանիաներից գալուց հետո՝ էկոնոմիկայի նախարարն այս անգամ չի սպառնա Հայաստանում կիրառել արդեն Գերմանիայի փորձը. մարդն ուր գնում է՝ այդտեղի փորձն է ուզում ներդնել, ի՞նչ կարող ես անել։ Հայ ժողովուրդը դեռ չի հասցրել մարսել նրա շվեյցարական այցելության հետևանքները և պատրաստ չէ մյուս «նորարարություններին»։

Тигран Саркисян и Нерсес Ерицян – «сладкая парочка»
Произошедшие в последний период публичные процессы вокруг Нерсеса Ерицяна, независимо от того, кто был их автором и как они протекали нужно рассматривать под призмой результатов регистрируемых в армянской экономике. А результаты, мягко говоря, вызывают беспокойство.
Нынешнего министра экономики, по большому счету, никто не воспринимает всерьез, но предпринятая против него кампания глубинна и многослойна. Против него и ему подобных не только подавляющее большинство в коалиции, но и АНК и АРФД, и бизнес-сообщества. Поэтому характеристики, которые дают Нерсесу Ерицяну умещаются в спектре от «сливы» (арм. слэнг «придурковатый») до некомпетентного. Это имеет одно объяснение, люди несерьёзно относятся к Нерсесу Ерицяну как к личности и министру, но более чем серьёзно относятся к последствиям его работы и работы его команды, то есть к имеющейся экономической катастрофе.
Дело в том, что в стране зарегистрирован двухзначный экономический спад. Причем в годовом разрезе реальный спад составляет не 14,4 а около 30 процентов, если учитывать падение курса драма по отношению к доллару. Вместо того, чтобы нести ответственность за всё это премьер и министр пытаются перенести вопрос в другую плоскость и превратили ссылки на международный кризис в спасательный круг.
Ясно, что не Нерсес Ерицян несёт ответственность за позорное состояние экономики. Или, точнее, не Ерицян несёт основную ответственность. Не секрет, что министр экономики является членом команды премьер-министра Тиграна Саркисяна и поэтому любящий золото премьер «герой» номер один, отвечающий за парализованное состояние бизнеса. Министра экономики многие даже не вспомнят, когда он уйдёт на «пенсию». Подобные лица очень эпизодичны в нашей жизни, как и множество министров, чьи имена при исполнении должностных обязанностей не были известны народу, куда уж там, чтобы их помнили после! Подобные ерицянам преспокойно могут не завтра, так послезавтра покинуть нашу страну и оказаться в какой-нибудь тёплой стране, успев до тех пор обеспечить фундамент своего будущего процветания.
Подобные Ерицяну начинают свой день с «дискашна», оперируя терминами, значение которых сами не понимают, периодически вспоминают Сингапур, чтобы «доказать» какой у них «хай левел» и считают единственным своим делом рассказывание нью-васюкинских баек. В прессе даже появились публикации о том, что Ерицян хвалился тем, что он сказочник при правительстве и совсем не переживает по этому поводу. Как только старые байки теряют свою «актуальность», «штатный» сказочник выдумывает новую и его главным вдохновителем на этом поприще является идеолог «Армянского мира».
Мы не ошибёмся, если будем утверждать, что нерсесерицяны смотрят на нашу страну с потребительской точки зрения. Сегодня они при должности и пытаются обосновать экономические провалы с «проницательным» выражением лица, а завтра могут спокойно покинуть Армению, оставив нам «удовольствие» вкушать горькие плоды их непрофессионализма.
Думаю, самое время поинтересоваться у премьера и министра экономики, куда подевалось развитие Гюмри, для раскрутки которого на официальном сайте министерства экономики поместили фотографии моря и «блондинок» (см. http://www.mineconomy.am/am/81/)? Бендеризм и воображение премьера, любителя золота и министра «международника» на этот раз перешли все рамки. Жители Гюмри наверное не в курсе, что уже живут в приморском городе. Чтобы заполнить эту «брешь», Ерицян советует им посетить официальный сайт министерства экономики и всё. Это ничего, что многие из жителей города не могут заработать на кусок хлеба, «зато» благодаря выступлениям и проектам премьера и министерства экономики у них скоро появиться море.
Куда подевался грандиозный проект по превращению Дилижана в международный финансовый центр? Говоря о «центре» Тигран Саркисян и Нерсес Ерицян вероятно имели в виду «мыльный» пиар для начала строительства в какой-нибудь части Дилижана. А реальность такова, что в Дилижане сегодня трудно найти даже пункт для обмена валюты, куда уж там до финансового центра, тем более международного!
Кстати удивительно, что пункта по обмену валюты трудно найти, поскольку что-что, а это «ребята» должны были открыть. «Обмен», как известно, излюбленное занятие как прежних, так и нынешних «лиц» ЦБ, поскольку именно игрой в доллары-драмы многие из наших любителей «международных» центров «с честью» преодолели болезненный этап накопления предварительного капитала, подспудно уничтожив экспорт нашей экономики. Вероятно в этом смысле и нужно воспринимать ерицяновскую формулировку «с честью преодолели кризис».
Ну, а превращение РА в международный туристический центр как выяснилось произойдёт посредством импорта использованной канатной дороги. Нерсес Ерицян в этот кризисный период успел провести зимний «кайф» в Швейцарии, где успел по «дешёвке» «подцепить» канатку, которая должна была стать обновлённым путем его нью-васюкизма.
Скорее всего, нет нужды останавливаться на других программах-«шедеврах» Тиграна Саркисяна и его Нерсеса. Ни одна из них не стала и не могла стать реальностью. Всё понятно. Непонятно другое, неужели эти высокопоставленные лица, периодически ссылающиеся на международный опыт и пытающиеся удивить армянский народ бесталанным английским, не рассматривали какой-нибудь другой международный опыт, который подсказал бы им, что если в экономике регистрируются позорные результаты, то представители экономического блока правительства уходят на «заслуженный» отдых, то есть подают в отставку.
Подобная картина экономики и проводимая политика становятся вдвойне опасными для нас по той причине, что у Армении есть замороженный конфликт и противник видя это может предпринять резкие шаги, учитывая зарегистрированные у нас экономические показатели, продолжающийся спад и то качество управления, свидетелями которого мы и наши соседи становимся каждый день.
P.S. Спустя всего несколько днейпосле сообщения Нерсеса Ерицяна о том, что мы с честью преодолели кризис, армянский драм резко девальвировался, создав панику на рынке. Но в те дни министра опять не было в стране, и наверное он был не в курсе событий. Доллар, вероятно, почувствовал, что Ерицяна нет на месте, и пользуясь случаем начал дорожать. Остаётся лишь надеяться, что после возвращения из германий министр экономики в этот раз не будет угрожать применить в Армении опыт Германии: куда бы ни поехал этот человек, у него возникает желание применить тамошний опыт, ну что тут поделаешь? Армянский народ не успел пока переварить последствия его швейцарского визита и не готов к другим «инновациям».
«Я не налетчик, а "идейный борец за денежные знаки"»
Остап Бендер
P.S. Спустя всего несколько дней после сообщения Нерсеса Ерицяна о том, что мы с честью преодолели кризис, армянский драм резко девальвировался, создав панику на рынке. Но в те дни министра опять не было в стране, и наверное он был не в курсе событий. Доллар, вероятно, почувствовал, что Ерицяна нет на месте, и пользуясь случаем начал дорожать. Остаётся лишь надеяться, что после возвращения из германий министр экономики в этот раз не будет угрожать применить в Армении опыт Германии: куда бы ни поехал этот человек, у него возникает желание применить тамошний опыт, ну что тут поделаешь? Армянский народ не успел пока переварить последствия его швейцарского визита и не готов к другим «инновациям».