Նոր իշխանությունները նեղսրտում են, ավելի ճիշտ՝ հունից դուրս գալիս և նյարդայնանում, երբ իրենց վարքուբարքը խոշորացույցի տակ են առնում։
Նրանք և հատկապես նրանց կանայք իրենց տեղը չեն գտնում, երբ համացանցում ճիշտ կամ սուտ լուրեր են տարածվում իրենց գնումների, հագուկապի, արտասահմանյան թանկարժեք շրջագայությունների ու նմանատիպ այլ բաների մասին։
Սրանք զարմանում են, թե ինչու են սուտ լուրեր տարածում իրենց մասին, և կաշվից դուրս են գալիս՝ ապացուցելու համար, որ իրենք այդպիսին չեն։ Նաև զարմանում են, թե ինչու են մարդիկ այլ բաները թողած՝ ընկել իրենց պայուսակի, բոթասների, շոփփինգի, քեֆերի վրա արված ծախսերի, կերած խաշի ու վերարկուի հետևից։
«Թավշյա» տիկնայք և պարոնայք ապշած են, թե ինչու են մեդիան ու ֆեյսբուքահայությունն իրենց, պատկերավոր ասած, խոցում հովանոցով։
Այս ամենի պատճառն ու պատասխանը Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը պետք է փնտրեն իրենց մեջ ու իրենց անցյալում։ Անցյալը բումերանգի պես հետ է վերադարձել ու խփում է ճակատներին։
Իրենք էին նախկինում բովանդակային հարցերը մի կողմ թողած՝ էժանագին թրոլլինգներ անում, պոպուլիզմով զբաղվում, իշխանության հետ խաղեր տալիս ու միաժամանակ մաս կազմում ներիշխանական մուտիլովկաներին, խոսում համատարած թալանից ու միաժամանակ փայ մտնում այդ թալանի մեջ՝ ձեռքի հետ պատգամավոր դառնալով։
«Դեղինմամուլային» հերոսներ են դարձել «հեղափոխականները» և հատկապես նրանց կանայք նաև այն պատճառով, որ փաշինյանական իշխանությունը զուրկ է բովանդակությունից, արձանագրում է հիմնականում բացասական ցուցանիշներ և՛ ներքին, և՛ արտաքին քաղաքական ոլորտներում, աչքի է ընկնում օդիոզ կադրային նշանակումներով ու չհիմնավորված որոշումներով։ Դե, քանի որ բովանդակությունը չկա, աչք է ծակում ձևը, որը նախորդի այլասերված տարբերակն է դարձել։
Ամբոխահաճո և ամբոխավար այս իշխանությունն ամբոխին անընդհատ կերակրել է ստերով ու կեղծ սպասումներով։ Ու հիմա ամբոխը պահանջում է նյութապես կերակրել իրեն ու բարելավել իր կյանքն այնպիսի արագությամբ, ինչպիսի արագությամբ որ ասֆալտին պառկողների, փողոցում հավայի գոռգոռացողների ու փողոց փակողների անձնական կյանքը փոխվեց, և իրենք սկսեցին իշխանության ձևական ատրիբուտներն արագ յուրացնել՝ բովանդակային առումով զիջելով անգամ մերժելի նախորդ իշխանությանը։
Պարգևավճարները, «պադավատները», վերարկուներն ու հովանոցները մղվել են առաջին պլան, քանզի մնացած առումներով դատարկություն է։
Ամբոխով եկողն այժմ ամբոխի բերանի ծամոնն է դարձել։ Քանզի բոլորն են տեսնում, թե ինչպես երեկվա «ազնիվ ու մաքուր ջահելները» սկսեցին «բուրժույսկի կայֆեր» անել, «ուղղաթիռի միս ուտել» ու դեմքի լուրջ արտահայտությամբ նմանակել մերժելի խաղի կանոնները։
Հարցն այն չէ, որ պաշտոնյան պետք է սպասարկող մեքենա չունենա։ Իհարկե, պետք է ունենա, բայց հարցն այն է, որ նախկինում սրանք են քննադատել «ջիպերն» ու քեֆերը՝ բովանդակային հարցերը մղելով հետին պլան ու խաղալով լյումպենի ստորին բնազդների վրա։ Ատելություն և չարություն են ցանել ու հիմա ստանում են ցանածի տասնապատիկը, բայց սրանք դեռ ծաղիկներն են։
Ամբոխով եկողը ամբոխով էլ կարող է գնալ։ Եվ դրա համար բավական է լինելու անգամ հովանոցի մեկ խոցումը։ Կամ էլ՝ ուղիղ եթերում ակամայից հնչած գղտոցը։
Խոցում հովանոցով (տեսանյութ)

Новые власти досадует, вернее – выводит из себя и нервирует, когда их манеры и нравы рассматриваются под микроскопом.
Они и в особенности их жены не находят себе места, когда в интернете распространяется правдивая или ложная информация об их покупках, одежде, дорогостоящих иностранных турне и или других подобных вещах.
Они удивляются, мол, почему о них распространяется ложная информация, и лезут из кожи вон, чтобы доказать, что они не такие. Кроме того, удивляются, почему люди, оставив все дела, гоняются за их сумочками, кроссовками, шоппингом, потраченными на застолья суммами, съеденным хашем и одетым пальто.
«Бархатные» дамыигоспода недоумевают, почему медиа и «Фейсбук»-сообщество, образно говоря, колют их зонтиком.
Причины и ответы на всё это Никол Пашинян и его команда должны искать в самих себе и в своем прошлом. Прошлое вернулось к ним, подобно бумерангу, и бьет по лбам.
Именно они в свое время, оставив в стороне содержательные вопросы, занимались дешевым троллингом и популизмом, заигрывали с властями и одновременно участвовали во внутривластных «мутиловах», говорили о повсеместном разграблении и при этом входили в долю награбленного, становясь попутно депутатами.
«Революционеры» и в особенности их жены стали героями желтой прессы в том числе по той причине, что пашиняновская власть лишена содержания, фиксирует во внутри- и внешнеполитической сферах в основном негативные показатели, выделяется одиозными кадровыми назначениями и необоснованными решениями. И поскольку содержания нет, в глаза бросается форма, которая стала извращенным вариантом предыдущего.
Действующая в угоду толпе эта охлократическая власть постоянно кормила толпу обманом и ложными ожиданиями. И сейчас толпа требует накормить себя материально и улучшить свою жизнь с той же скоростью, с какой изменилась личная жизнь ложившихся на асфальт, праздно кричавших на улице и перекрывавших дороги, которые начали быстро осваивать формальные атрибуты власти, уступая в содержательном плане даже отвергнутым предыдущим властям.
Премии, личные водители, пальто и зонтики вышли на передний план, поскольку в остальных смыслах – пустота.
Пришедшим с толпой сейчас толпа стала перемывать косточки, поскольку все видят, как вчерашняя «честная и чистая молодежь» начала зажигать «буржуйские кайфы», есть «мясо вертолета» и с серьезным выражением лица повторять отвергнутые правила игры.
Вопрос не в том, что чиновник не должен иметь служебной машины. Конечно, должен, но все дело в том, что именно эти в прошлом критиковали джипы и застолья, вытеснив содержательные вопросы на второй план и играя на низменных инстинктах люмпенов. Они посеяли зло и ненависть, и сейчас пожинают сторицей, но это пока лишь цветочки.
Пришедший с толпой от толпы же и может уйти. И для этого достаточно будет даже одного укола зонтиком. Или невольно данной в прямом эфире отрыжки.
Как говорится, законов физики еще никто не отменял.
Укол зонтиком (видео)
«Бархатные» дамы и господа недоумевают, почему медиа и «Фейсбук»-сообщество, образно говоря, колют их зонтиком.