Բազմիցս առիթ ունեցել ենք գրելու, որ նախորդ տարվա մայիսից հետո մենք ոչ թե նոր Հայաստանի նոր իշխանություն ենք ձևավորել, այլ մենք գործ ունենք հին Հայաստանի վերջին իշխանության հետ։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը ձևով տարբերվում է նախորդից, իսկ ահա բովանդակությամբ շատ ավելի վատն է, քան հինը։ Հինը մերժելի էր, իսկ սրանք՝ ավելի վատը։
Փաշինյանենք վերցրել են հնի բացասականն ու է՛լ ավելի այլասերված ձևով յուրացրել։ Սրանք հնին կապկում են բոլոր հարցերում ու դառնում ավելի մերժելի։ Ու քանի որ բովանդակությունները զրո է, ուստի տակը բան չի մնում։ Ավելի ճիշտ՝ մնում են հովանոցն ու «շոփփինգը»։
ԵԿՄ–ն՝ լակմուսի թուղթ
Իշխանափոխությունից հետո հետաքրքիր էր, թե ինչ մոտեցում է ցուցաբերելու նոր իշխանությունը ԵԿՄ–ի հանդեպ։ Սկզբում «մեսիջներ» տվեցին, թե, իբր, նախկինի գործելաոճը չի պահպանվելու։ Սասուն Միքայելյանը չեմուչում էր անում ԵԿՄ նախագահ դառնալու հարցում, բայց, ի վերջո, ամեն ինչ ընկավ իր տեղը։
«Իմ քայլի» պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն առաջադրվել է ԵԿՄ նախագահի թեկնածու։ Սա, իհարկե, ձևական կողմն է, քանզի Միքայելյանին արդեն կարելի է ԵԿՄ նախագահ համարել։
Միքայելյանն իր մտածելակերպով, անցած ուղով ու ներկայով այնքան նման է Մանվել Գրիգորյանին, որ նրա տեղն իրոք ԵԿՄ նախագահի աթոռին է, մանավանդ որ Նիկոլ Փաշինյանն էլ Սերժ Սարգսյանին է փորձում նմանակել, բայց զիջում է վերջինիս։
Սասունն ու Մանվելն ունեն մարտական անցյալ, թեև առաջինը զիջում է երկրորդին իր այդ դերակատարմամբ։ Երկուսի տղաներն էլ իրենց ծննդավայր քաղաքներում քաղաքապետ են դարձել, և դա պատահաբար համընկել է այն ժամանակաշրջանի հետ, երբ հայրերը եղել են իշխանության մեջ։
ԵԿՄ–ն լակմուսի թուղթ է։ Այդ կառույցը Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու Վազգեն Սարգսյանը ստեղծեցին, որպեսզի օգտագործեն պատերազմն անցածներին ու նրանց կցված «ասֆալտի ֆիդայիներին» ներքաղաքական նպատակներով (ընտրակեղծիքներ, հետընտրական լարվածություններ և այլն)։ Հետագայում այդ գործիքը փոխանցիկ դրոշի պես անցավ հաջորդներին։
Մանվել Գրիգորյանը ԵԿՄ նախագահ դարձավ Վազգեն Սարգսյանի սպանությունից հետո։ Նա միայն երկու անգամ տատանվեց՝ 1999–ին ու 2008–ին, բայց շատ արագ «շողուլի» եկավ։ Մնացած դեպքերում ԵԿՄ–ն մշտապես օգտագործվել է իշխանությունների կողմից ու ընդդիմախոսների դեմ։
Հիմա եթե իրենց հեղափոխական հռչակած իշխանությունները շարունակում են հնի ավանդույթները, նշանակում է՝ շատ լավ հասկացել են, որ եթե հասնեն հաջորդ ընտրություններին, ապա չեն կարողանալու յոլա գնալ առանց այնպիսի կառույցի, ինչպիսին կիսառազմականացված ու կիսակրիմինալ ԵԿՄ–ն է։
Ինչ վերաբերում է Սասուն Միքայելյանին, ապա նա քայլարածների մոտ ունի «չուժակի» կարգավիճակ։ ԵԿՄ նախագահ դառնալով՝ նա իր դիրքերն է ամրապնդում ներիշխանական հարաբերություններում։
Սասունը հին մարդ է։ Նա շատ լավ գիտի, որ վաղը մյուս օրը բոլոր տիպի կապիկություններն իրենց սպառած կլինեն, և իշխանությունը ստիպված կլինի ընտրություններում ու մյուս դեպքերում դիմել տարբեր օդիոզ շրջանակների։ ԵԿՄ–ն այս հարցում անգերազանցելի է։ Մի խոսքով, նիկոլենք, նախորդների հանգույն, պատրաստվում են հաջորդ ընտրություններին։
«Լավագույն» ավանդույթները շարունակվում են

У нас неоднократно был повод писать, что с мая прошлого года мы сформировали не новые власти новой Армении, а последние власти старой Армении.
Власть Никола Пашиняна по форме отличается от предыдущей, но по содержанию намного хуже нее. Старое было достойно отвержения, а эти – еще хуже.
Пашиняновцы взяли негативные составляющие старого и освоили их в более извращенной форме. Они копируют старое во всех вопросах, становясь более достойными отвержения. И поскольку содержание у них нулевое, ничего своего у них не остается. Вернее, остаются зонтик и шоппинг.
«Еркрапа» – лакмусовая бумажка
После смены власти интересным было то, какой подход проявит новая власть в отношении добровольческого союза «Еркрапа». Сначала последовали месседжи, будто стиль работы предыдущих сохранен не будет. Сасун Микаэлян ломался в вопросе становления председателем «Еркрапа», но в конце всё встало на свое место.
Депутат от фракции «Мой шаг» Сасун Микаэлян выдвинулся кандидатом в председатели «Еркрапа». Конечно, это формальная сторона дела, так как его уже можно считать руководителем этого союза.
Своим мышлением, пройденным путем и настоящим Микаэлян настолько схож с Манвелом Григоряном, что его место действительно в кресле председателя «Еркрапа», в особенности когда Никол Пашинян пытается подражать Сержу Саргсяну, во многом ему уступая.
У Сасуна и Манвела за плечами боевое прошлое, хотя первый и уступает второму в плане сыгранной им роли. Сыновья обоих стали в их родных городах мэрами, и это становление случайно совпало с тем периодом, когда их отцы были во власти.
«Еркрапа» – своеобразная лакмусовая бумажка. Левон Тер-Петросян и Вазген Саркисян создали эту структуру, чтобы использовать прошедших через войну и закрепившихся за ними «асфальтных фидаинов» во внутриполитических целях (фальсификации выборов, поствыборные развития и др.). Впоследствии этот инструмент, подобно переходящему знамени, достался последующим.
Манвел Григорян стал председателем «Еркрапа» после убийства Вазгена Саркисяна. Он колебался лишь дважды – в 1999-ом и 2008-ом, но очень быстро остепенился. В остальных случаях «Еркрапа» постоянно использовалась властями против своих оппонентов.
Если провозгласившие себя революционными власти сейчас продолжают старые традиции, это означает: они прекрасно поняли, что если доберутся до следующих выборов, то не смогут обойтись без такой структуры, коей является полувоенизированная и полукриминальная «Еркрапа».
Что касается Сасуна Микаэляна, то среди моихшаговшев он имеет статус чужака. Став председателем «Еркрапа», он укрепляет свои позиции во внутривластных отношениях.
Сасун – человек старой закалки. Он прекрасно знает, что завтра всего рода обезьянничества себя исчерпают, и власть будет вынуждена прибегнуть на выборах и в других случаях к помощи различных одиозных кругов. «Еркрапа» в этом вопросе –непревзойденный вариант. Словом, николовцы, подобно предыдущим, готовятся к следующим выборам.
«Лучшие» традиции продолжаются