«Եթե չփոխվի, ուրեմն կողմ քվեարկել չենք կարող». Ծառուկյանը՝ Կառավրության ծրագրի մասին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ՀՀ կառավարության ծրագրին կողմ քվեարկել չի կարող, եթե այն չփոխվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցությանղեկավարԳագիկԾառուկյանը:
«Շատ գեղեցիկ է գրված, կամեցողությամբ ու ցանկություններով լի: Չեմ թաքցնում՝ կա 2-3 դրույթ, որի իրականացման դեպքում ժողովուրդը կզգա դրական փոփոխություններ իր կյանքում: Եղել է հեղափոխություն, այսօր պետք է լինի արդեն տնտեսական հեղափոխություն։ Այս ծրագիրը տնտեսական հեղափոխության ծրագիր չէ, եթե չփոխվի, ուրեմն մենք կողմ քվեարկել չենք կարող»,- ասաց Ծառուկյանը։
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ տնտեսական հեղափոխության համար անհրաժեշտ են գումարի աղբյուրներ ու դրանց հայթայթման մեխանիզմը, սակայն դրանք ծրագրում նշված չեն:
«Հենց այնպես ներդրում չի կարող լինել։ Չենք գնալու մարդկանց խնդրենք՝ եկեք, դրեք։ Ներդրման համար անհրաժեշտ է, որ օրենքներ ու պայմաններ փոխվեն։ Ներդրողները պետք է համեմատական կարգով նայեն՝ ինչ պայմաններ են աշխարհի ուրիշ երկրներում, և մերը պետք է ավելի լավ լինի»,- նշեց Գագիկ Ծառուկյանը։
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ՀՀ կառավարության ծրագրին կողմ քվեարկել չի կարող, եթե այն չփոխվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:

Гагик Царукян о программе правительства: «Мы не можем проголосовать "за"»
В «Процветающей Армении» мы все детально изучили программу правительства, могу сказать, что все написано очень красиво, наполнено пожеланиями. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами в НС руководитель фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, сообщает «Panorama.am».
«Не стану скрывать: есть 2-3 положения, в случае претворения в жизнь которых население почувствует позитивные изменения в жизни. Позвольте, к ним мы обратимся в своих выступлениях», – отметил он.
На вопрос, можно ли сказать, что ППА позитивно оценивает программу правительства и фракция поддержит документ, Гагик Царукян ответил: «Имела место политическая революция. За ней должна последовать уже экономическая революция. Представленная правительством программа же – не программа экономической революции. Поэтому мы не можем проголосовать "за"».
По его словам, для экономической революции необходимы источники финансирования, четкие сроки и механизмы, которые сегодня отсутствуют в программе правительства.
На вопрос, не видит ли он оснований для привлечения инвестиций, Гагик Царукян ответил: просто так инвестиции осуществляться не будут.
«Не пойдем же мы просить людей – приходите, инвестируйте. Для инвестиций необходимо поменять законы и условия, у инвесторов должна быть возможность для сравнения условий в нашей стране и других странах. И условия в нашей стране должны быть лучше, прибыль должна быть выше, чтобы Армения стала привлекательна для инвесторов», – указал он.
Гагик Царукян при этом подчеркнул: если для политической революции необходимы были «дух и воля», то для экономической революции – финансы, источники финансирования, которые отсутствуют в программе правительства.