Կորչի՛ սուպերվարչապետությունը, կեցցե՛ սուպերվարչապետությունը
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ կլինի 12 նախարարություն։ Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ–ն նախարարություններ չեն դառնա, այսինքն՝ կմնան անձամբ վարչապետի ենթակայության տակ։
Այն փաստարկները, որ եթե հանկարծ այդ կառույցները դառնան նախարարություններ, ապա կքաղաքականցվեն, չեն դիմանում որևէ քննադատության, մանավանդ որ դրանք ՀՔԾ–ի հետ հիմա ամենաքաղաքականացված կառույցներն են։ ԱԱԾ–ն, ոստիկանությունը և հատկապես ՀՔԾ–ն վարչապետն օգտագործում է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ քարոզչական ու այլ նպատակներով։ Այնպես որ, «չքաղաքականացնելու» մտադրությունը դեմագոգիա է, պարզ խաբեություն։
Քաղաքականության չքաղաքականացումը նախկինում քննադատվում էր։ Անձամբ Փաշինյանի ու իր ներկայիս թիմակիցների կողմից քննադատվում էին նաև սուպերվարչապետական լիազորությունները, որոնց մեջ ամենակարևոր հարցը վերաբերում էր հենց ԱԱԾ–ին ու ոստիկանությանը։
Վարչապետ դառնալուց հետո, սակայն, Փաշինյանը «մոռացավ» իր քննադատությունը և արեց այն, ինչը նախկինում քննադատում էր։ Այսինքն, եթե նախկինում բղավում էին «կորչի՛ սուպերվարչապետությունը», ապա հիմա «համեստորեն» հռչակում են «կեցցե՛ սուպերվարչապետությունը» կարգախոսը։
Քայլարածականները, բացի քաղաքականությունը չքաղաքականացնելու կոչից, նաև այլ «հիմնավորում» են ներկայացնում։ Ասում են՝ քանի որ հիմա կա լավ ու բարի իշխանություն, ուստի այդ սուպերվարչապետական լիազորությունները հօգուտ հանրության կօգտագործենք, իսկ նախկինում դրանք ի չարս էին օգտագործում։ Ավելի մանկամիտ, դեմագոգիկ ու ապաքաղաքական ձևակերպում դժվար է պատկերացնել։ Եվ սա այն ուժն է, որը մի ժամանակ խոսում էր ինստիտուցիոնալիզմից։ Այդ ինստիտուցիոնալիզմը սրանք հիմա փոխարինել են մեկ մարդու՝ Նիկոլ Փաշինյանի ինստիտուտով, այսինքն՝ օրենսդրությանը, դատարաններին, դատախազությանը, մարզպետարաններին ու մյուս պետական կառույցներին փոխարինելու է եկել Փաշինյանի կամքը, որն ամենևին էլ բարի չէ։ Հպարտ քաղաքացիներին առաջարկվում է կուրորեն հավատալ այդ մեկ մարդուն։

Долой суперпремьерство, да здравствует суперпремьерство!
Никол Пашинян заявил, что в Армении будет 12 министерств. Полиция и СНБ не станут министерствами, то есть останутся в личном подчинении премьера.
Те аргументы, что если эти структуры вдруг станут министерствами, то будут политизированы, не выдерживают никакой критики, в особенности когда вместе со Специальной следственной службой они сейчас являются самыми политизированными структурами. СНБ, полицию и в особенности ССС премьер использует как в политических, так и в пропагандистских и других целях. Так что намерение «не политизировать» – демагогия и простой обман.
Отказ политизировать политику раньше критиковался. Лично Пашиняном и нынешними членами его команды критиковались также суперпремьерские полномочия, самым главным из которых являлся вопрос СНБ и полиции.
Однако, по становлении премьером Пашинян «забыл» свою критику и сделал то, что раньше критиковал. То есть, если раньше выкрикивал «Долой суперпремьерство!», то сейчас «скромно» провозглашает лозунг «Да здравствует суперпремьерство!»
Кроме призыва не политизировать политику, моишаговцы приводят также другое обоснование. Говорят, мол, в условиях нынешней хорошей и доброй власти эти суперпремьерские полномочия будут поставлены на службу обществу, в то время как в прошлом они использовались во зло. Более инфантильной, демагогичной и аполитичной формулировки и трудно представить. И это та самая сила, которая некогда говорила об институционализме. Этот институционализм они сейчас подменили институтом одного человека – Никола Пашиняна, то есть на смену законодательству, судам, прокуратуре, ОМС и другим государственным структурам пришла воля Пашиняна, которая отнюдь не добрая. Гордым гражданам предлагается слепо верить этому одному человеку.